Мудофаа вазири Қирғизистон ҳарбий делегациясини қабул қилди
12 июнь куни Ўзбекистон Республикаси мудофаа вазири Абдусалом Азизов Қирғизистон Республикаси қуролли кучлари бош штаби бошлиғи генерал-майор Райимберди Дуйшенбиев бошчилигидаги ҳарбий делегацияни қабул қилди.
Учрашув давомида мудофаа соҳасида ўзбек-қирғиз ҳамкорлигининг бугунги ҳолати ва ривожланиш истиқболлари, шунингдек ҳарбий йўналишда ўзаро манфаатли алоқаларни мустаҳкамлаш масалалари муҳокама этилди. Томонларнинг диққат марказида Марказий Осиё минтақасида хавфсизликни таъминлаш долзарб вазифа экани таъкидланди.
Мудофаа вазири А. Азизов 2017 йил сентябрь ва декабрь ойларида Қирғизистон Республикаси президентининг Ўзбекистонга расмий ташрифлари икки мамлакат ўртасида ўзаро манфаатли ҳамкорликни ривожлантиришда муҳим воқеа бўлиб қолганини айтиб ўтди.
Таъкидлаш керакки, Ўзбекистон мустақиллик йилларида қўшни Қирғизистон билан дўстлик муносабатларни мустаҳкамлашга алоҳида эътибор бериб келмоқда, мамлакатлар ўртасида яқин қўшничилик алоқаларни юксак қадрлайди. Мамлакатларимиз ўртасида ҳамкорлик масалаларининг мустаҳкамлиги бутун Марказий Осиё минтақасида хавфсизликни таъминлаш ва барқарор ривожланишни таъминлашда алоҳида ўрин тутади.
Бугунги кунда мамлакатларимиз ўртасида товар айланмаси 250 млн. АҚШ долларидан кўпроқ маблағни ташкил этади.
Ўзбекистон ҳудудида қирғиз капитали иштирокидаги 57 та корхона фаолият юритаётган бўлса, Қирғизистонда 51 та Ўзбекистон резидентлари иштирокидаги корхона ташкил этилган.
Мамлакатларимиз ўртасида маданий-гуманитар соҳада ҳам фаол ривожланиш кузатилмоқда. Бунга ортда қолган йилнинг 6-7 октябрь кунлари Бишкек ва Ўш шаҳарларида Ўзбекистон маданияти кунлари ўтказилгани мисол бўла олади.
Учрашув давомида икки мамлакат мудофаа вазирликлари ўртасида мудофаа соҳасида ўзаро манфаатли ҳамкорликни мустаҳкамлашга қаратилган 2018 йилга ҳамкорлик режаси имзоланди.
“Ишончимиз комилки, ҳарбий соҳадаги мустаҳкам норматив-ҳуқуқий базанинг яратилиши, қуролли кучларимиз учун аҳамиятли бўлган икки томонлама тадбирларни режалаштириш ва ўтказишни амалга оширишга ёрдам беради. Уларнинг жанговар шайлигини кучайтиришда ўзига хос «тайёрлов майдони»ни ўтаб, нафақат икки мамлакат хавфсизлигини, балки бутун минтақадаги барқарорликни сақлашга хизмат қилади”, – деди ўз нутқида Ўзбекистон мудофаа вазири.
Меҳмонлар, шунингдек, Қуролли Кучлар академиясида ҳарбий кадрларни тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини оширишда замонавий ёндашувлар билан яқиндан танишишди.

Министр обороны принял военную делегацию Кыргызстана
12 июня министр обороны Республики Узбекистан генерал-майор Абдусалом Азизов принял военную делегацию Кыргызской Республики во главе с начальником Генерального штаба вооруженных сил КР генерал-майором Райимберди Дуйшенбиевым.
В ходе диалога были обсуждены вопросы текущего состояния и перспективы развития узбекско-кыргызского сотрудничества в сфере обороны, состоялся обмен мнениями по укреплению взаимовыгодных связей в военном направлении. В центре внимания также стоял вопрос обеспечения безопасности в Центрально-азиатском регионе.
Министр обороны А. Азизов подчеркнул, что состоявшиеся в сентябре и декабре 2017 года официальные визиты Президента Кыргызской Республики в Узбекистан стали важными событиями в развитии взаимовыгодного сотрудничества двух стран.
Надо отметить, что Узбекистан с первых дней независимости придает особое значение укреплению дружеских отношений с Кыргызстаном, высоко ценит и дорожит традиционно-дружественными братскими взаимосвязями между государствами. Вопросы сотрудничества наших стран также имеют важное значение и для обеспечения безопасности и устойчивого развития всего Центрально-азиатского региона.
Товарооборот между нашими государствами на сегодня составляет более чем на 250 млн. долларов США.
57 предприятий с участием кыргызского капитала осуществляют свою деятельность на территории Узбекистана. А в Кыргызстане созданы 51 предприятие с участием резидентов Узбекистана.
Активно развивается сотрудничество в культурно-гуманитарной сфере. 6-7 октября 2017 года проведены Дни культуры Узбекистана в городах Бишкек и Ош.
На встрече был подписан план сотрудничества на 2018 год между оборонными ведомствами двух государств, направленный на дальнейшее укрепление взаимовыгодного сотрудничества в области обороны.
«Мы надеемся, что создание прочной нормативно-правовой базы в военной сфере позволит планировать и реализовать двусторонние мероприятия, представляющие практический интерес для наших вооруженных сил, а также послужит плацдармом в повышении их боевой готовности и решении задач по обеспечению безопасности не только двух стран, но и в регионе в целом» – сказал министр обороны Узбекистана.
Также гости посетили Академию Вооруженных Сил Узбекистана, где ознакомились с новейшими подходами в области подготовки военных кадров командного и штабного звена.