2018 йил 19 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг Қонунчилик ва суд-ҳуқуқ масалалари қўмитаси ишчи гуруҳининг “Медиация тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонуни муҳокамасига бағишланган йиғилиши бўлиб ўтди.
Ишчи гуруҳ Ўзбекистон Республикаси Олий Суди, Бош прокуратураси, Адлия вазирлиги, Молия вазирлиги, Хотин-қизлар қўмитаси, Савдо-саноат палатаси, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат бошқаруви академияси, “Маҳалла” фонди ва бошқа манфаатдор идора ҳамда илмий доиралар вакилларидан таркиб топган.
“Медиация тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонуни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси томонидан 2018 йил 12 июнь куни қабул қилинди.
Қонуннинг мақсади Ўзбекистон Республикасида низоларни тартибга солишнинг муқобил усулларини ривожлантириш учун ҳуқуқий шарт-шароитлар яратишдан, Ўзбекистон Республикасининг суд тизимига тушадиган босимни камайтиришдан иборат.
Қонун фуқаролик ҳуқуқий муносабатлардан, шу жумладан тадбиркорлик фаолиятини амалга ошириш муносабати билан келиб чиқадиган низоларга, шунингдек якка меҳнат низоларига ва оилавий ҳуқуқий муносабатлардан келиб чиқадиган низоларга медиацияни қўллаш билан боғлиқ муносабатларга нисбатан татбиқ этилади. Қонун жамоат манфаатларига ҳамда медиацияда иштирок этмаётган учинчи шахсларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларига дахл қиладиган ёки дахл қилиши мумкин бўлган низоларга нисбатан татбиқ этилмайди.
Медиация институти бугунги кунда дунёнинг кўпгина мамлакатларида, шу жумладан АҚШ, Германия, Буюк Британия, Австрия, Япония, Хитой, Гонконг, Корея Республикаси, Ҳиндистонда ташкил этилган ва муваффақиятли фаолият кўрсатмоқда.
Ушбу Қонун муҳокамаси якунлари бўйича ишчи гуруҳ томонидан уни такомиллаштириш бўйича таклифлар ишлаб чиқилди.

Заседание рабочей группы
19 июня 2018 года состоялось заседание рабочей группы Комитета Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по законодательству и судебно-правовым вопросам, посвященное обсуждению Закона Республики Узбекистан «О медиации».
В составе рабочей группы представители Верховного суда, Генеральной прокуратуры, Министерства юстиции, Министерства финансов, Комитета женщин Республики Узбекистан, Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан, Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан, фонда «Махалла», а также других заинтересованных ведомств и научных кругов.
Закон Республики Узбекистан «О медиации» принят Законодательной палатой Олий Мажлиса Республики Узбекистан 12 июня 2018 года.
Целью Закона является создание правовых условий для развития в Республике Узбекистан альтернативных способов урегулирования споров, снижение нагрузки на судебную систему страны.
Действие Закона распространяется на отношения, связанные с применением медиации к спорам, возникающим из гражданских правоотношений, в том числе в связи с осуществлением предпринимательской деятельности, а также к индивидуальным трудовым спорам, спорам, возникающим из семейных правоотношений. При этом его действие не распространяется на общественные интересы и споры, которые затрагивают или могут затронуть права и законные интересы третьих лиц, не участвующих в медиации.
Институт медиации на сегодняшний день создан и успешно функционирует во многих странах мира, в том числе в США, Германии, Великобритании, Австрии, Японии, Китае, Гонконге, Республике Корея, Индии.
По итогам обсуждения данного Закона рабочей группой выработаны предложения по его совершенствованию.