Оқ йўл сизга, битирувчилар!
Давлат божхона қўмитаси Олий ҳарбий божхона институтида битирувчиларга диплом топширишга бағишланган тантанали тадбир ўтказилди.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари, божхона фахрийлари, кенг жамоатчилик вакиллари, ота-оналар ва оммавий ахборот воситалари ходимлари иштирок этган тадбирда Давлат божхона қўмитаси раиси М.Азимов ва бошқалар божхона хизматининг энг муҳим мезони – адолатли бўлиш, қонунларга оғишмай амал қилиш, халқимиз маънавияти ҳамда олижаноб ахлоқий фазилатларини ўзида мужассам этиш зарурлигини қайд этди.
Бугунги кунда институтда 2 факультет, 11 кафедра ҳамда мустақил бўлим ва бўлинмалар фаолият кўрсатиб келмоқда. Уларда тингловчиларнинг профессионал даражада таълим олишлари учун барча шароит яратилган. Ўқув аудиториялари фан-техниканинг энг замонавий ускуналари билан жиҳозланган.
Ўқиш жараёнида иқтисодий, ҳуқуқий, гуманитар ва фундаментал фанлар ҳамда божхона назоратини ташкил этиш, ташқи иқтисодий фаолиятни давлат томонидан бошқариш, тезкор-қидирув фаолият, божхона статистикаси ва ахборот технологиялари каби фанлар чуқур ўқитилмоқда.
Тингловчиларга божхона органлари фаолиятига жорий этилган ягона автоматлаштирилган ахборот тизимлари, Бутунжаҳон божхона ташкилоти томонидан қабул қилинган Халқаро савдони eнгиллаштиришнинг хавфсизлик стандартлари, хавфни баҳолаш ва бошқариш тизими, радиацион портал мониторлардан фойдаланиш ва бошқа бир қатор долзарб йўналишлар бўйича қўшимча махсус курслар ўтказилди.

Счастливого вам пути, выпускники!
В Высшем военном таможенном институте Государственного таможенного комитета состоялась церемония вручения дипломов выпускникам.
На мероприятии с участием депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса, ветеранов таможенного комитета, представителей широкой общественности, родителей и работников средств массовой информации председатель Государственного таможенного комитета М.Азимов и другие отметили, что основными критериями требований к таможенной службе является справедливость, неукоснительное соблюдение законов, воплощение таких положительных нравственных качеств нашего народа, как высокая духовность и великодушие.
На сегодняшний день в институте ведут деятельность 2 факультета, 11 кафедр. а также независимые отделы и отделения. В них созданы все условия для получения слушателями знаний на профессиональном уровне. Учебные аудитории оборудованы по последнему слову науки и техники.
В процессе обучения глубоко изучаются экономические, правовые, гуманитарные, фундаментальные науки, такие предметы, как организация таможенного контроля, управление внешнеэкономической деятельностью государства, оперативно-розыскная деятельность, таможенная статистика и информационные технологии.
Слушатели прошли дополнительные курсы по таким направлениям, как внедренная в деятельность таможенных органов единая автоматизированная информационная система, принятые Всемирной таможенной организацией стандарты безопасности упрощения международной торговли, оценка опасности и система управления, использование радиационных портальных мониторов и другим актуальным направлениям.
- Обещаю в ходе своей службы оправдать проявленную о нас заботу, эффективно применить в деле полученные нами знания и навыки, - говорит выпускник Шахбоз Юсупов.
Гордость юношей службой в таком значимом для страны учебном заведении также пробуждает гордость в сердцах их родителей.
- Рада тому, что сегодня мой сын получил почетное и ответственное звание таможенника,- говорит Рахима Элмуродова из Самарканда.