Европа Иттифоқининг Афғонистон бўйича Махсус вакили билан учрашув
2018 йилнинг 12 июнь куни ТИВда Ўзбекистон Республикаси Президентининг Афғонистон бўйича Махсус вакили Исматулла Иргашев Европа Иттифоқининг Афғонистон бўйича Махсус вакили Роланд Кобиа билан учрашди.
Суҳбат чоғида Афғонистон ва унга чегарадош минтақада шаклланаётган вазият юзасидан фикр алмашилди.
Афғонистон марказий ҳукумати ва “Толибон” ҳаракати 2001 йилдан буён илк бора Рамазон ҳайити даврида уч кунлик ўт очишни тўхтатиш ва сулҳ тартибини киритишга рози бўлишлари минтақада умид билан кутиб олинди ва бу мамлакатда тинчлик жараёнида ижобий ўзгаришларга олиб келиши мумкинлиги қайд этилди.
Учрашувда 2018 йил 27 март куни Афғонистон бўйича «Тинчлик жараёни, хавфсизлик соҳасида ҳамкорлик ва минтақавий шериклик» мавзусидаги халқаро конференцияда қабул қилинган Тошкент декларациясини амалга ошириш доирасидаги ҳамкорлик масалалари батафсил муҳокама қилинди.

Встреча со Спецпосланником Евросоюза по Афганистану
12 июня 2018 года в МИД Специальный представитель Президента Республики Узбекистан по Афганистану Исматулла Иргашев встретился со Специальным посланником Европейского союза по Афганистану Роландом Кобиа.
В беседе состоялся обмен мнениями относительно ситуации, складывающейся в Афганистане и прилегающем регионе.
Стороны отметили, что в регионе с оптимизмом восприняты сообщения, что центральные власти Афганистана и движение «Талибан» согласились впервые с 2001 года ввести режим трехдневного прекращения огня и перемирия на период праздника Ид аль-фитр /Ураза-байрам/, что может привести к позитивным изменениям в мирном процессе в стране.
Собеседники предметно обсудили вопросы взаимодействия в рамках реализации Ташкентской декларации, принятой 27 марта на представительной международной конференции по Афганистану «Мирный процесс, сотрудничество в сфере безопасности и региональное взаимодействие».