Давлат харидлари мавзусига бағишланган навбатдаги анжуман ташкил этилди
Жорий йил 20 июнь куни Миллий матбуот марказида “Давлат харидлари бўйича махсус ахборот портали – электрон тижоратнинг янги биржа модели” мавзуида матбуот анжумани бўлиб ўтди. Анжуман Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлиги ва “Ўзбекистон Республика товар-хом ашё биржаси” АЖ томонидан ташкил этилди. Тадбирни ўтказишдан кўзланган асосий мақсад биржанинг махсус ахборот порталида илк амалга оширилган давлат харидларининг дастлабки натижалари билан таништириш иборат бўлди.
Матбуот анжуманида қайд этилганидек, “Ўзбекистон Республикасининг “Давлат харидлари тўғрисида”ги қонунига мувофиқ Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлиги “ЎзРТХБ” АЖ ни давлат харидлари бўйича махсус ахборот портали - xarid.uz нинг оператори этиб тайинлади.
Мазкур портал электрон тижоратнинг B2G модели сифатида Ўзбекистон Республикасида давлат харидлари бўйича ягона ахборот ресурси, ҳамда электрон давлат харидларини электрон дўкон ва нархларни пасайишга йўналтирилган электрон аукцион шаклида амалга ошириладиган савдо майдончаси ҳисобланади.
Ўз навбатида давлат харидлари бўйича Оператор порталнинг узлуксиз ишлашини, ундаги маълумотларнинг сақланишини ва техник қўллаб-қувватлашни таъминлайди. Шунингдек оператор Лойиҳа бошқаруви миллий агентлиги ва бошқа давлат органларининг маълумотлар базаси билан ўзаро боғлаш тадбирларини амалга оширади.
Шу ўринда таъкидлаш керакки, давлат харидлари субъектлари тақдим этилган электрон ҳужжатлар ва электрон хабарларнинг, шу жумладан бўлажак давлат харидлари тўғрисида махсус ахборот порталида жойлаштириладиган ахборотнинг мазмуни билан боғлиқ ҳуқуқий оқибатлар учун жавобгардир.
Электрон дўкон ва бошланғич нархни пасайтиришга йўналтирилган аукцион шаклида харид жараёнлари биржанинг махсус порталида ўтказилади. Бюджет ва корпоратив буюртмачилари бошқа харид турлари, яъни танлов, тендер ва ягона етказиб берувчидан харид қилиш бўйича порталга маълумотлар жойлаштиради. Порталдаги барча амаллар электрон рақамли имзо ёрдамида онлайн режимида фойдаланилади.
Электрон давлат харидларида иштирок этиш учун буюртмачилар ва етказиб берувчилар биржанинг расмий веб-сайт www.uzex.uz да рўйхатдан ўтадилар ва хариднинг бошланғич нархининг 3 фоизи миқдорида закалат ва комиссион йиғимларни қоплаш учун шартнома нархининг 0,15 фоиз миқдоридаги маблағни гаров сифатида киритадилар.
Электрон дўконда бюджет ва корпоратив буюртмачилар талабгорнинг таклифлари орасида зарур лотни танлайдилар ва нарх сўраш механизмини фаоллаштиради. Кейинги 48 соат мобайнида етказиб берувчилар худди шундай товарга ўз нарх таклифларини тизимга киритадилар. Савдо ғолиби электрон тизимга киритилган нарх таклифларини солиштирган ҳолда автоматик режимда аниқланади. Буюртмачи ва етказиб берувчи ўртасидаги шартнома мижознинг шахсий кабинетида электрон шаклда имзоланади. Агар бошқа номзодлар нарх таклифларини бермасалар, шартнома оферта жойлаштирган етказиб берувчи билан тузилади.
Бошланғич нархни пасайтиришга йўналтирилган электрон аукцион 10 кун ичида амалга оширилади. Ушбу вақт мобайнида республиканинг барча етказиб берувчилари, жумладан, барча тадбиркорлар қўшимча закалат билан таъминлаш шарти билан нарх таклифларини беришлари мумкин. Савдо босқичлари хариднинг бошланғич нархининг 2 фоизи миқдорида белгиланган. Аукционда энг паст нарх таклиф этган талабгор тизим томонидан ғолиб деб топади ва унинг номи порталда акс эттирилади. Ўз навбатида шартнома буюртмачи ва савдо ғолибининг шахсий кабинетида шаклланади.
Камида икки номзод иштироки этган аукцион ўтказилган, деб ҳисобланади. Агар аукционда бир нафар ёки бирорта номзод иштирок этмаган бўлса, аукцион қўшимча равишда 5 кунга узайтирилади.
Тузилган шартнома рўйхатдан ўтган кундан бошлаб 10 кун давомида бюджет буюртмачилари шартномада келтирилган маблағнинг тўлиқ ҳажмини Операторнинг Ғазначиликдаги махсус ҳисоб варағига ўтказиб беради. Корпоратив буюртмачилар эса мазкур маблағни биржанинг Ҳисоб-китоб клиринг палатасидаги ўз ҳисоб варағига ўтказишади. Буюртмачи ўз вақтида зарур маблағни киритмаган тақдирда, унинг гаров маблағи ижрочининг Ҳисоб-китоб клиринг палатасидаги, кейинчалик эса жабрланган томоннинг банкдаги ҳисоб варағига жарима сифатида ўтказилади.
Товар етказиб берилмаган ёки нотўғри етказилган ҳолатларда шартнома бўйича пул маблағи буюртмачининг ҳисоб варағига қайтарилади. Ижрочининг закалат маблағи буюртмачининг ҳисоб варағига ўтказилади ёки суд ёхуд Давлат харидлари соҳасидаги шикоятларни кўриб чиқиш бўйича комиссиянинг қарори билан блокдан чиқарилади.
Айни вақтда биржанинг XARID электрон тизимида 30 мингдан зиёд бюджет ташкилотлари, 1,5 минг корпоратив буюртмачилар ва асосий қисмини тадбиркорлик субъектлари ташкил этувчи 9 мингга яқин етказиб берувчилар рўйхатдан ўтказилган. Шу билан бирга, электрон дўконда 16 мингга яқин товарлар ва хизматлар, электрон аукционда эса 7 мингдан ортиқ давлат буюртмалари жойлаштирилган. Порталнинг бир ойлик фаолияти давомида тизимда қиймати 12,5 млрд сўмга тенг 5 мингдан зиёд шартномалар тузилган ва бу кўрсаткичлар ўсишни давом этмоқда.
Янги тартиб ва механизмни тарғиб қилиш мақсадида Лойиҳа бошқаруви агентлиги ЎзРТХБ, Молия вазирлигининг Ғазначилиги билан биргаликда республиканинг барча ҳудудларида буюртмачилар ва етказиб берувчилар иштирокида семинарлар ўтказиб келинмоқда.

Состоялась очередная конференция, посвященная государственным закупкам
20 июня 2018 года в Национальном пресс-центре проведена пресс-конференция для средств массовой информации на тему «Специальный информационный портал по государственным закупкам – новая биржевая модель электронной коммерции». Организаторами пресс-конференции выступили Национальное агентство проектного управления при Президенте Республики Узбекистан и АО «Узбекская республиканская товарно-сырьевая биржа». Главной целью мероприятия было ознакомление широкой общественности с предварительными итогами осуществления государственных закупок на специальном информационном портале биржи.
Как было отмечено на пресс-конференции в соответствии с Законом Республики Узбекистан «О государственных закупках» Национальное агентство проектного управления при Президенте Республики Узбекистан определило АО «Узбекская Республиканская товарно-сырьевая биржа» оператором специального информационного портала по государственным закупкам – xarid.uz
Данный портал как B2G модель электронной коммерции является единым информационным ресурсом по государственным закупкам в Республике Узбекистан, а также электронной торговой площадкой для осуществления государственных закупок в форме электронного магазина и аукциона на понижение стартовой цены.
В свою очередь, оператор по государственным закупкам обеспечивает бесперебойное функционирование портала, сохранность и целостность размещенной на нем информации, осуществляет его техническое сопровождение. Оператор также осуществляет комплекс работ по взаимодействию базы данных с Национальным агентством проектного управления при Президенте Республики Узбекистан и другими государственными органами.
Вместе с тем субъекты государственных закупок несут ответственность за правовые последствия, связанные с содержанием передаваемых им электронных документов и электронных сообщений, в том числе размещаемой на портале информации о предстоящих государственных закупках.
Закупочные процедуры в форме электронного магазина, аукциона на понижение стартовой цены осуществляются на портале биржи. По другим видам закупок, включая конкурс, тендер и государственную закупку у единого поставщика бюджетные и корпоративные заказчики на портале размещают информацию о закупках. Все действия на портале осуществляются в режиме онлайн с использованием электронной цифровой подписи.
Для участия в электронных государственных закупках заказчики и поставщики проходят регистрацию на официальном вебсайте биржи www.uzex.uz и вносят залоговые средства в размере 3% от стартовой стоимости закупки и 0,15% от суммы договора для покрытия комиссионных сборов.
В электронном магазине бюджетные и корпоративных заказчики выбирают необходимый лот из предложений претендентов и запускают механизм запроса цен. В течение следующих 48 часов поставщики вносят в систему свое ценовое предложение на аналогичный товар. Победитель торгов определяется в автоматическом режиме посредством сопоставления поступивших в электронную систему ценовых предложений. Договор между заказчиком и поставщиком формируется в электронной форме на персональном кабинете клиента. В случае если ценовое предложение не предоставлено другими претендентами, договор заключается с поставщиком, которым была размещена оферта.
Электронный аукцион на понижение стартовой цены осуществляется в течение 10 дней, в ходе которого все поставщики республики, включая всех предпринимателей республики могут подать свое ценовое предложение при условии обеспечения сделки дополнительным задатком. Шаг торгов составляет 2% от стартовой стоимости закупки. Система признает победителем аукциона претендента, подавшего наименее низкую цену. Наименование победителя отображается на портале, который в автоматическом режиме фиксирует совершенную сделку, формирует договор в персональном кабинете заказчика и победителя торгов.
Аукцион считается состоявшимися, если в них участвовало не менее 2 претендентов. Если в аукционе принял участие один участник или никто не принимал участие, аукцион продлевает на дополнительные 5 дней.
В течение десяти дней с момента регистрации заключенного договора на портале бюджетные заказчики перечисляют полный объем денежных средств по договору на специальный лицевой счет Оператора в Казначействе, корпоративные заказчики на свой лицевой счет в РКП биржи. В случае, если заказчик не перечислил данные средства, его задаток перечисляется на лицевой счет исполнителя в РКП в качестве штрафа, с последующим перечислением на его счет в обслуживающем банке.
При не поставке или ненадлежащем поставке товара (услуг) денежные средства по договору возвращаются на счет заказчика. Задаток исполнителя перечисляется на счет заказчика или осуществляется его разблокирование на основании решения суда или Комиссии по рассмотрению жалоб в сфере государственных закупок.
В настоящее время в электронной системе биржи XARID зарегистрировано более 30 тыс. бюджетных организаций, 1,5 тыс. корпоративных заказчиков и около 9 тыс. поставщиков, основную часть из которых составляют субъекты предпринимательства. Вместе с тем в электронном магазине размещено около 16 тыс. товаров и услуг, а на электронном аукционе более 7 тыс. государственных заявок. За месяц функционирования портала, в системе зарегистрировано более 5 тыс. сделок на сумму 12,5 млрд. сумов и данные показатели непрерывно растут.
В целях разъяснения нового порядка и механизма электронных государственных закупок НАПУ совместно с УзРТСБ, Казначейством Министерства финансов во всех регионах республики проводятся учебные семинары с участием заказчиков и поставщиков.