“Ҳоким ва ёшлар” учрашувида ҳеч бир масала эътиборсиз қолмади
Наманганда 30 июнь – “Ёшлар куни” муносабати билан ўтказилган “Ҳоким ва ёшлар” лойиҳасида Наманган вилояти ҳокими, Олий Мажлис Сенати аъзоси Хайрулло Бозоров шаҳар, туманлардан келган бир гуруҳ ёшлар вакиллари билан учрашди.
Эътироф этиш жоиз, юртимизда ёшларга оид давлат сиёсатига алоҳида эътибор қаратиб келинмоқда. Бунинг замирида эса, энг аввало, ҳар бир йигит-қизнинг орзу-умидлари рўёби, порлоқ келажаги мужассам десак, асло муболаға эмас. Айниқса, жамиятимизда тенгдошларига ҳар томонлама ўрнак бўлаётган ёшларни рағбатлантириш, қўллаб-қувватлаш мақсадида “Мард ўғлон” Давлат мукофоти ва “Келажак бунёдкори” медали таъсис этилгани юксак ғамхўрликдан ёрқин далолат.
Қайд этиш даркор, Ўзбекистон ёшлар иттифоқига асос солинган ўтган бир йил давомида ёшлар манфаатларини таъминлашга қаратилган бир қатор амалий ишлар қилинди. Хусусан, Президентимиз Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан бунёд қилинган Исҳоқхон тўра Ибрат мажмуаси наманганлик илмга чанқоқ ёшлар учун чинакам туҳфа бўлди. Ушбу мажмуада буюк маърифатпарвар аллома номи билан аталувчи чет тилларга ихтисослаштирилган мактаб, хиёбон ва музей, ошхона ва босмахона фаолият олиб бормоқда.
Маълумот ўрнида, бугунги кунда Наманган вилоятида истиқомат қилаётган 2 миллион 700 минг аҳолининг 60 фоизи, бошқчача айтганда 1 миллион 500 мингдан зиёдини 30 ёшгача бўлган ўғил-қизларни ташкил этади. Таъкидлаш лозимки, улар учун вилоятда 2018-2021 йилларда 68 та кўп қаватли, 66 та намунали “Ёшлар уйлари”ни барпо этиш режалаштирилиб, шу кунга қадар 223 нафар фаол ва ташаббускор ёшга “Ёшлар уйлари” топширилди.
Эътибор ва ғамхўрликларга жавобан ёшлар эришаётган ютуқлар ҳам шунга монанд бўлмоқда. Умумтаълим фанларидан ўтказилган олимпиаданинг республика босқичида 7 нафар ўқувчи ғолиб чиқиб муддатидан аввал олий ўқув юртлари талабаси номига эришди. Шу йилнинг 19-23 июнь кунлари Самарқандда ўтказилган халқаро фан олимпиасида Наманган давлат университети қошидаги 1-сонли академик лицей ўқувчиси Умиджон Ҳафизов физика фани бўйича олтин медални қўлга киритди.
Қувонарлиси, спорт соҳасида наманганлик ёшлар юртимиз байроғини юксакларга кўтармоқдалар. Иқтидорли спортчиларимиз 2018 йилнинг шу даврига қадар халқаро спорт мусобақаларида 38 та олтин, 11 та кумуш, 18 та бронза жами 67 та медалларни қўлга киритди.
Ёшлар иттифоқининг ташаббуси билан сўнги бир йил мобайнида ёшларни тадбиркорликка жалб этиш, уларни қўллаб-қувватлаш мақсадида ишлаб чиқариш, хизмат кўрсатиш, ҳунармандчилик каби соҳалардаги истиқболли лойиҳаларни амалга ошириш учун 773 нафар ёшларга 7 миллиард 954 миллион 800 минг сўм миқдорида кредитлар ажратилди. Бунинг натижасида 1423 та янги иш ўрни яратилди.
Ўзбекистон ёшлар иттифоқи маҳаллий Кенгашлари жойлашган касб-ҳунар таълими муассасалари негизида ташкил қилинган “Ёшлар марказлари”да 12 хил йўналишдаги тил ва касб-ҳунарга ўргатиш бўйича 64 та бепул тўгарак фаолияти йўлга қўйилди. Мазкур тўгаракларда ҳар куни 6500 нафарга яқин ёшлар билим эгалламоқда.
Вилоятда ёшлар ўртасида жиноятчиликка қарши курашиш, барвақт олдини олиш бўйича ҳамкорликда олиб борилган ишлар натижасида ёшлар жиноятчилиги ўтган йилнинг шу даврига нисбатан қарийиб 26 фоизга камайишига эришилди.
Хайрулло Бозоров билимли, ватанпарвар, ўз маҳалласи ва юртининг порлоқ эртаси учун қайғурадиган фидойи йигит-қизлар сафи кўпайиши учун энг аввало ўқиш, яъни китоб мутолаасига ва илм олишга интилиш кераклигини айтди.
– Таълимни тарбиядан ажратиб бўлмайди. Шундай экан, ёшларимиз бутун дунё тан олган миллий ва умуминсоний қадриятларни асраб-авайлаши, четдан кириб келаётган “оммавий маданият” ниқоби остидаги таҳдидлардан ҳимояланиши лозим, – деди вилоят раҳбари.
Очиқ мулоқот руҳида кечган учрашувда ёшларимиз ўзларини қизиқтирган масалалар, ташвишга солаётган муаммолари юзасидан ҳокимга тўғридан тўғри мурожаат қилиб, саволларига амалий жавоблар олишди.
Поп тумани Ғурумсарой қишлоғида яшовчи Фазлиддин Тўланов айни пайтда ижара асосидаги ердан унумли фойдаланган ҳолда қуёнчилик ва балиқчилик билан шуғулланиб келади. Яқинда унга Янгиобод маҳалласидан 2 гектар ер ажратиб берилди. Муаммо шундаки, бу ер майдони ҳуқуқий жиҳатдан расмийлаштирилмаган. Яъни, туман ҳокимининг қарори чиққани йўқ. Мурожаатни эшитган вилоят ҳокими бу масала тегишли тартибда ижобий ечимини топишини маълум қилди.
Чустлик Достон Убайдуллаев ишни кўзини биладиган ёш тадбиркорлардан. Ўзи ташкил этган “Музаффар Достон” хусусий корхонасида даставвал чорвачилик билан шуғулланган. Айни пайтда у Президент қарорига мувофиқ ёшлар учун ажратилган 13 фоизли, имтиёзли кредитдан унумли фойдаланиш ниятида. Банк молиявий кўмакни ажратса, тадбиркор савдо шаҳобчаси, ошхона, кафе, гўзаллик салони, устахона каби маиший хизмат кўрсатиш нуқталари ва супермаркетни ўзида мужассам этган йирик савдо мажмуасини барпо этишга киришади. Достон Убайдуллаев ҳокимдан ёшлар билан тез-тез учрашиб, уларнинг мурожаатларини эшитишга вақт ажратишни сўради. Хайрулло Бозоров тадбиркорнинг саволига жавоб қайтараркан, тез кунларда Наманган шаҳар давлат хизматлари маркази биносида ёш тадбиркорлар билан ишлашга мўлжалланган инновацион марказ ўз фаолиятини бошлаши, ушбу марказ орқали ёшлар, хусусан тадбиркорлик фаолияти билан шуғулланаётган ёш бизнесменларнинг ҳар бир мурожаатига алоҳида эътибор қаратилишини таъкидлади.
Коллежни битиргач маълум муддат турли сабабларга кўра ишсиз юрган уюшмаган ёшлардан бири Сайёра Дадабоева ўз сўзида Наманган вилояти ҳокимининг аҳоли билан ижтимоий тармоқлар орқали мулоқотни йўлга қўйганидан миннатдорлигини билдирди. У Хайрулло Бозоровнинг телеграм рақамига мурожаат қилиб, банкдан кредит олишда ёрдам беришни сўрайди. Вилоят раҳбари бу масалани ижобий ҳал этишга яқиндан кўмаклашди ва 15 миллион сўм миқдорида унга кредит ажратилди. Бунинг натижасида Сайёра Наманган шаҳрида якка тартибда тадбиркорлик фаолиятини бошлади. Қолаверса, Ўзбекистон ёшлар иттифоқи вилоят кенгаши тикувчилик билан шуғулланадиган ёш тадбиркор қизга Наманган “Ёшлар маркази”дан бепул жой ажратиб берилди. 17 та тикув машинаси билан таъминланди. Сайёранинг мўъжаз цехида ёшлар иттифоқи рамзи туширилган футболкаларни ишлаб чиқариш ҳақидаги таклифи мақулланиши ва қўллаб-қувватланиши айтилди.

Встреча хокима области с молодежью
В Наманганской области в связи с празднованием 30 июня Дня молодежи проводятся культурно-просветительские мероприятия и встречи.
Организованная в молодежном центре города Наманган встреча хокима области и молодежи прошла при активном участии молодых людей со всех районов и городов области.
На встрече хоким области Х.Бозоров говорил о проводимой в рамках государственной молодежной политики работе по получению молодым поколением современных знаний, проявлению таланта в спорте, искусстве, бизнесе и других направлениях, занятию достойного места в обществе и об результатах этой работы.
- Практическим отображением работы в этом направлении стало и налаживание деятельности специализированной школы-интерната иностранных языков в структуре комплекса Исхокхона Ибрата, образованной по инициативе Президента, - сказал хоким области.- В школе-интернате, в которой при сотрудничестве с вузами будут обучать иностранным языкам, созданы все условия для талантливых учащихся из разных областей.
Как отмечалось на мероприятии, в целях материальной и духовной поддержки, социальной защиты активной молодежи, молодых семей продолжается строительство 68 многоэтажных, 66 типовых "Домов молодежи", запланированное на 2018-2021 годы. К настоящему времени более 200 молодым людям на основе льготного кредита вручили ключи от новых квартир. Полностью завершен ремонт и сдан в эксплуатацию Наманганский молодежный центр. В Касанском районе начато строительство Творческого дома молодежи, в Учкурганском районе - Молодежного центра. В области построено 4 новых, реконструированы и отремонтированы 35 общеобразовательных школ и 48 учреждений дошкольного образования. Начали действовать 27 негосударственных учреждений дошкольного образования.
Результаты предоставляемых возможностей находят свое отображение в достижениях учащихся и студентов. 7 победителей республиканских предметных олимпиад получили возможность досрочно стать студентами вузов и обучаться на льготных условиях. Учащийся 1-го академического лицея НамГУ Умиджон Хафизов стал обладателем золотой медали международной олимпиады по физике, которая проводилась 19-23 июня в Самарканде. Молодые спортсмены за прошедший период завоевали на международных спортивных соревнованиях 38 золотых, 11 серебряных, 18 бронзовых, в общем - 67 медалей.
В течение последнего года в целях привлечения молодежи к предпринимательству, поддержки молодых предпринимателей по инициативе Союза молодежи 773 молодым предпринимателям выделены льготные кредиты в объеме 8 миллиардов сумов для деятельности в сферах производства и услуг, ремесленничестве и других направлениях. Это позволило создать более 1400 новых рабочих мест.
- Я обратилась к вам через социальную сеть "Telegram", - сказала на встрече молодой предприниматель С.Дадабоева из города Намангана. - Проблема была решена в кратчайшие сроки - Союзом молодежи Узбекистана был выделен кредит в размере 15 миллионов сумов для налаживания швейного производства, предоставлены здание под цех по нулевой стоимости и 47 швейных машинок. В результате создано около 50 рабочих мест. В ответ на заботу главы нашего государства о молодых предпринимателях намерена наладить производство специальных футболок с символикой Союза молодежи Узбекистана.
В рамках программы "Обод кишлок" на территориях образованы 12 "Отрядов самоотверженной молодежи" из числа 2500 неорганизованных молодых лиц, внедрена практика открывать и вести трудовые книжки для привлеченной к сезонной работе неорганизованной молодежи. В настоящее время в области действуют 240 молодых фермеров. В прошлом году 52 молодым фермерам оказана практическая помощь в выделении земель.
На базе профессиональных образовательных учреждений, в которых расположены местные советы Союза молодежи Узбекистана, образованы молодежные центры, в которых начали действовать 64 бесплатных кружка по изучению языков и овладению профессией в 12 направлениях. В этих кружках ежедневно занимаются почти 6500 молодых людей.
В связи с 30 июня - Днем молодежи в области объявлен месячник молодежи, работа проводится на основе 36 пунктов "Дорожной карты". В рамках месячника при участии руководителей секторов на территориях 98 раз проводились встречи с социально нуждающейся, неработающей, неорганизованной и с ограниченными возможностями молодежью, из которой более 14 тысяч 300 человек - трудоустроены.
В ходе месячника молодежи на отдаленных территориях районов и городов налажена деятельность 27 пунктов "Молодежной печати" .
В связи с Днем молодежи на протяжении трех дней во всех районах области будут проводиться масштабные культурные, духовно-просветительские, спортивные мероприятия. На всех стадионах, парках культуры и отдыха будут проводиться молодежные сайили. На сайилях будут проводиться книжные ярмарки, викторины, презентации новых произведений, творческие мастер-классы известных мастеров кисти, выступления оркестров, демонстрация одежды молодых дизайнеров, конкурсы молодых поваров, вечера прозы и поэзии, выставки молодых художников и ремесленников, ярмарки продукции молодых фермеров и предпринимателей, ярмарки труда, фестиваль национальных игр, соревнования по шахматам и шашкам, теннису, футболу, плаванию, настольному теннису, волейболу, бегу. Состоится гала-концерт под девизом "Молодежь - будущее Узбекистана".