Давлат молиявий назорати бош бошқармаси ва унинг ҳудудий бошқармалари 2018 йилнинг 1-ярим йилида ўтказган назорат тадбирлари натижалари тўғрисида маълумот
2018-07-16 | Иқтисодиёт
Давлат молиявий назорати бош бошқармаси ва унинг ҳудудий бошқармалари томонидан 2018 йилнинг 1-ярим йилида Ҳукумат ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларнинг топшириқлари асосида давлат молиявий назорати тадбирлари ўтказилди.
Ўтказилган жами 2 837 та назорат тадбирларидан 2 334 тасида молиявий интизомга риоя қилинмай сарфланган маблағлар 279,2 млрд.сўмни, шундан камомад ва ўзлаштиришлар 35,9 млрд.сўмни, ноқонуний харажатлар 122,6 млрд.сўмни ва Молия вазирлиги ҳузуридаги жамғармалар маблағлари ҳисобидан мақсадсиз ишлатилган маблағлар 120,7 млрд.сўмни ташкил этди.
Назорат тадбирларини ўтказиш жараёнида ва унинг натижалари юзасидан берилган кўрсатмаларга асосан аниқланган 56,8 млрд.сўм миқдоридаги нотўғри сарфланган маблағлар белгиланган тартибда тикланиши таъминланди ҳамда 1 547 та назорат тадбирлари ҳужжатлари ҳуқуқий баҳо бериш учун ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига юборилди.
I. Бюджет ва бюджет маблағлари олувчи ташкилотлар бўйича ўтказилган 2 275 та назорат тадбирларидан 1 887 тасида 21,7 млрд.сўм маблағ нотўғри сарфланганлиги аниқланди, шундан 1 126 та субъект бўйича (18,7 млрд.сўм) назорат тадбири материаллари ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига топширилди.
Шунингдек, бюджет интизомини бузган бюджет ташкилотларининг 62 нафар раҳбар ва мансабдор шахслари 34,1 млн.сўм миқдорида маъмурий жавобгарликка тортилди.
II. Давлат мақсадли ва молия вазирлиги ҳузуридаги жамғармалар маблағлари ҳисобидан ажратилган маблағларнинг мақсадли сарфланиши юзасидан 382 та назорат тадбирлари ўтказилиб, уларнинг 329 тасида 127,3 млрд.сўмлик ноқонуний харажатларга йўл қўйилганлиги аниқланди.
Аниқланган ноўрин ва мақсадсиз харажатлардан 27,9 млрд.сўми белгиланган тартибда тикланди, 96,8 млрд.сўм миқдорида молиявий қонун бузилишлар аниқланган 276 та текшириш материаллари қонуний чора кўриш учун ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига топширилди.
III. Ҳукумат ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларининг қарор ва фармойишларига асосан 95 та хўжалик юритувчи субъектларда молиявий хўжалик фаолияти юзасидан назорат тадбири ўтказилиб, шундан 85 тасида 103,6 млрд.сўм миқдорида ноқонуний харажатлар аниқланди ҳамда текшириш материаллари қонуний чора кўриш учун ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига топширилди.
Ушбу субъектларда аниқланган 11,5 млрд.сўм миқдоридаги ноқонуний харажатларни тикланиши таъминланди.
IV. “Ўзпахтасаноат” АЖ тизимидаги пахта тозалаш корхоналарида 2017 йил ҳосилидан тайёрланган пахта хомашёсини қабул қилиш, қайта ишлаш, пахта маҳсулотларини сотиш ва пахта етиштирувчи хўжаликлар билан топширилган пахта хомашёси бўйича якуний ҳисоб-китобларнинг ҳаққонийлиги юзасидан ўтказилган 31 та назорат тадбирларининг 21 тасида 25,2 млрд.сўмлик ноқонуний ҳолатлар аниқланди ҳамда текшириш материаллари қонуний чора кўриш учун ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига топширилди.
V. Бошқа йўналишлар (Ҳукумат томонидан кафолатланган кредит, Болалар спортини ривожлантириш жамғармаси ва бошқалар) бўйича 32 та назорат тадбирлари ўтказилиб, уларнинг 28 тасида 1,3 млрд.сўм миқдорида камомад, ўзлаштириш ва ноқонуний харажатларга йўл қўйилганлиги аниқланиб, шундан 0,7 млрд.сўми белгиланган тартибда бюджетга тикланиши таъминланди.
Шунингдек, молиявий қонун бузилишлар аниқланган 1,3 млрд.сўм миқдоридаги 30 та текшириш материаллари ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига топширилди.
VI. Ҳисобот даврида Давлат молиявий назорати бош бошқармаси ва унинг ҳудудий бошқармаларига жисмоний шахслардан жами 406 та мурожаатлар келиб тушди, шундан 65 таси тегишлилиги бўйича бошқа идораларга юборилди, 45 таси бир хил мавзудаги такрорий ва 28 таси дубликат мурожаатларни ташкил қилади, 12 таси аноним деб топилди.
Жисмоний шахсларнинг 223 та мурожаатлари ўрганиб чиқилди, шундан уларда қайд қилинган ҳолатлар 30 тасида тўлиқ, 72 тасида қисман тасдиқланди ва 121 тасида ўз исботини топмади, 23 та мурожаат ўрганиш жараёнида.
Шунингдек, жисмоний шахсларнинг мурожаатлари бўйича 402 млн.сўм миқдорида молиявий хатоликлар аниқланган 31 та ўрганиш материаллари ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига топширилди.

Информация о результатах контрольных мероприятий, проведенных Главным управлением государственного финансового контроля и его территориальными управлениями в 1-ом полугодии 2018 года
2018-07-16 | Экономика
По поручениям Правительства и правоохранительных органов Главным управлением Государственного финансового контроля и его территориальными управлениями в 1-ом полугодии 2018 года были проведены контрольные мероприятия.
Из проведённых всего 2 837 контрольных мероприятиях в 2 334 выявлено расходование средств с нарушением финансовой дисциплины на сумму 279,2 млрд.сум, в том числе недостачи и присвоения на сумму 35,2 млрд.сум, незаконные расходы на сумму 122,6 млрд.сум, а также нецелевое использование средств Фондов при Министерстве финансов на сумму 120,7 млрд.сум.
В ходе проведения контрольных мероприятий, приняты меры по восстановлению нецелевого использования средств на сумму 56,8 млрд.сум, а также материалы 1 547 контрольных мероприятий переданы правоохранительным органам для принятия мер, установленных законодательством.
I. Из проведенных 2 275 контрольных мероприятиях в бюджетных организациях и учреждениях и получающих бюджетные средств, в 1 887 контрольных мероприятиях выявлено нецелевое использование средств на сумму 21,7 млрд.сум, из них материалы по 1 126 объектам (18,7 млрд.сум) были переданы в правоохранительные органы.
Также, 62 руководителя и должностных лиц бюджетных организаций, нарушивших бюджетную дисциплину, были привлечены к административной ответственности на сумму 34,1 млн.сум.
II. По вопросу целевого использования средств Государственных целевых фондов и Фондов при Министерстве финансов были проведены контрольные мероприятия в 382 объектах, из которых в 329 объектах выявлены и незаконные расходы на сумму 127,3 млрд.сум.
В ходе проведения контрольных мероприятий было обеспечено восстановление в установленном порядке средств на сумму 27,9 млрд.сум, а также материалы по 276 проверкам с фактами незаконных финансовых расходов на сумму 96,8 млрд.сум переданы в правоохранительные органы для принятия мер, установленных законодательством.
III. На основании поручений Правительства, а также распоряжений правоохранительных органов были проведены контрольные мероприятия в 95 хозяйствующих субъектах по вопросам финансово-хозяйственной деятельности, из которых в 85 хозяйствующих субъектах выявлены незаконные расходы на сумму 103,6 млрд.сум, а также материалы проверок переданы в правоохранительные органы для принятия мер, установленных законодательством.
Обеспечено восстановление хозяйствующими субъектами  выявленных незаконных средств на сумму 11,5 млрд.сум.
IV. На хлопкоочистительных предприятиях системы АО “Узпахтасаноат” проведены 31 контрольных мероприятий, по вопросам достоверности учёта и отчётности, процессам приемки, хранения, производства и выхода хлопковой продукции, а также соответствия объемов заготовленного хлопка-сырца статистической отчетности и фактическим данным урожая 2017 года, из них материалы по 21 контрольным мероприятиям с фактами незаконных расходов на сумму 25,2 млрд.сум были переданы в правоохранительные органы для принятия мер, установленных законодательством.
V. По другим направления (кредиты гарантированные Правительством, средства «Фонда развития детского спорта» и другие) проведены 27 контрольных мероприятий из них в 22 выявлены факты недостачи, присвоений и незаконных расходов на сумму 1,3 млрд.сум, из них в установленном порядке обеспечено восстановление в бюджет средств в размере 0,7 млрд.сум.
Также, 30 материалов проверок на сумму 1,2 млрд.сум, с фактами незаконных финансовых расходов были переданы в правоохранительные органы.
VI. За отчётный период в Главное управление государственного финансового контроля от физических лиц поступили всего 406 обращений, из них 65 обращений были направлены другим организациям по соответствию, 45 обращений по одним и тем же вопросам повторные, 28 обращений дубликаты и 12 обращений установлены анонимными.
Изучены 223 обращений физических лиц, из них в 30 обращениях факты подтверждены полностью, в 72 обращениях факты подтверждены частично, в 121 случаях факты не подтвердились и 23 обращения находятся в рассмотрении.
Также, по обращениям физических лиц 31 материал проверки с  фактами финансовых нарушений на сумму 402 млн.сум были переданы в правоохранительным органам.