Тошкент шаҳрида Пучон университетини ташкил этиш тўғрисида
Умумэътироф этилган халқаро талаблар ва стандартларга мувофиқ олий маълумотли юқори малакали кадрларни тайёрлашни ташкил этиш, мамлакатнинг мактабгача таълим муассасаларида кўп йиллар давомида етишмай келаётган педагог ва тарбиячилар ўрнини тўлдириш, инновацион муҳитни шакллантириш, ривожланган хорижий мамлакатларнинг етакчи олий таълим муассасалари билан узоқ муддатли муносабатларни янада ривожлантириш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Мактабгача таълим вазирлиги ва Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги ҳамда Пучон университетининг (Корея Республикаси) Тошкент шаҳрида Пучон университетини (кейинги ўринларда Университет деб юритилади) ташкил этиш тўғрисидаги таклифи қабул қилинсин.
2. Маълумот учун қабул қилинсинки, Пучон университети (Корея Республикаси):
ўқув бинолари, ўқув-лаборатория базаси, талабалар турар жойлари ва Университетнинг бошқа иншоотларини мебель, инвентарь, ўқув ва илмий жиҳозлар, ташкилий техника ва компьютерлар билан жиҳозлашни ўз маблағлари ҳисобидан амалга оширади, шунингдек, ахборот-коммуникация технологиялари воситалари билан таъминлайди;
Университетнинг кутубхона фондини шакллантиришга ва уни замонавий ўқув, ўқув-методик ҳамда илмий-техник адабиётлар билан тўлдиришга (шу жумладан, Пучон университетининг (Корея Республикаси) ресурслар базасидан фойдаланиш имкониятини яратган ҳолда), замонавий ахборот-ресурс маркази ташкил этилишига кўмаклашади;
ёш истиқболли маҳаллий илмий-педагог кадрларнинг, шу жумладан, чет элда малака оширишига кўмаклашади.
3. Қуйидагилар Университетнинг асосий вазифалари этиб белгилансин:
мамлакатни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш истиқболларига, шунингдек, 2017 – 2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида белгиланган вазифаларга мувофиқ мактабгача таълим, архитектура ва дизайн соҳасида, шунингдек, талаб юқори бўлган таълимнинг бошқа йўналишларида юқори малакали кадрларни тайёрлаш;
мактабгача таълим, архитектура ва дизайн тизимига, шунингдек, талаб юқори бўлган таълимнинг бошқа йўналишларига замонавий таълим технологиялари асосида ўқув-тарбия жараёнини ташкил этиш бўйича илғор хорижий тажрибани жорий этиш, очиқ ахборот-таълим муҳитини ривожлантиришга кўмаклашиш;
мавжуд муаммолар ва меҳнат бозорининг эҳтиёжларини инобатга олган ҳолда мактабгача таълим, архитектура ва дизайн соҳасида, шунингдек, талаб юқори бўлган таълимнинг бошқа йўналишларида илмий-тадқиқот фаолиятини амалга ошириш;
республикада мактабгача таълим, архитектура ва дизайн тизимини, шунингдек, талаб юқори бўлган таълимнинг бошқа йўналишларини ривожлантиришга, илмий-тадқиқот ва таълим муассасалари, бошқа корхоналар ва ташкилотлар ўртасида мустаҳкам ўзаро ҳамкорликни ўрнатишга кўмаклашиш.
Университет олий таълим муассасаси – юридик шахс шаклидаги Ўзбекистон Республикаси резиденти ҳисобланади, алоҳида мол-мулкка, мустақил балансга эга, ўз мажбуриятлари бўйича тасарруфидаги пул маблағлари ва мол-мулк билан жавоб беради;
Университет таълим фаолиятини Ўзбекистон Республикасининг таълим соҳасидаги қонун ҳужжатлари талабларини ҳисобга олган ҳолда Пучон университетининг (Корея Республикаси) ўқув режалари ва дастурлари асосида амалга оширади;
Университетда кадрлар, биринчи навбатда, мактабгача таълим муассасаларининг педагог кадрларга, шунингдек, архитектура ва дизайн соҳасида ҳамда талаб юқори бўлган таълимнинг бошқа йўналишларида малакали кадрларга бўлган эҳтиёжларни ҳисобга олган ҳолда тайёрланади;
Университетда таълим олиш ўзбек, рус ва инглиз тилларида, кундузги, сиртқи ва кечки шаклларда, тўлов-контракт асосида, шу жумладан, потенциал иш берувчилар – юридик шахслар томонидан тақдим этиладиган таълим грантлари бўйича, шунингдек, асосан мамлакат минтақалари ёшларининг таълим олиши учун ажратиладиган ҳомийлик хайриялари ҳисобига амалга оширилади;
Университетга қабул 2018/2019 ўқув йилидан бошлаб мактабгача таълим, корейс тили, шунингдек, архитектура ва дизайн йўналишлари бўйича умумий ўрта, ўрта махсус, касб-ҳунар маълумотга эга шахслар ўртасида кириш имтиҳонлари ўтказиш орқали амалга оширилади. Кириш имтиҳонларини ўтказиш шакли, тартиби ва муддати Ўзбекистон Республикаси Мактабгача таълим вазирлиги ҳамда Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги билан келишилган ҳолда Пучон университети (Корея Республикаси) томонидан белгиланади;
Университет битирувчиларига қўшимча юридик тартиб-таомилларсиз Ўзбекистон Республикасида олий маълумот тўғрисидаги ҳужжат сифатида эътироф этиладиган Пучон университетининг (Корея Республикаси) белгиланган намунадаги дипломи берилади;
Университетни молиялаштириш талабаларни тўлов-контракт асосида ўқитишдан тушадиган маблағлар, хўжалик фаолиятидан ва шартнома асосида хизматлар кўрсатишдан олинадиган даромадлар, юридик ва жисмоний шахсларнинг ҳомийлик хайриялари, тегишли шартномалар асосида манфаатдор ташкилотлар томонидан тақдим этиладиган грантлар, шунингдек, қонун ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан амалга оширилади.
5. Тошкент шаҳрида Пучон университетини ташкил этиш бўйича Ташкилий комиссия 1-иловага мувофиқ таркибда тузилсин.
Қуйидагилар Ташкилий комиссиянинг асосий вазифалари этиб белгилансин:
Университетни ташкил этиш бўйича фаолиятни оператив бошқариш, унинг тўлақонли фаолиятини йўлга қўйиш билан боғлиқ ташкилий, молиявий, юридик, иқтисодий, ўқув-методик, моддий-техник ва бошқа масалаларни ҳал этиш;
Университетни ташкил этиш масалалари бўйича Пучон университети (Корея Республикаси) раҳбарияти билан музокаралар олиб бориш ва ўзаро ҳамкорлик қилиш;
зарур лойиҳа, қурилиш-монтаж ва таъмирлаш-тиклаш ишларини амалга ошириш, Университетни жиҳозлаш, инфратузилмасини яратиш, моддий-техник таъминлаш жадвалларини ишлаб чиқиш ва тасдиқлаш;
Университетни ташкил этиш бўйича тасдиқланган жадвалларда белгиланган вазифаларнинг бажарилиши юзасидан мунтазам назорат ва мониторинг олиб бориш.
6. Белгилансинки, Университет фаолиятининг жамоатчилик бошқаруви олий органи – 2-иловага мувофиқ таркибдаги унинг Васийлик кенгаши ҳисобланади.
Қуйидагилар бўйича кўмаклашиш Васийлик кенгашининг асосий вазифалари этиб белгилансин:
таълим жараёнини, талабаларнинг ишлаб чиқариш амалиётини самарали ташкил этиш ва такомиллаштириш, бакалавр ва магистрлар тайёрлаш сифатини тизимли ошириш, Университет битирувчиларини ишга жойлаштириш, меҳнат бозорининг янада ривожланишини ҳисобга олган ҳолда мутахассислар ва илмий-техник кадрлар тайёрлашнинг истиқболли йўналишларини белгилаш;
таълим жараёнига ўқитишнинг илғор шакллари ва усулларини, педагогик, компьютер ва ахборот-коммуникация технологияларини жорий этиш, илмий-тадқиқот ва инновацион фаолиятни ривожлантириш ва молиялаштириш, самарали фундаментал (амалий) илмий тадқиқотлар ва ишланмаларни амалга ошириш, ўқув, илмий ва илмий-методик материалларни эълон қилиш, Университетда ўқув ва илмий жараёнларни оқилона интеграциялаш;
Университетнинг моддий-техник, ўқув-методик базасини мустаҳкамлаш, уни замонавий ўқув-лаборатория ускуналари ва ўқув-методик адабиётлар билан жиҳозлаш, Университетнинг ижтимоий ва маиший инфратузилмасини яхшилаш;
Университетнинг таълим ва илмий-тадқиқот жараёнига хорижий мамлакатлардан малакали ва тажрибали педагоглар ҳамда мутахассисларни жалб этиш, педагог кадрларнинг меҳнат шароитларини яхшилаш ва уларнинг малака оширишдан ўтишларини ташкил этиш;
Университет фаолиятининг жадал ривожланишини таъминлаш учун ҳомийлик хайриялари, техник кўмак маблағларини (грантларни) ва бошқа бюджетдан ташқари маблағларни жалб этиш;
талабаларни, энг аввало, етим болалардан ва ота-она васийлигисиз қолган болалардан иборат талабаларни ижтимоий ҳимоя қилишни таъминлаш, иқтидорли талабаларни ўқитиш учун стипендиялар ажратиш, талабаларнинг яшаш шароитларини яхшилаш ва уларнинг яшаш жойларида бўш вақтларини фойдали ташкил этиш, шунингдек, талабаларнинг дам олишлари учун шарт-шароитлар яратиш;
ижтимоий-иқтисодий соҳанинг юқори малакали мутахассисларга бўлган эҳтиёжларидан келиб чиқиб, 2018/2019 ўқув йилида ва кейинги йилларда Университетга қабул қилиш квоталарини ва ўқиш учун контракт суммасини белгилаш;
махсус стипендиялар бериш орқали Пучон университетига (Корея Республикаси) ва хорижнинг соҳавий бошқа етакчи таълим муассасаларига тажриба орттиришга юбориш учун энг истиқболли талабаларни танлов асосида танлаб олишни ташкил этиш;
Университетнинг профессор-ўқитувчилар таркиби ва докторантлари учун халқаро тажриба алмашишни ташкил этиш.
7. Университетнинг Васийлик кенгаши Пучон университети (Корея Республикаси) билан келишган ҳолда:
Университет Уставини тасдиқласин, шунингдек, унинг давлат рўйхатидан ўтказилишини таъминласин;
Университетнинг тузилмаси ва штат жадвалини тасдиқласин;
б) 2018/2019 ўқув йили бошлангунига қадар Университетни Ўзбекистон Республикаси ҳудудида фаолият кўрсатувчи олий таълим муассасаларида фойдаланиладиган зарур ўқув-методик комплекслар билан таъминласин.
8. Университетга:
2019/2020 ўқув йилидан бошлаб кадрларга бўлган эҳтиёж ва мамлакатнинг ижтимоий-иқтисодий ривожланиш суръатларидан келиб чиқиб, Пучон университети (Корея Республикаси), Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги ҳамда Иқтисодиёт вазирлиги билан келишган ҳолда ўқишнинг янги истиқболли йўналишлари ва мутахассисликларини очишга;
Университетга ўқитувчилик қилиш ва илмий иш олиб бориш учун таклиф этиладиган хорижлик профессорлар ва ўқитувчиларнинг яшаши ҳамда транспорт харажатларига Ўзбекистон Республикаси фуқаролари учун белгиланган тарифлар бўйича, тузиладиган шартномалар асосида ҳақ тўлашга рухсат берилсин.
9. Тошкент шаҳар, Чилонзор тумани, Қатортол кўчаси, 2-берк кўча,
38а-уй манзилида жойлашган Чилонзор педагогика коллежининг бино
ва иншоотлари оператив бошқариш ҳуқуқи билан Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигига берилсин, кейинчалик бепул фойдаланиш учун Университетга ўтказилсин.
Чилонзор педагогика коллежининг ўқувчилари ўқишни тамомлагунларига қадар Университетга берилган биноларда ўқишни давом эттиришлари белгилаб қўйилсин.
10. Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги, Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлиги, Иқтисодиёт вазирлиги, Мактабгача таълим вазирлиги, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги белгиланган тартибда:
Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш доирасида 2018 йил учун назарда тутилган капитал қўйилмаларнинг тежалган ёки ўзлаштирилмаган лимитларини ушбу қарорнинг 9-бандида кўрсатилган бино ва иншоотларнинг лойиҳа-смета ҳужжатларини ишлаб чиқишга ҳамда уларни реконструкция қилишга йўналтириш орқали қайта тақсимланишини;
ушбу қарорнинг 9-бандида кўрсатилган бинолар ва иншоотларнинг 2019 йил ва ундан кейинги йиллар учун мўлжалланган Ўзбекистон Республикасини ривожлантириш давлат дастурининг қурилиш, реконструкция қилиш ва мукаммал таъмирлаш объектларига киритилишини таъминласин.
11. 2021 йилнинг 1 июлигача:
Университет – барча турдаги солиқларни тўлашдан ва мақсадли давлат жамғармаларига мажбурий ажратмалардан;
Университетнинг жалб этиладиган хорижлик ходимлари – ягона ижтимоий тўловни ва жисмоний шахсларнинг даромадларига солинадиган солиқни тўлашдан;
Пучон университети (Корея Республикаси) – Ўзбекистон Республикасидаги фаолиятидан ҳам доимий муассаса орқали, ҳам тўлов манбаидан олинган даромадлар бўйича фойда солиғини тўлашдан;
Университетни жиҳозлаш ва фаолиятини таъминлаш мақсадида ўрнатилган тартибда шакллантириладиган рўйхат бўйича олиб келинадиган ускуналар, компьютер техникаси ва ташкилий техникалар, ўқитишнинг техник воситалари, адабиёт, мультимедиа маҳсулоти, инвентарь ва бошқа моддий-техника ресурслари божхона тўловларидан (божхона йиғимларидан ташқари) озод этилсин.
12. Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги Университет буюртмаларига биноан мазкур қарорни амалга ошириш доирасида жалб қилинадиган хорижий профессор-ўқитувчилар ва маъмурий ходимлар, шунингдек, уларнинг оила аъзолари учун кириш визалари консуллик ҳамда бошқа йиғимлар ундирилмасдан, белгиланган тартибда расмийлаштирилишини таъминласин.
13. Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги Университет буюртмаларига биноан Университет хорижий профессор-ўқитувчилари ва маъмурий ходимларига ҳамда уларнинг оила аъзоларига давлат божлари тўлашдан озод этган ҳолда кўп марталик визалар берилиши ва узайтирилишини, шунингдек, уларнинг яшаш жойида вақтинчалик рўйхатдан ўтказилиши ҳамда вақтинчалик рўйхатдан ўтказиш муддати узайтирилишини белгиланган тартибда таъминласин.
14. Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги Университет буюртмаларига биноан малакали хорижий (Ўзбекистон Республикаси фуқароси бўлмаган) мутахассисларни республикага жалб этиш учун белгиланган тартибда рухсатномалар берилишини (муддати узайтирилишини), шунингдек, кўрсатиб ўтилган фуқароларнинг Ўзбекистон Республикаси ҳудудида меҳнат фаолияти ҳуқуқига тасдиқномалар берилишини (муддати узайтирилишини) таъминласин.
15. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов, Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари А.А.Абдухакимов, Ўзбекистон Республикаси мактабгача таълим вазири А.В.Шин ҳамда Ўзбекистон Республикаси олий ва ўрта махсус таълим вазири И.У.Мажидов зиммасига юклансин.

О создании Университета Пучон в городе Ташкенте
В целях организации подготовки высококвалифицированных кадров с высшим образованием в соответствии с общепризнанными международными требованиями и стандартами, восполнения многолетней нехватки педагогов и воспитателей в дошкольных образовательных учреждениях страны, формирования инновационной среды, дальнейшего развития долгосрочных отношений с ведущими высшими образовательными учреждениями развитых зарубежных стран:
1. Принять предложение Министерства дошкольного образования, Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан и Университета Пучон (Республика Корея) о создании Университета Пучон в городе Ташкенте (далее – Университет).
2. Принять к сведению, что Университет Пучон (Республика Корея):
осуществляет за счет собственных средств оснащение учебных корпусов, учебно-лабораторной базы, мест проживания студентов и других сооружений Университета мебелью, инвентарем, учебным и научным оборудованием, оргтехникой, компьютерами, а также обеспечивает средствами информационно-коммуникационных технологий;
содействует формированию и пополнению библиотечного фонда Университета современной учебной, учебно-методической и научно-технической литературой (в том числе с предоставлением возможности пользования ресурсной базой Университета Пучон (Республика Корея), созданию современного информационно-ресурсного центра;
оказывает содействие в повышении квалификации молодых перспективных отечественных научно-педагогических кадров, в том числе за рубежом.
3. Определить основными задачами Университета:
подготовку высококвалифицированных кадров в сфере дошкольного образования, архитектуры и дизайна, а также других востребованных направлениях образования в соответствии с перспективами социально-экономического развития страны, а также задачами, определенными Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах;
внедрение в систему дошкольного образования, архитектуры и дизайна, а также других востребованных направлений образования передового зарубежного опыта по организации учебно-воспитательного процесса на основе современных образовательных технологий, содействие развитию открытой информационно-образовательной среды;
осуществление научно-исследовательской деятельности в сфере дошкольного образования, архитектуры и дизайна, а также других востребованных направлениях образования с учетом имеющихся проблем и потребностей рынка труда;
содействие развитию в республике системы дошкольного образования, архитектуры и дизайна, а также других востребованных направлений образования, установлению тесного взаимодействия между научно-исследовательскими и образовательными учреждениями, другими предприятиями и организациями.
Университет является высшим образовательным учреждением – резидентом Республики Узбекистан в форме юридического лица, обладает обособленным имуществом, имеет самостоятельный баланс, отвечает по своим обязательствам находящимися в его распоряжении денежными средствами и имуществом;
Университет осуществляет образовательную деятельность на основе учебных планов и программ Университета Пучон (Республика Корея) с учетом требований законодательства Республики Узбекистан в сфере образования;
подготовка кадров в Университете осуществляется, в первую очередь, с учетом потребностей дошкольных образовательных учреждений в педагогических кадрах, а также в квалифицированных кадрах в сфере архитектуры и дизайна и других востребованных направлениях образования;
обучение в Университете проводится на узбекском, русском и английском языках, по очной, заочной и вечерней формам, на платно-контрактной основе, в том числе по образовательным грантам, предоставляемым юридическими лицами – потенциальными работодателями, а также за счет благотворительных пожертвований, выделяемых на обучение молодежи преимущественно из регионов страны;
прием в Университет осуществляется по направлениям дошкольного образования, корейского языка, а также архитектуры и дизайна начиная с 2018/2019 учебного года из числа лиц, имеющих общее среднее, среднее специальное, профессиональное образование, путем вступительных экзаменов, форма, порядок и срок проведения которых определяются Университетом Пучон (Республика Корея) по согласованию с Министерством дошкольного образования и Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан;
выпускникам Университета выдается диплом установленного образца Университета Пучон (Республика Корея), который без дополнительных юридических процедур признается документом о высшем образовании в Республике Узбекистан;
финансирование Университета осуществляется за счет средств, поступающих за обучение студентов на платно-контрактной основе, доходов от хозяйственной деятельности и оказания услуг на договорной основе, благотворительных пожертвований юридических и физических лиц, грантов, предоставляемых заинтересованными организациями на основе соответствующих договоров, а также иных источников, не запрещенных законодательством.
5. Образовать Организационную комиссию по созданию Университета Пучон в городе Ташкенте в составе согласно приложению № 1.
Определить основными задачами Организационной комиссии:
оперативное управление деятельностью по созданию Университета, решение организационных, финансовых, юридических, экономических, учебно-методических, материально-технических и других вопросов, связанных с налаживанием его полноценной работы;
ведение переговоров и осуществление взаимодействия с руководством Университета Пучон (Республика Корея) по вопросам создания Университета;
разработку и утверждение графиков реализации необходимых проектных, строительно-монтажных и ремонтно-восстановительных работ, оснащения, обустройства инфраструктуры, материально-технического обеспечения Университета;
осуществление систематического контроля и мониторинга выполнения задач, определенных утвержденными графиками по созданию Университета.
6. Установить, что высшим органом общественного управления деятельностью Университета является его Попечительский совет в составе согласно приложению № 2.
Определить основной задачей Попечительского совета содействие в:
эффективной организации и совершенствовании образовательного процесса, производственной практики студентов, системном повышении качества подготовки бакалавров и магистров, трудоустройстве выпускников Университета, определении перспективных направлений подготовки специалистов и научно-технических кадров с учетом дальнейшего развития рынка труда;
внедрении в образовательный процесс передовых форм и методов обучения, педагогических, компьютерных и информационно-коммуникационных технологий, развитии и финансировании научно-исследовательской и инновационной деятельности, осуществлении эффективных фундаментальных (прикладных) научных исследований и разработок, публикации учебных, научных и научно-методических материалов, рациональной интеграции учебного и научного процессов в Университете;
укреплении материально-технической, учебно-методической базы Университета, оснащении его современным учебно-лабораторным оборудованием и учебно-методической литературой, улучшении социальной и бытовой инфраструктуры Университета;
вовлечении в образовательный и научно-исследовательский процесс Университета квалифицированных и опытных педагогов и специалистов из зарубежных стран, улучшении условий труда педагогических кадров и организации прохождения ими повышения квалификации;
привлечении благотворительных пожертвований, средств технического содействия (грантов) и иных внебюджетных средств для обеспечения поступательного развития деятельности Университета;
обеспечении социальной защиты студентов, прежде всего из числа детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, выделении стипендий для обучения одаренных студентов, улучшении условий проживания и организации полезного досуга в домах для проживания студентов, а также создания условий для их отдыха;
определении квоты приема и суммы контракта за обучение в Университете на 2018/2019 учебный год и последующие годы исходя
из потребностей в высококвалифицированных специалистах социально-экономической сферы;
организации отбора на конкурсной основе наиболее перспективных студентов для направления на стажировку в Университет Пучон (Республика Корея) и другие ведущие зарубежные профильные образовательные учреждения посредством предоставления специальных стипендий;
организации международного обмена опытом для профессорско-преподавательского состава и докторантов Университета.
7. Попечительскому совету Университета по согласованию с Университетом Пучон (Республика Корея):
а) в месячный срок утвердить:
Устав Университета, а также обеспечить его государственную регистрацию;
структуру и штатное расписание Университета;
б) до начала 2018/2019 учебного года обеспечить Университет необходимыми учебно-методическими комплексами, используемыми в высших образовательных учреждениях, функционирующих на территории Республики Узбекистан.
8. Разрешить Университету:
начиная с 2019/2020 учебного года по согласованию с Университетом Пучон (Республика Корея), Министерством высшего и среднего специального образования и Министерством экономики Республики Узбекистан открывать новые перспективные направления и специальности обучения исходя из потребности в кадрах и темпов социально-экономического развития страны;
осуществлять оплату проживания и транспортных расходов зарубежных профессоров и преподавателей, приглашаемых для преподавательской и научной работы в Университете по тарифам, установленным для граждан Республики Узбекистан на основании заключаемых договоров.
9. Передать Министерству высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан на праве оперативного управления здания и сооружения Чиланзарского педагогического колледжа, расположенные по адресу: г. Ташкент, Чиланзарский район, улица Катартал, 2-й тупик, дом 38а, с последующей их передачей Университету в безвозмездное пользование.
Определить, что учащиеся Чиланзарского педагогического колледжа продолжат обучение в зданиях, переданных Университету, до окончания ими учебы.
10. Министерству финансов, Государственному комитету по инвестициям, Национальному агентству проектного управления при Президенте Республики Узбекистан, Министерству экономики, Министерству дошкольного образования, Министерству высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан в установленном порядке обеспечить:
перераспределение сэкономленных или не освоенных лимитов капитальных вложений, предусмотренных на 2018 год в рамках реализации инвестиционных проектов за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан, с их направлением на разработку проектно-сметной документации и проведение реконструкции зданий и сооружений, указанных в пункте 9 настоящего постановления;
включение зданий и сооружений, указанных в пункте 9 настоящего постановления, в объекты строительства, реконструкции и капитального ремонта Государственной программы развития Республики Узбекистан на 2019 год и последующие годы.
11. Освободить на период до 1 июля 2021 года от уплаты:
всех видов налогов и обязательных отчислений в государственные целевые фонды – Университет;
единого социального платежа и налога на доходы физических лиц – привлекаемых иностранных работников Университета;
налога на прибыль – Университет Пучон (Республика Корея) по доходам, полученным от деятельности в Республике Узбекистан, как через постоянное учреждение, так и у источника выплаты;
таможенных платежей (кроме таможенных сборов) оборудование, компьютерную технику и оргтехнику, технические средства обучения, литературу, мультимедийную продукцию, инвентарь и другие материально-технические ресурсы, ввозимые для оснащения и обеспечения деятельности Университета по перечням, формируемым в установленном порядке.
12. Министерству иностранных дел Республики Узбекистан обеспечить в установленном порядке по заявкам Университета оформление въездных виз иностранному профессорско-преподавательскому и административному персоналу Университета, привлекаемому в рамках реализации настоящего постановления, а также членам их семей, без взимания консульских и иных сборов.
13. Министерству внутренних дел Республики Узбекистан обеспечить в установленном порядке по заявкам Университета выдачу и продление многократных виз, а также временную прописку и ее продление по месту временного проживания иностранному профессорско-преподавательскому и административному персоналу Университета, а также членам их семей, без взимания государственной пошлины.
14. Министерству занятости и трудовых отношений обеспечить в установленном порядке по заявкам Университета выдачу (продление) разрешений на привлечение в республику высококвалифицированных иностранных специалистов (не имеющихся из числа граждан Республики Узбекистан), а также выдачу (продление) указанным иностранным гражданам подтверждений на право трудовой деятельности на территории Республики Узбекистан.
15. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н., заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Абдухакимова А.А., министра дошкольного образования Республики Узбекистан Шин А.В. и министра высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан Маджидова И.У.