«Ўзбекистон Республикаси 2018 йилги солиқ-бюджет сиёсатидаги ўзгаришлар ва асосий янгиликлар» мавзусида сайёр ўқув курслари ўтказилганлиги тўғрисида
2018-06-19 | Иқтисодиёт
Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги ҳузуридаги Ўқув маркази томонидан Қорақалпоғистон Республикаси, Тошкент шаҳар ва вилоятлардаги бюджет ташкилотларининг молия-ҳисоб бўлинмалари ходимлари учун «Ўзбекистон Республикаси 2018 йилги солиқ-бюджет сиёсатидаги ўзгаришлар ва асосий янгиликлар» мавзусида сайёр ўқув курслари ташкил этилди.
Мазкур ўқув курсларида 2018 йилда Ўзбекистон Республикаси бюджет сиёсатини такомиллаштириш бўйича амалга оширилаётган тадбирлар, давлат бюджети параметрлари, маҳаллий давлат ҳокимияти органларининг маҳаллий бюджетлар маблағларини бошқаришдаги мустақиллигини ошириш, давлат сиёсатининг энг устувор йўналиши - ижтимоий соҳани ривожлантириш ҳамда аҳоли турмуш даражасини яхшилашга қаратилган чора-тадбирлар тўғрисида умумий тушунчалар берилди.
Республикамизда солиқ солиш тизимини соддалаштириш ва солиқ юкини пасайтириш бўйича 2018 йилда солиқ қонунчилигига киритилган ўзгаришлар ва янгиликлар ҳамда Ўзбекистон Республикасининг 2017 йил 29 декабрдаги «Солиқ ва бюджет сиёсатининг 2018 йилга мўлжалланган асосий йўналишлари қабул қилинганлиги муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги №ЎРҚ 454-сон Қонунининг мазмун моҳияти ёритиб берилди.
Шунингдек, ўқув курсларида давлат молиясини бошқаришни такомиллаштиришда олиб бориладиган ислоҳотларнинг асосий йўналишлари, ўрта муддатли бюджетлаштиришнинг ўзига хос жиҳатлари, бюджетнинг очиқлиги ва шаффофлиги даражасини таъминлаш масалалари ва бунда халқ фаоллигини янада ошириш, фуқаролар учун бюджет, уни яратиш ва жорий этиш бўйича амалга ошириладиган чора-тадбирлар тўғрисида маълумотлар берилди.
Сайёр ўқув курсларида иштирок этган бюджет ташкилотларининг жами 5500 дан ортиқ молия-ҳисоб бўлинмалари ходимлари бюджет жараёнини очиқлиги ва шаффофлиги даражасини ошириш, давлат молиясини бошқариш соҳасида солиқ-бюджет сиёсатининг асосий йўналишлари, солиқ юкини камайтирилиши, солиқ тизимини соддалаштириш, маҳаллий бюджетларнинг даромадлар базасини мустаҳкамлаш ҳамда бюджетга тушумларни тўлиқлигини таъминлаш бўйича ўзларини қизиқтирган саволлари билан иштирок этиб, керакли маълумотларга эга бўлдилар.

О проведении выездных учебных курсов на тему «Основные изменения в налогово-бюджетной политике Республики Узбекистан в 2018 году»
2018-06-19 | Экономика
Учебным центром при Министерстве финансов Республики Узбекистан организованы выездные учебные курсы для работников финансово-учетных подразделений бюджетных организаций Республики Каракалпакстан, областей и г. Ташкента на тему: «Основные изменения в налогово-бюджетной политике Республики Узбекистан в 2018 году».
На данных курсах были даны общие понятия об осуществляемых мерах, направленных на совершенствование бюджетной политики Республики Узбекистан, параметров Государственного бюджета, повышение самостоятельности местных органов государственной власти в управлении средствами местных бюджетов, развитие приоритетного направления государственной политики – социальной сферы и улучшение уровня жизни населения.
Была раскрыта сущность изменений и нововведений в налоговом законодательстве в 2018 году по упрощению системы налогообложения и снижению налогового бремени и Закона Республки Узбекистан от 29 декабря 2017 года № ЗРУ-454 «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с принятием основных направлений налоговой и бюджетной политики на 2018 год».
Кроме того, на учебных курсах была предоставлена информация по основным направлениям проводимых реформ по совершенствованию управления государственными финансами, особенностям среднесрочного бюджетирования, вопросам обеспечения открытости и прозрачности бюджета и дальнейшему повышению активности населения в этом вопросе, осуществляемым мерам по созданию и внедрению бюджета для граждан.
Принявшие участие на выездных учебных курсах более 5500 работниковфинансово-учетных подразделений бюджетных организаций задали интересующие их вопросы и получили необходимую информацию по повышению степени открытости и прозрачности бюджета, основным направлениям в сфере управления государственными финансами, снижению налогового бремени, укреплению доходной базы местных бюджетов и обеспечению полноты поступлений в бюджет.