Ўзбекистон Президенти Жаҳон банки вице-президентини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 13 июль куни Жаҳон банкининг Европа ва Марказий Осиё давлатлари бўйича вице-президенти Сирил Мюллер бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари меҳмонларни самимий қутлар экан, Ўзбекистон ва Жаҳон банки гуруҳи ўртасидаги ҳамкорлик муносабатлари жадал ривожланиб бораётганини мамнуният билан қайд этди.
Жорий йилда ушбу нуфузли халқаро молиявий институт раҳбарияти билан ўтказилган қатор самарали учрашувлар, жумладан май ойида банк президенти Жим Ён Ким билан Вашингтонда ҳамда январь ойида бош ижрочи директор Кристалина Георгиева билан Тошкентда ўтган учрашувлар алоқаларни фаоллаштириш ва ўзаро муносабатларнинг янги йўналишларини белгилаш, шунингдек, Ўзбекистондаги ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларни қўллаб-қувватлашга қаратилган истиқболли лойиҳалар ва дастурларни амалга оширишга хизмат қилди.
Бугунги кунда мамлакатимизнинг Жаҳон банки билан ўзаро манфаатли ҳамкорлик портфели умумий қиймати 4,4 миллиард долларлик имтиёзли кредит маблағлари йўналтирилган 39 та лойиҳани ўз ичига олади.
Улар энергетика, транспорт ва коммунал инфратузилмани модернизация қилиш, илғор ва энергетик жиҳатдан самарали технологияларни жалб этиш, агросаноат комплексини жадал ривожлантириш, сув ресурсларини самарали бошқариш, таълим ва соғлиқни сақлаш тизимларини такомиллаштириш каби устувор соҳаларни қамраб олган.
Ҳозирги вақтда 2020 йилгача бўлган даврга мўлжалланган Ҳамкорлик дастури доирасида 20 дан зиёд янги лойиҳа кўриб чиқилмоқда.
Банкнинг етакчи экспертлари Ўзбекистон Республикасининг солиқ сиёсатини такомиллаштириш концепциясини ишлаб чиқишда иштирок этди. Қўшма иқтисодий кенгашни шакллантириш бўйича ишлар олиб борилмоқда.
Учрашув чоғида Ўзбекистон ва Жаҳон банки ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни янада ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди. Жумладан, "Йўл харитаси"ни тайёрлаш асосида сармоявий лойиҳаларнинг сифатли ва ўз вақтида бажарилишини таъминлаш, миллий кадрларнинг малакасини оширишга алоҳида эътибор қаратилди.
Мамлакатимизда қишлоқ хўжалиги, фуқаролик авиацияси ва қайта тикланадиган энергетика соҳаларида, шунингдек, Марказий Осиё минтақасида муҳим қўшма лойиҳаларни амалга ошириш борасидаги ўзаро ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш муҳимлиги қайд этилди.
Сирил Мюллер давлатимиз раҳбарига самимий қабул учун миннатдорлик билдириб, Жаҳон банки президенти Жим Ёнг Кимнинг саломи ва эзгу тилакларини етказди.
Банк республикамизда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳот ва янгиланишларни қўллаб-қувватлаш, мамлакатимиз ва бутун минтақанинг барқарор тараққиётини таъминлаш мақсадида Ўзбекистон билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни мустаҳкамлашга тайёр экани яна бир бор қайд этилди.

Президент Узбекистана принял вице-президента Всемирного банка
13 июля, состоялась встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с делегацией Всемирного банка во главе с вице-президентом по региону Европы и Центральной Азии Сирилом Мюллером.
Тепло приветствуя гостей, глава нашего государства с глубоким удовлетворением отметил динамично развивающиеся партнёрские отношения Узбекистана с группой Всемирного банка.
Особо подчёркнуто, что проведённый в этом году ряд плодотворных встреч с руководством этого авторитетного международного финансового института, в том числе с президентом банка Джим Ён Кимом в мае в Вашингтоне и главным управляющим директором Кристалиной Георгиевой в январе в Ташкенте, способствовал активизации контактов и определению новых направлений взаимодействия, а также практической реализации перспективных проектов и программ поддержки социально-экономических реформ в Узбекистане.
Сегодня портфель взаимовыгодного сотрудничества нашей страны со Всемирным банком включает 39 реализованных и реализуемых проектов с привлечением льготного финансирования на сумму 4,4 миллиарда долларов.
Они охватывают такие приоритетные сферы как модернизация энергетической, транспортной и коммунальной инфраструктуры, внедрение передовых и энергоэффективных технологий, интенсивное развитие агропромышленного комплекса, эффективное управление водными ресурсами, совершенствование системы образования и здравоохранения, и многие другие.
В настоящее время также рассматриваются более 20 новых проектов в рамках Программы партнёрства на период до 2020 г.
Кроме того, ведущие эксперты банка принимали активное участие в разработке Концепции реформирования налоговой системы Узбекистана. Ведётся работа по формированию совместного Экономического совета.
В ходе встречи были обсуждены вопросы дальнейшего расширения многопланового сотрудничества между Узбекистаном и Всемирным банком. Особое внимание уделено обеспечению качественной и своевременной реализации инвестиционных проектов, в том числе на основе подготовки «Дорожной карты» и повышения квалификации национальных кадров.
Подчеркнута важность дальнейшего взаимодействия в области сельского хозяйства, гражданской авиации и возобновляемой энергетики в нашей стране, а также по продвижению значимых совместных проектов в регионе Центральной Азии
Сирил Мюллер выразил глубокую признательность главе нашего государства за тёплый приём и передал приветствия и наилучшие пожелания от президента Всемирного банка Джим Ён Кима.
Вновь подтверждена готовность банка к углублению взаимовыгодного партнёрства с Узбекистаном в целях поддержки проводимых масштабных реформ и преобразований в республике, а также обеспечения устойчивого развития нашей страны и всего региона.