Ўзбекистонда аудитни ривожлантириш истиқболлари
Аудиторлик хизматлари бозорини такомиллаштириш бўйича қатор қарорлар қабул қилинишига қарамасдан охирги йилларда аудиторлик фаолиятининг жадал ривожланиши кузатилмаяпти, аудиторлик касбининг халқаро миқёсдаги фаолиятга уйғунлашуви паст даражада қолмоқда, қабул қилинган чора-тадбирларнинг натижалари янги рақобатбардош аудиторлик ташкилотлари сонининг ўсишини етарли даражада таъминлай олмаяпти.
Амалдаги норматив-ҳуқуқий ҳужжатларнинг халқаро аудит ривожланишининг замонавий тенденцияларига мослиги жиҳатдан танқидий ўрганиш, халқаро амалиётни ва чет мамлакатлар қонунчилигини таҳлил қилиш, бухгалтерлар ва аудиторларнинг профессионал ҳамжамияти, аудиторлик ташкилотлари вакиллари билан муҳокамалар қилиш аудиторлик фаолиятини тартибга солишнинг амалдаги тизимини такомиллаштириш зарурлигини таққоза қилмоқда.
Шу муносабат билан Ўзбекистон Республикаси Президентининг «Ўзбекистон Республикасида аудиторлик фаолиятини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарор лойиҳаси ишлаб чиқилди ва унинг асосий мазмуни аудиторлик хизматлари бозорининг ахборотлар очиқлигини, унинг барқарор амал қилишини ва аудитор касби нуфузининг ошишини таъминлайдиган халқаро амалиётнинг замонавий талабларини ҳисобга олган ҳолда аудиторлик фаолиятини давлат томонидан тартибга солиш тизимини такомиллаштиришга йўналтирилган. Булар ўз навбатида аудиторлик хизматлари бозорининг барқарор ривожланишига ва оқибатда республикамизда ишбилармонлик мухитининг сифат жиҳатдан яхшиланишига асосий омил бўлиб хизмат қилади.
Қарор лойиҳаси Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 22 январдаги ПФ-5308-сонли Фармони билан тасдиқланган 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича ҳаракатлар стратегиясини «Фаол тадбиркорлик, инновацион ғоялар ва технологияларни қўллаб-қувватлаш йили»да амалга оширишга оид Давлат дастури доирасида ишлаб чиқилган ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2016 йил 5 октябрдаги ПФ-4848-сонли Фармонида назарда тутилган аудиторлик ташкилотлари кўрсатаётган хизматлар сифати ва тақдим этаётган хулосаларининг ҳаққонийлиги учун жавобгарликни кучайтириш юзасидан улар фаолиятининг ҳуқуқий асосларини такомиллаштиришга йўналтирилган тадбирларни амалга оширишнинг мантиқий давоми ҳисобланади.
Лойиҳада таклиф этилаётган нормалар аудиторлик фаолиятини тартибга солишнинг илғор халқаро амалиёти принципларига асосланган.
Молия вазирлиги сайтимиздаги “Бухгалтерия ҳисоби ва аудит~Аудиторлик фаолияти~Норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар” бўлимида Ўзбекистон Республикаси Президентининг «Ўзбекистон Республикасида аудиторлик фаолиятини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарор лойиҳаси билан танишишингиз мумкин.

Перспективы развития аудита в Узбекистане
В результате последовательного совершенствования рыночной инфраструктуры республики сформирована законодательная основа аудита.
Несмотря на принятие ряда решений по совершенствованию рынка аудиторских услуг, за последние годы не наблюдается активное развитие аудиторской деятельности, уровень вовлеченности аудиторской профессии в международную деятельность остается низким, результативность принятых мер недостаточно обеспечила увеличение числа новых конкурентоспособных аудиторских организаций.
Критическое изучение действующих нормативно-правовых актов на предмет соответствия современным тенденциям развития мирового аудита, анализ международной практики и законодательства зарубежных стран, обсуждение с представителями профессионального сообщества бухгалтеров и аудиторов, аудиторских организаций обусловило необходимость совершенствования действующей системы регулирования аудиторской деятельности.
В связи с этим разработан проект постановления Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему развитию аудиторской деятельности в Республики Узбекистан», основная идея которого направлена на развитие системы государственного регулирования аудиторской деятельности с учетом современных требований международной практики, обеспечивающей информационную открытость рынка аудиторских услуг, его стабильное функционирование и повышение престижа аудиторской профессии, как ключевого фактора устойчивого развития рынка аудиторских услуг и качественного улучшения делового климата в республике.
Проект постановления разработан в рамках Государственной программы по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах в «Год поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий», утвержденной Указом Президента Республики Узбекистан от 22 января 2018 года № УП-5308, и является логическим продолжением реализации мероприятий, направленных на совершенствование правовых основ деятельности аудиторских организаций по усилению ответственности за качество услуг и достоверность представляемых ими заключений, предусмотренных Указом Президента Республики Узбекистан от 5 октября 2016 года № УП-4848.
Предлагаемые в проекте нормы основаны на принципах передовой международной практики регулирования аудиторской деятельности.
На нашем сайте в подразделе «Бухгалтерский учет и аудит~Аудиторская деятельность~Нормативно-правовые акты» Вы можете ознакомиться с проектом постановления Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему развитию аудиторской деятельности в Республики Узбекистан».
Уважаемые коллеги, заранее благодарим Вас за участие в проводимом обсуждении! Ваше профессиональное мнение важно для нас!