Ёшлар тадбиркорлиги – энг муҳим масала
Ўзбекистон Республикаси Президентининг ёшлар сиёсати масалалари бўйича Давлат маслаҳатчиси – Ўзбекистон ёшлар иттифоқи марказий кенгаши раиси Қаҳрамон Қуронбоев бошчилигидаги Республика ишчи гуруҳи Қорақалпоғистонга келди.
Президентимизнинг жорий йил 27 июндаги “Yoshlar – kelajagimiz” Давлат дастури тўғрисида”ги фармони ижроси доирасида амалга ошириладиган ишларни янада такомиллаштириш мақсадида ишчи гуруҳ аъзолари шаҳар ва туманларда ёшларнинг турли йўналиш бўйича лойиҳалари билан танишиб, уларга амалий ёрдам кўрсатмоқда.
– Энди юртимизда ҳар бир ёшнинг нимага қизиқиши, қандай ишга қобилияти борлиги бўйича аниқ маълумотга эга бўламиз, – дейди Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси депутати, ишчи гуруҳ аъзоси Жолдас Абдижамилов. – Мана, Қорақалпоғистоннинг Амударё туманида ушбу ишни амалга ошириш учун 13 ишчи гуруҳ ташкил қилиниб, унинг аъзолари ҳар бир хонадонга кириб бормоқда, ҳар бир оиладаги ёшлар ҳақида маълумот йиғмоқда. Ушбу маълумотлар йиғилиб туман ҳокимлигида ташкил қилинган штабга тақдим этилади. Шу тарзда ҳар бир ёшнинг қизиқиши ва қобилиятидан келиб чиқиб, уларни қўллаб-қувватлаш бўйича чоралар кўрилади.
Юқорида зикр қилинган фармонга мувофиқ давлат-шериклик шартлари асосида “Yosh tadbirkorlar” коворкинг-марказлари ва “Yoshlar mehnat guzari” мажмуаларини барпо этиш белгиланган. Шуманай туманида шу масала бўйича ташаббус билдирган тадбиркор Аббаз Жаббарбергеновга бинолар қуриш учун ер майдони ажратилди.
– Мен шундай марказ қуришни кўпдан буён ўйлаб юрар эдим, – дейди Аббаз Жаббарбергенов. – Ёшлар иттифоқи раиси “Yosh tadbirkorlar” коворкинг-маркази ва “Yoshlar mehnat guzari” мажмуаси ҳақида тушунтиргандан кейин менда қизиқиш ортди ва шу лойиҳани амалга оширишга ташаббус билдирдим.
Қорақалпоғистон Республикаси аҳолисининг 573 мингга яқини ёшлар бўлиб, уларнинг 25 минг 861 нафари уюшмаган ёшлардир.
Ишчи гуруҳ вакиллари айнан уюшмаган ёшлар фаоллигини ошириш, уларнинг ташаббусларини қўллаб-қувватлаш, интеллектуал ва ижодий салоҳиятини юзага чиқариш, тадбиркорликка жалб этишга алоҳида эътибор қаратмоқда.
Учрашувларда кам таъминланган оилалар фарзандлари, шунингдек, тарбияси оғир болалар ва ички ишлар бўлимида профилактик ҳисобда турувчи ёшлар рўйхати тузилиб, уларни ёзги оромгоҳларга бепул юбориш таклифи билдирилди.

Молодежное предпринимательство – важный вопрос
Республиканская рабочая группа во главе с Государственным советником по вопросам молодежной политики Президента Республики Узбекистан – председателем Центрального совета Союза молодежи Узбекистана Кахрамоном Куронбоевым прибыла в Каракалпакстан.
В целях дальнейшего совершенствования работы, проводимой в рамках исполнения Указа Президента страны "О Государственной программе “Yoshlar – kelajagimiz”, члены рабочей группы посещают города и районы, знакомятся с проектами молодежи в различных направлениях, оказывают ей практическую помощь.
– Теперь мы получим точную информацию об интересах каждых юноши и девушки, их способностях и возможностях, – сказал депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, член рабочей группы Жолдас Абдижамилов. – Вот к примеру, в Амударьинском районе Каракалпакстана образовано 13 рабочих групп для проведения такой работы, их члены посещают дома, собирают информацию о молодежи, проживающей в каждой семье. Данная информация будет обобщена и представлена в штаб, образованный в районном хокимияте. Таким образом, исходя из интересов и способностей молодежи будут предприняты необходимые меры для ее поддержки.
В соответствии с вышеназванным указом определено строительство на условиях государственно-частного партнерства: коворкинг-центров “Yosh tadbirkorlar” и комплексов “Yoshlar mehnat guzari”. Так, предпринимателю из Шуманайского района Аббазу Жаббарбергенову, проявившему инициативу в данном направлении, был выделен земельный участок для строительства.
– Давно думал о строительстве такого центра, – говорит Аббаз Жаббарбергенов. – Еще больше заинтересовался этим после того, как председатель Союза молодежи Узбекистана подробно рассказал нам о коворкинг-центрах “Yosh tadbirkorlar” и комплексах “Yoshlar mehnat guzari”. Выступил с инициативой реализовать такой проект.
В Республике Каракалпакстан проживает около 573 тысяч юношей и девушек, 25 тысяч 861 из которых – неорганизованная молодежь.
Члены рабочей группы уделяют особое внимание повышению активности именно такой молодежи, поддержке ее инициатив, раскрытию интеллектуального и творческого потенциала, привлечению к предпринимательству.
В ходе встреч составляется список детей из малообеспеченных семей, а также трудновоспитуемых детей, подростков, состоящих на профилактическом учете в органах внутренних дел, выдвинуто предложение по предоставлению им бесплатных путевок в летние лагеря.