Исроил элчиси Қорақалпоғистонда
Исроил давлатининг мамлакатимиздаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Эдуард Шапира Қорақалпоғистонга икки кунлик сафар уюштирди.
Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси раиси М.Ерниязов мамлакатларимиз ўртасида сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестициявий ва бошқа соҳалардаги алоқаларни янада ривожлантириш борасида амалга оширилаётган ишларга тўхталди. Хусусан, қишлоқ хўжалиги соҳасида ҳамкорликда амалга оширилаётган лойиҳалар ижобий самаралар бераётганини таъкидлади.
Ўз навбатида, элчи истиқболда қишлоқ хўжалиги, туризм, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик соҳаларини янада ривожлантириш, Оролбўйида юзага келган экологик муаммоларни юмшатиш борасида ҳамкорлик икки томон учун ҳам бирдай манфаатли эканини қайд этди.
Учрашувдан сўнг меҳмонлар БМТ Тараққиёт дастурининг Қорақалпоғистондаги офисида бўлиб, “Оролбўйи минтақаси учун инсон хавфсизлиги бўйича кўпшериклик фондини ташкил қилиш орқали Орол фожиасидан зарар кўрган аҳолининг турмуш шароити салоҳиятини мустаҳкамлаш” лойиҳаси доирасида амалга оширилаётган ишлар билан танишди.
Ушбу лойиҳа 2014 йил май ойида бошланган бўлиб, 2019 йилнинг май ойига қадар давом этади. Лойиҳадан кўзланган асосий мақсад, Қорақалпоғистоннинг Шуманай, Мўйноқ ва Тахтакўпир туманлари аҳолисининг турмуш шароитини яхшилаш, уларнинг бандлигини таъминлаш, аҳолига кўрсатилаётган турли хизматлар сифатини оширишдан иборат.
Элчи, шунингдек, Ўзбекистон Бадиий академияси Қорақалпоғистон бўлими қошида ташкил этилган миллий ҳунармандчиликни ривожлантириш маркази фаолияти билан танишди. Мазкур марказ 2014 йилда БМТнинг “Орол фожиасидан жабр кўрган аҳолининг турмуш тарзини яхшилаш” дастури доирасида ЮНЕСКОнинг қўллаб-қувватлаши билан ташкил этилган.
Марказнинг асосий вазифаси миллий ҳунармандчилик ва туризмни ривожлантириш орқали маҳаллий аҳолининг ижтимоий-иқтисодий турмуш шароити яхшиланишига ҳисса қўшиш, шунингдек, Қорақалпоғистоннинг бой маданий меросини тиклаш ва уни келажак авлодларга бус-бутун етказишдир.
Меҳмонлар Нукус туманидаги балиқчиликка ихтисослаштирилган “Nukus Agro Fish” масъулияти чекланган жамияти ва Қораўзак туманидаги чорвачилик маҳсулотлари ишлаб чиқаришга ихтисослаштирилган “Panaev farms” фермер хўжалигида ҳам бўлди.

Чрезвычайный и Полномочный посол Государства Израиль в Узбекистане Эдуард Шапира совершил двухдневную поездку в Каракалпакстан.
Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан М.Ерниязов говорил о работе, осуществляемой по развитию связей между нашими странами в сферах политики, торговли, экономики, инвестиций и других сферах. В частности, отметил позитивные результаты совместных проектов, реализуемых в сфере сельского хозяйства.
В свою очередь посол отметил, что сотрудничество по дальнейшему развитию сфер сельского хозяйства, туризма, малого бизнеса и частного предпринимательства, смягчению последствий экологических проблем Приаралья соответствует интересам обоих сторон.
После встречи гости посетили офис Программы развития ООН в Каракалпакстане, ознакомились с работой, проводимой в рамках программы “Укрепление потенциала жизнестойкости населения, пострадавшего в результате кризиса Аральского моря, посредством создания многопартнерского фонда по человеческой безопасности для региона Приаралья".
Этот проект стартовал в мае 2014 года и будет реализовываться до мая 2019 года. Цель проекта - улучшение условий жизни населения Шуманайского, Муйнакского и Тахтакупырского районов Каракалпакстана, обеспечение занятости людей и повышение качества предоставляемых услуг.
Посол также ознакомился с деятельностью центра национальных ремесел, образованного при Каракалпакстанском отделении Академии художеств Узбекистана. Центр образован в 2014 году в рамках программы ООН “Обеспечение жизнедеятельности населения, пострадавшего в результате кризиса Аральского моря” при поддержке ЮНЕСКО.
Основная задача центра - внесение вклада в улучшение социально-экономической жизни местного населения путем развития национальных ремесел и туризма, возрождение и доведение до будущих поколений богатого культурного наследия Каракалпакстана.
Гости также посетили специализированное рыбоводческое ООО “Nukus Agro Fish” в Нукусском районе и специализированное животноводческое фермерское хозяйство “Panaev farms” в Караузякском районе.