Ўзбекистон Республикасининг Малайзиядаги элчихонаси томонидан ўқиш, меҳнат фаолияти ва оилавий шароит туфайли Малайзияда бўлган ҳамюртларимиз билан учрашув ташкил этилди.
Унда 40 дан ортиқ юртдошимиз, жумладан, Путра университети, Халқаро ислом университети, Ислом фанлари университети талабалари ва ўқитувчилари, Малайзиянинг «Petronas», «Google Malaysia», «Data Micron Systems», «Consolsys» сингари етакчи компаниялари ходимлари иштирок этди.
Тадбир қатнашчилари мамлакатимиз банк тизими, иқтисодиёт, илм-фан, таълим, давлат бошқарувини инновацион ривожлантириш, туризм, ёшлар сиёсати ва шаҳарсозлик соҳаларида амалган оширилаётган кенг кўламли ўзгаришлар билан таништирилди. Учрашувда юртдошларимизнинг маданий-маънавий илдизларини янада мустаҳкамлаш, уларнинг Ватанимиз билан чамбарчас боғлиқлигини таъминлаш ҳамда ёш авлоднинг ватанпарвар бўлиб вояга етиши учун шароит яратиш мақсадида чет элдаги юртдошларимиз билан ҳамкорлик ишларини кучайтирилаётгани таъкидланди.
Мулоқот чоғида иштирокчилар олий таълим тизимини такомиллаштириш, туризм салоҳиятини ривожлантириш, мактаб таълими ва давлат хизматларини тақдим этишга инновацион технологияларни кенг жорий қилиш масалалари бўйича фикр алмашди.
Ўзбекистон фуқаролари Малайзиянинг илғор тажрибасини амалиётга татбиқ этиш, турли тармоқлар бўйича ҳамкорлик истиқболларини муҳокама қилиш ҳамда келгусида уларнинг мамлакатимизда ишга жойлашиш механизмларини ишлаб чиқиш мақсадида республикамиз вазирлик ва идоралари вакиллари ва хориждаги ватандошларимиз ўртасида видеоконференция шаклидаги учрашувни ташкиллаштириш таклифини билдирди.
Ўзбекистон Республикасининг хорижда истиқомат қилаётган ҳамюртларимиз билан ҳамкорлик қилиш бўйича давлат сиёсати Концепцияси лойиҳаси муҳокамаси тадбир қатнашчиларида алоҳида қизиқиш уйғотди. Юртдошларимиз чет элда уларнинг ҳуқуқ ва қонуний манфаатлари ҳимоясини таъминлашга йўналтирилган мазкур ҳужжат ўз вақтида ишлаб чиқилгани, ушбу ҳужжат уларни Ўзбекистондаги иқтисодий, маданий-гуманитар ва ижтимоий ўзгаришларишларга фаол жалб қилишга хизмат қилишини билдирди.
Тадбир иштирокчиларининг фикрича, ҳозирги кунда Ўзбекистонда илм-фан, таълим, замонавий кадрларни тайёрлашни янада ривожлантириш бўйича кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда ҳамда ёшларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш, уларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлашга қаратилган қатор давлат дастурлари ишлаб чиқилмоқда.
Айни пайтда чет элда истиқомат қилаётган минглаб юртдошларимизнинг билим ва салоҳиятидан мамлакатимиз тараққиёти йўлида тўла фойдаланилмаяпти. Ватандошлармиз Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида амалга оширилаётган, пировардида нуфузли хорижий экспертлар ва малакали ҳамюртларимизни Ўзбекистонга жалб қилиш учун шароит яратадиган ислоҳотлар жараёнига чин дилдан ўз ҳиссасини қўшишни истайди.
Ш боис, Ўзбекистон дипломатик миссияси ёшлар билан мунтазам мулоқот ўрнатиб, уларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоялаши, очиқ дебатлар ташкиллаштириши, ғояларини амалга ошириш учун ҳамкорлик қилиши лозим. Чет элда истиқомат қилаётган ёшларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш уларнинг келажакка бўлган ишончи, ватанпаварлик ҳис-туйғуларини янада мустаҳкамлайди.
Бугунги кунда мамлакатимиз тараққиётига ўз ҳиссасини қўшиш истагида бўлган ёшлар кўпчиликни ташкил этади ва улар Ватанимиз гуллаб-яшнаши йўлида бирлашишга доимо тайёрдир. Шу маънода, Ўзбекистон Республикасининг хорижда истиқомат қиладиган ҳамюртларимиз билан ҳамкорлик қилиш бўйича ишлаб чиқилаётган давлат сиёсати Концепцияси чет элдаги ёшларни мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотларга фаол иштирок этишга жалб қилишга хизмат қилади.
Тадбирда “Petronas” давлат нефть компанияси ходими Улуғбек Рустамбеков мазкур концепцияни Ўзбекистон ҳукумати очиқлигига хизмат қиладиган мислиз қадам деб баҳолади. Ўзини этник ва тил жиҳатдан Ўзбекистонга мансуб деб ҳисобловчи хорижий фуқароларни ҳам қамраб олган “ҳамюртлар” тушунчасининг кенгайтирилиши уларга Ватанимиз билан маданий-тарихий алоқаларни йўлга қўйишига ёрдам беради.
У. Рустамбеков Ўзбекистон ҳудудидатадбиркорлик, инвестициявий, илм-фан, таълим ва маданий фаолиятни амалга ошириши учун ҳуқуқий, ижтимоий ва иқтисодий шароитларнинг яратилиши ҳамюртларимизнинг Ўзбекистонга қайтишини кафолатлашини билдирди.
«Data Micron Systems» компанияси ходими Шарофиддин Файзиевнинг фикрича, Ўзбекистонда хорижда истиқомат қиладиган ҳамюртларимиз билан ишлаш Концепциясининг қабул қилиниши, хорижий давлатлар олий таълим муассасаларида таҳсил олаётган Ўзбекистон фуқароларининг ватанпарварлик туйғуларини кучайтириб, уларни келгусида давлат муассасаларига ишга жойлашиш мақсади билан Ватанимизга қайтишга ундайди.
Шунингдек, Ш.Файзиев, ҳамюртларимизнинг чет элда олий таълим олгани ва иш тажрибасига эгалигини ҳисобга олган ҳолда, Ўзбекистонга қайтиши билан уларни ишга жойлаштириш механизмини ишлаб чиқиш мақсадга мувофиқ деб билдирди. Келгусида амалиётга тадбиқ этиш ақсадида юртдошларимиздан олинган инновацион технологиялар тўғрисидаги маълумотларни узатиш ва сақлаш бўйича ягона базани яратиш зарурати алоҳида қайд этилди.
Учрашув якунида ҳамюртларимиз бир овоздан халқ дипломатиясидан кенг фойдаланган ҳолда, Ўзбекистон иқтисодиёти ва ижтимоий ҳаётини ривожлантиришда уларнинг ҳам фаоллигини ошириш зарур деган тўхтамга келишди. Ўзбекистонлик юқори малакали мутахассислар Ватан равнақи йўлида мамлакатимиз ижтимоий ҳаётининг турли соҳаларини такомиллаштириш бўйича ўз мутахассислиги ва тажрибасидан келиб чиққан ҳолда, ўз ишланмаларини тақдим этишга тайёрлигини билдирди.

Соотечественники в Малайзии готовы внести достойный вклад в развитие Узбекистана
Посольством Республики Узбекистан в Малайзии организована встреча с соотечественниками, находящимися в Малайзии в связи с учебой, трудовой деятельностью и семейными обстоятельствами.
В данном мероприятии приняли участие более 40 человек, в том числе студенты и профессорско-преподавательский состав университета Путра, Международного исламского университета, Университета исламских наук, а также сотрудники ведущих малазийских компаний «Petronas», «Google Malaysia», «Data Micron Systems», «Consolsys» и других.
В ходе мероприятия присутствующие были ознакомлены с осуществляемыми в Узбекистане широкомасштабными преобразованиями в банковской системе, в сферах экономики, науки, образования, инновационного развития государственного управления, туризма, политики молодежи и градостроительства. Особо отмечена необходимость усиления работы с соотечественниками для сохранения их культурных и духовных корней, обеспечения неразрывности их связей с Родиной, а также создания условий для формирования патриотичного и духовно богатого молодого поколения.
В состоявшейся встрече в формате «обмен мнениями» соотечественники поделились своим видением совершенствования системы высшего образования, развития туристической отрасли, широкого внедрения инновационных технологий в процессы школьного образования и предоставления государственных услуг.
Граждане Узбекистана также предложили организовать видеоконференцсвязь соотечественников с представителями ряда министерств и ведомств республики для обмена мнениями, внедрения передового малазийского опыта, обсуждения перспектив сотрудничества в различных отраслях, а также выработки механизма возможного последующего их трудоустройства в Узбекистане.
Особый интерес присутствующих вызвало обсуждение проекта Концепции государственной политики Республики Узбекистан по сотрудничеству с соотечественниками, проживающими за рубежом. Соотечественники подчеркнули своевременность разработки данного документа, направленного на обеспечение защиты их прав и законных интересов за рубежом, который также будет способствовать их активному вовлечению в процесс экономического, культурно-гуманитарного и социального преобразования Узбекистана.
По мнению сотрудницы компании «Google Malaysia» Шахло Тешабоевой, в настоящее время в Узбекистане осуществляются масштабные работы по развитию науки и образования, подготовке современных кадров, а также разрабатывается ряд государственных программ, направленных на защиту прав, интересов и всестороннюю поддержку молодежи.
В то же время, потенциал и знания тысяч наших соотечественников, выехавших за границу, не в полной мере используются для развития страны. Наши соотечественники хотят внести свой вклад в процессы, реализуемые под руководством Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева, которые в конечном итоге создадут условия для привлечения влиятельных иностранных экспертов и квалифицированных соотечественников в Узбекистан.
В этой связи, дипмиссии Республики Узбекистан должны иметь регулярные контакты с молодежью, защищать их права и интересы, организовывать открытые дебаты и сотрудничать в реализации их идей. Всесторонняя поддержка молодежи за рубежом укрепит их чувство уверенности и патриотизма в будущем.
На сегодняшний день, молодых людей, которые хотят внести свой вклад в развитие нашей страны, большинство, они готовы объединиться ради процветания нашей Родины. В этом контексте разрабатываемая Концепция государственной политики Республики Узбекистан по сотрудничеству с соотечественниками, проживающими за рубежом, будет способствовать широкому привлечению активного молодого поколения за границей к активному участию в текущих реформах в Узбекистане.
Сотрудник государственной нефтяной компании «Petronas» Улугбек Рустамбеков считает разработку данной концепции беспрецедентным шагом, который, несомненно, будет способствовать открытости правительства Узбекистана. Именно расширение понятия «соотечественники», охватывающего и иностранных граждан, идентифицирующих себя с Узбекистаном по этнической и языковой принадлежности, позволит наладить их культурно-историческую связь с Родиной.
У.Рустамбеков убежден, что создание благоприятных правовых, социальных и экономических условий для осуществления соотечественниками профессиональной, предпринимательской, инвестиционной, научной, образовательной и культурной деятельности на территории Узбекистана будет гарантией их возвращения на Родину.
По оценкам сотрудника компании «Data Micron» Шарофиддина Файзиева, принятие Концепция государственной политики Республики Узбекистан по сотрудничеству с соотечественниками, проживающими за рубежом, резко повысит патриотичность граждан Узбекистана, обучающихся в вузах иностранных государств, а также будет стимулировать их возвращение на Родину с последующим трудоустройством в государственных учреждениях республики.
Вместе с тем Ш.Файзиев считает целесообразным разработать механизм их трудоустройства при возвращении в Узбекистан, с учетом наличия иностранного высшего образования и опыта работы за рубежом. Особо подчеркивается необходимость создания единой базы передачи и хранения информации об инновационных технологиях, полученных от соотечественников, для их практического внедрения.
По итогам встречи соотечественники единогласно сошлись во мнении о необходимости повышения их активности в развитии экономической и общественной жизни Узбекистана посредством широкого применения механизмов народной дипломатии. Высококвалифицированные специалисты из Узбекистана выразили готовность предоставить свои наработки по совершенствованию различных сфер общественной жизни республики исходя из своих специальностей и личного опыта во имя процветания нашей общей Родины.