Бюджет-солиқ тизими очиқлик тамойилига асосланади
Президентимиз Шавкат Мирзиёев Олий Мажлисга Мурожаатномасида бюджет тизимини қайта кўриб чиқиш, бюджет даромадлари ва харажатларининг халқимиз учун очиқ-ошкора бўлишини таъминлаш зарурлигини таъкидлаган эди. Зеро, давлат ва жамият бошқарувидаги очиқлик, мамлакат бюджетининг тақсимланиши ва сарфланишидаги шаффофлик чинакам халқ ҳокимиятини қарор топтириш ва фуқаролик жамиятига асосланган ҳуқуқий демократик давлат қуришнинг муҳим шартидир.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат бошқаруви академиясида “Бюджет шаффофлиги ва бюджет-солиқ соҳасидаги хатарларни баҳолаш” мавзуида ташкил этилган семинар мамлакатимизда бу борада амалга оширилаётган ишларни таҳлил қилиш, давлат маблағларини мақсадли сарфлаш бўйича ахборотни эълон қилишнинг халқаро меъёрлари юзасидан фикр алмашиш имконини берди.
Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги, Халқаро валюта фонди ва Жаҳон банки ҳамкорлигида ташкил этилган тадбирда парламент аъзолари, тегишли вазирлик ва идоралар раҳбарлари, банк-молия, солиқ тизими мутахассислари, тадқиқот институтлари, Халқаро валюта фонди етакчи экспертлари иштирок этди. Тадбирда давлат ва давлат мақсадли жамғармалари бюджетларини тақсимлаш ва сарфлашдаги шаффофлик, солиқ ва бюджет сиёсатининг асосий йўналишлари тўғрисидаги маълумотлар очиқлиги тамойиллари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон Халқаро валюта жамғармасининг маълумотларни тарқатишдаги кенгайтирилган умумий меъёрларига қўшилган. Бу ташкилотнинг 2018 йил 3 майдаги баёнотида ўз аксини топган. Шу асосда мамлакатимизда халқаро молия институтлари, хусусий сектор ва илмий доира вакиллари иштирокида давлат молия тизими бошқарувини ислоҳ қилиш, ички ва ташқи фойдаланувчилар учун бюджет маълумотлари очиқлигини таъминлаш бўйича комплекс чора-тадбирлар ишлаб чиқилмоқда.
– Бюджет тизимини, давлат мақсадли жамғармалари маблағларини шакллантириш ва ижро этиш тўғрисида жамоатчиликни хабардор қилиб бориш бюджетнинг очиқлиги ва шаффофлигини таъминлашнинг муҳим шарти, – дейди Молия вазирлиги бўлим бошлиғи Исмонжон Мамажонов. – Шуларни инобатга олган ҳолда Давлат бюджети бош бошқармаси, Молия вазирлиги ҳамда БМТ Тараққиёт дастури ҳамкорликда мамлакатимизнинг 2018 йил учун мўлжалланган бюджети ижросини эълон қилишни режалаштирган. Мазкур маълумот фуқаролар учун тушунарли тилда, қўшимча изоҳлар ва инфографика тарзида ишлаб чиқилди. Ҳужжат яқин кунларда омма эътиборига ҳавола этилади.
Тадбир иштирокчилари мамлакатимизда бюджет-солиқ сиёсати соҳасида замон талабларига жавоб берадиган янгича ислоҳотлар амалга оширилаётгани, бунда халқаро амалиёт ва тажрибани ўрганиш асносида миллий ёндашувлар қайта кўриб чиқилаётганини қайд этди.
Семинар доирасида халқаро экспертлар бюджет-солиқ ҳисоботи, давлат молиявий статистикасини тузишни умумэътироф этилган кўрсаткичлар асосида олиб бориш, маблағлар қамрови, бюджетни ўрта муддатли режалаштириш ва дастурий маблағ билан таъминлаш каби муҳим масалаларда ўз тақдимотлари билан иштирок этди.
– Ўрта муддатга бюджетни режалаштириш ривожланган мамлакатлар тажрибасида кўп учрайди, – дейди Халқаро валюта фонди маслаҳатчиси Мат Крук. – Бу бюджет маблағларини тақсимловчилар ва бюджет ташкилотлари учун ўз фаолият истиқболларини узоқроқ даврга прогнозлаштириш имконини беради. Ўзбекистонда ҳам жорий йилдан ўрта муддатли бюджет ишлаб чиқилди, биз буни юқори баҳолаймиз. Унинг босқичма-босқич, мақсадли амалга оширилишида ўзаро мулоқот ва тажриба алмашиш муҳим аҳамият эга.
Ҳисобот даврида давлат бюджети харажатларининг самарадорлигини баҳолаш мезонлари, мақсадли жамғармалар маблағларининг белгиланган мезонлар доирасида ижро этилиши бўйича маълумотлар очиқлигини таъминлаш муҳим аҳамиятга эга. Мулоқот чоғида давлат бюджети даромадларининг шаклланиши ва харажатларининг сарфланишида макро-фискаль тенденцияларни таҳлил қилиш ва молиявий кўрсаткичларни умумий баҳолаш масалалари зарурлиги қайд этилди.
Экспертлар фикрича, Ўзбекистон Халқаро валюта жамғармасининг солиқ-бюджет соҳасида шаффофлик масалалари бўйича кодексига мувофиқ ўтказилаётган баҳолаш жараёнида фаол иштирок этмоқда. Бу мамлакатнинг солиқ-бюджет маълумотлари ошкоралигини таъминлашда халқаро ҳамжамиятга интеграциялашиш йўлидаги интилишини намоён этади.
Тадбир сўнггида мамлакатимизнинг Халқаро бюджет ҳамкорлиги ташкилоти томонидан ўтказиладиган бюджет очиқлиги сўровида иштирок этиши бўйича истиқболда ўрта муддатли ҳаракатлар режасини ишлаб чиқишга келишиб олинди.

Бюджетно-налоговая система будет основываться на принципах открытости
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев в своем Послании Олий Мажлису подчеркивал необходимость пересмотра бюджетной системы, обеспечения открытости для народа ее доходной и расходной частей. Поскольку важным условием построения правового демократического государства, основанного на гражданском обществе, являются открытость в управлении государством и обществом, прозрачность в распределении и расходовании бюджета страны.
Семинар на тему "Прозрачность бюджета и оценка рисков в бюджетно-налоговой сфере", организованный в Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан, дал возможность проанализировать работу, осуществляемую в этой сфере, обменяться мнениями о международных нормах касательно обнародования информации о целевом расходовании государственных средств.
В мероприятии, организованном Министерством финансов Республики Узбекистан совместно с Международным валютным фондом и Всемирным банком, участвовали члены парламента, руководители соответствующих министерств и ведомств, специалисты банковско-финансовой и налоговой систем, ведущие эксперты исследовательских институтов и Международного валютного фонда. На мероприятии обсуждены принципы открытости сведений об основных направлениях налоговой и бюджетной политики, прозрачности при распределении и расходовании государственного бюджета, бюджета государственных целевых фондов.
Узбекистан вступил в расширенную Общую систему распространения данных Международного валютного фонда. Это отражено в заявлении организации от 3 мая 2018 года. На этой основе в нашей стране разрабатывается комплекс мероприятий по обеспечению открытости бюджетных сведений для внутренних и внешних пользователей, реформированию системы государственного финансового управления с участием представителей международных финансовых институтов, частного сектора и научных кругов.
- Важным условием обеспечения открытости и прозрачности бюджета является информирование общественности о формировании средств и исполнении бюджета, государственных целевых фондов, - говорит начальник отдела Министерства финансов Исмонжон Мамажонов. - С учетом вышеизложенного, Главное управление государственного бюджета Министерства финансов совместно с Программой развития ООН запланировали опубликовать данные об исполнении бюджета, рассчитанного на 2018 год. Эта справка разработана и написана доступным для граждан языком с дополнительными пояснениями и инфографикой. Документ в ближайшие дни будет представлен вниманию широкой общественности.
Участники мероприятия отметили, что в нашей стране в сфере бюджетно-налоговой политики осуществляются реформы, отвечающие требованиям времени, учитываются международная практика и опыт.
В рамках семинара международные эксперты выступили с презентациями по ведению бюджетно-налоговой политики, составлению государственной финансовой статистики на основе общепризнанных показателей, среднесрочному планированию бюджета и обеспечению программными средствами.
- Среднесрочное планирование бюджета часто встречается в опыте развитых странах, - говорит советник Международного валютного фонда Мат Крук. - Это дает распределителям бюджетных средств и бюджетным организациям возможность прогнозировать свою деятельность на дальнюю перспективу. И в Узбекистане с текущего года разработан среднесрочный бюджет. Мы это высоко оцениваем. При его поэтапном, целевом осуществлении важное значение будут иметь обмен опытом и взаимные контакты.
В отчетный период важное значение будут иметь обеспечение открытости сведений по критериям оценки эффективности государственных бюджетных расходов, исполнения средств целевых фондов в рамках определенных критериев. Во время мероприятия было подчеркнуто, что необходимо анализировать макрофискальные тенденции при формировании доходной и расходной частей государственного бюджета и вопросы общей оценки финансовых показателей.
По мнению экспертов, Узбекистан принимает активное участие в процессе оценки, проводимом согласно кодексу Международного валютного фонда по вопросам прозрачности в налогово-бюджетной сфере. Это показывает стремление страны к интеграции в международное сообщество в части обеспечения открытости налогово-бюджетных сведений.
По окончании мероприятия участники договорились о том, что наша страна примет участие в опросе по открытости бюджета, проводимом Международным бюджетным содружеством, а также по выработке среднесрочных планов действий.