Европа Иттифоқининг Афғонистон бўйича Махсус вакили билан учрашув
2018 йилнинг 12 июнь куни ТИВда Ўзбекистон Республикаси Президентининг Афғонистон бўйича Махсус вакили Исматулла Иргашев Европа Иттифоқининг Афғонистон бўйича Махсус вакили Роланд Кобиа билан учрашди.
Суҳбат чоғида Афғонистон ва унга чегарадош минтақада шаклланаётган вазият юзасидан фикр алмашилди.
Афғонистон марказий ҳукумати ва “Толибон” ҳаракати 2001 йилдан буён илк бора Рамазон ҳайити даврида уч кунлик ўт очишни тўхтатиш ва сулҳ тартибини киритишга рози бўлишлари минтақада умид билан кутиб олинди ва бу мамлакатда тинчлик жараёнида ижобий ўзгаришларга олиб келиши мумкинлиги қайд этилди.
Учрашувда 2018 йил 27 март куни Афғонистон бўйича «Тинчлик жараёни, хавфсизлик соҳасида ҳамкорлик ва минтақавий шериклик» мавзусидаги халқаро конференцияда қабул қилинган Тошкент декларациясини амалга ошириш доирасидаги ҳамкорлик масалалари батафсил муҳокама қилинди.

Meeting with Special Envoy of the European Union for Afghanistan
On June 12, 2018, the Special Representative of the President of the Republic of Uzbekistan for Afghanistan Ismatulla Irgashev met with the European Union Special Envoy for Afghanistan Roland Kobia, at the Ministry of Foreign Affairs.
According to the Ministry of Foreign Affairs, at the meeting, views were exchanged on the situation in Afghanistan and the surrounding region.
The sides noted that the region received with optimism the reports that the central authorities of Afghanistan and the Taliban agreed for the first time since 2001 to introduce a three-day ceasefire and armistice regime for the period of Eid al-Fitr/Uraza-Bayram holiday, which could lead to positive changes in the peace process in the country.
The interlocutors discussed issues of cooperation within the framework of implementation of the Tashkent Declaration, adopted on March 27 at the representative international conference on Afghanistan “Peace process, security cooperation and regional connectivity.”