"Болгария – Ўзбекистон" дўстлик гуруҳи раиси Адлен Шукри Шевкед хоним бошчилигидаги Болгария Республикаси Халқ мажлиси делегацияси 3 июль куни Бухоро вилоятига ташриф буюрди.
Меҳмонлар Бухоро вилояти иқтисодиёт сектори мутасаддилари, туризм, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектлари вакиллари билан учрашди.
Тадбирда вилоят ҳокимининг биринчи ўринбосари Ф.Умаров иқтисодиётни ривожлантириш, туризм салоҳиятини юксалтириш борасида қилинаётган ишлар, хорижий сармоядорлар учун яратилган шароит ва имтиёзлар, қулай инвестиция муҳити ҳақида маълумот берди.
Болгария делегацияси аъзолари вилоят тадбиркорлари ва туризм соҳаси вакиллари билан ўзаро алоқаларни йўлга қўйиш, қўшма лойиҳаларни амалга ошириш юзасидан фикр алмашди. Бу томонлар учун ҳамкорлик йўналишларини аниқлаб олиш нуқтаи назаридан қизиқарли бўлди.
– Ташрифимиз давомида Президент Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилаётганига гувоҳ бўлдик, – дейди Адлен Шевкед. – Тошкент ва Бухорода ўтган учрашувларда юртингиз ҳақидаги тасаввурларимиз янада бойиди. Мамлакатларимиз ўртасидаги ўзаро манфаатли алоқаларни ривожлантиришда парламентларимиз ҳамкорлиги муҳим самара беришига ишонаман.
Болгариялик меҳмонлар ташриф доирасида Бухоронинг тарихий обидалари ва бошқа диққатга сазовор жойлари билан танишди.

Представители парламента Болгарии в Бухаре
Делегация Народного собрания Республики Болгария во главе с Председателем Группы дружбы «Болгария-Узбекистан» госпожой Адлен Шукри Шевкед 3 июля посетила Бухарскую область.
Гости встретились с уполномоченными лицами экономического сектора Бухарской области, представителями сфер туризма, субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства.
На мероприятии первый заместитель хокима области Ф.Умаров проинформировал о работе, осуществляемой по развитию экономики, повышению туристического потенциала, условиях и льготах, благоприятной инвестиционной среде, созданной для иностранных инвесторов.
Члены болгарской делегации обменялись мнениями по поводу налаживания взаимосвязей с областными предпринимателями в сфере туризма, реализации совместных проектов. Это было интересно для сторон с точки зрения определения направлений сотрудничества.
– В ходе нашего визита мы стали свидетелями широкомасштабных реформ, осуществляемых под руководством Президента Шавката Мирзиёева, – говорит Адлен Шевкед. – В ходе встреч, прошедших в Ташкенте и Бухаре, еще более обогатились наши впечатления о вашей стране. Верю, что сотрудничество между нашими парламентами даст важный импульс развитию взаимовыгодных связей между нашими странами.
В рамках визита гости из Болгарии ознакомились с историческими памятниками и другими достопримечательностями Бухары.