Жамоатчилик кенгашини ташкил қилиш истиқболларини муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 9 июль куни Халқ таълими вазирлигида жамоатчилик ва бизнес вакиллари билан учрашув ўтказилди. Тадбирда Халқ таълими вазири Ш.Шерматов, вазир ўринбосарлари А.Умаров, С.Бабаходжаев, А.Саъдуллаев, жамоатчилик ва бизнес вакиллари З.Хашимов (Korzinka.uz), Н.Акилова (Nestle), Х.Мамасаидов (Dekos.uz), У.Ишмухаммедов (IDP IELTS), М.Касымов (Technoplaza) ва Б.Арифджановлар (Paynet асосчиси) иштирок этди.
Кун тартибида Халқ таълими вазирлиги ҳузурида жамоатчилик кенгашини ташкил этиш масаласи муҳокама қилинди. Халқ таълими вазирлиги томонидан бугунги кунда жамоатчилик фикрига алоҳида эътибор қаратилаётгани ўлароқ илғор хорижий ва маҳаллий тажрибаларни инобатга олган ҳолда Халқ таълими вазирлиги ҳузурида Жамоатчилик кенгашини ташкил этиш истиқболлари кўриб чиқилди.
Учрашув якунида жамоатчилик кенгаши низомини ишлаб чиқишни бошлаш ва унинг фаолиятидаги устувор вазифаларни белгилаб олишга келишилди. Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 4 июлдаги “Давлат органлари ҳузурида жамоатчилик кенгашлари фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-3837-сонли қарорининг ўз вақтида бажарилиши ва унинг долзарблигига алоҳида эътибор қаратилди.
Ҳозирда кўпгина давлат ташкилотларида жамоатчилик кенгаши фаолият кўрсатаётганини инобатга олиб, вазирлик раҳбарияти томонидан республика халқ таълими тизимидаги кенг қамровли вазифалар ва йиғилиб қолган муаммоларни бартараф этишда ортирилган тажриба асосида самарали иш механизмини ташкил қилиш лозимлиги қайд этилди.

Были обсуждены перспективы создания Общественного совета
9 июля т.г., в Министерстве народного образования прошла встреча с представителями общественности и бизнеса. В данной встрече принимали участие министр Ш.Шерматов, заместители министра: А.Умаров, С.Бабаходжаев, А.Садуллаев. При этом, со стороны представителей общественности и бизнеса присутствовали: З.Хашимов (Korzinka.uz), Н.Акилова (Nestle), Х.Мамасаидов (Dekos.uz), Х.Мамасаидов(Dekos.uz), У.Ишмухаммедов (IDP IELTS), М.Касымов (Technoplaza) и Б.Арифджанов (основатель Paynet).
Повесткой дня было обсуждение вопроса о создании общественного совета при Министерстве народного образования. Учитывая тот факт, что на сегодня Министерство уделяет особое внимание общественному мнению, были обсуждены перспективы создания Общественного совета при Министерстве народного образования исходя из успешного мирового и отечественного опыта.
По итогам встречи было принято решение о начале разработки положения и определения приоритетных сфер деятельности общественного совета. При этом, обе стороны уделили особое внимание своевременности и актуальности постановления Президента Республики Узбекистан от 4.07.2018 г. № ПП–3837 «О мерах по организации деятельности общественных советов при государственных органах», а также выразили готовность продолжить тесное сотрудничество, с целью коренного совершенствования системы народного образования республики.
Учитывая, что общественные советы уже функционируют во многих госорганах руководством МНО отмечена необходимость создания реально эффективного механизма работы на основе уже накопленного опыта с учетом обширности задач и накопившихся проблем в сфере народного образования республики.