2018 йилнинг 25 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлигида Янги Зеландия Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Иэн Александр Ҳилл билан учрашув бўлиб ўтди.
Суҳбат чоғида Ўзбекистон-Янги Зеландия кун тартибидаги долзарб масалаларга ва уни кенгайтириш истиқболларига асосий эътибор қаратилди.
Ҳамкорликнинг деярли барча соҳаларида икки томонлама муносабатларни ривожлантириш учун фойдаланилмаган улкан салоҳият мавжудлиги қайд этилди.
Мамлакатларимизнинг географик жиҳатдан олислигига қарамасдан савдо-иқтисодий, инвестиция, маданий-гуманитар, хусусан қишлоқ хўжалиги, муқобил электр энергияси, туризм, фан-таълим соҳаларида Янги Зеландиянинг илғор тажрибасини жалб қилган ҳолда ўзаро манфаатли алоқаларни кенгайтиришдан икки томон ҳам бирдек манфаатдор эканлиги таъкидланди ва унинг аниқ истиқболлари мавжудлиги қайд этилди.
Учрашувда ҳамкорликнинг ишончли меъёрий-ҳуқуқий базасини яратиш, жумладан савдо-иқтисодий ва илмий-техникавий ҳамкорлик, инвестицияни ўзаро ҳимоя қилиш ва рағбатлантириш, икки марта солиққа тортмаслик ва бошқа соҳаларда битимлар тайёрлаш ва имзолаш юзасидан таклифлар кўриб чиқилди.

Встреча с Послом Новой Зеландии
25 июня 2018 года в Министерстве иностранных дел Республики Узбекистан состоялась встреча с Чрезвычайным и Полномочным Послом Новой Зеландии Иэном Александром Хиллом.
Основное внимание было уделено актуальным вопросам узбекско-новозеландской повестки дня и перспективам ее расширения.
Стороны констатировали значительный незадействованный потенциал для развития двусторонних отношений практически во всех сферах сотрудничества.
Как подчеркивалось, обе стороны одинаково заинтересованы и видят реальные перспективы, несмотря на географическую удаленность стран, в наращивании взаимовыгодных торгово-экономических, инвестиционных, культурно-гуманитарных связей, в том числе в области сельского хозяйства, альтернативной электроэнергетики, туризма, науки и образования с привлечением передового опыта Новой Зеландии.
На встрече рассмотрены предложения о создании надежной нормативно-правовой базы взаимодействия, в частности, о подготовке и подписании соглашений о торгово-экономическом и научно-техническом сотрудничестве, взаимной защите и поощрении инвестиций, избежании двойного налогообложения и других.