Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар раҳбарлари кенгашининг кенгайтирилган таркибдаги мажлисидаги нутқи
Муҳтарам жаноб Си Цзиньпин!
Ҳурматли давлат раҳбарлари!
Мажлис иштирокчилари!
Ўзбекистон Республикаси делегацияси номидан Саммитнинг барча иштирокчиларини қутлайман, Хитой Халқ Республикаси Раиси жаноб Си Цзиньпинга самимий қабул ва учрашувимиз юксак даражада ташкил этилгани учун миннатдорлик билдираман.
Бизнинг хитойлик шерикларимиз Шанхай ҳамкорлик ташкилотига раислик даврида жуда самарали ва муваффақиятли ишларни амалга оширди.
Бугун қабул қилинадиган ШҲТга аъзо давлатлар ўртасидаги Узоқ муддатли яхши қўшничилик, дўстлик ва ҳамкорлик тўғрисидаги шартномани амалга ошириш бўйича Ҳаракатлар режаси мазкур ишларнинг муҳим натижаларидан биридир.
Гўзал Циндао шаҳридаги Саммитимиз “Шанхай саккизлиги” раҳбарларининг биринчи учрашуви сифатида тарихда қолади.
Бу чуқур рамзий маънога эга бўлиб, айнан “8” рақами хитой халқида омад ва тараққиётни ифодалайди.
Ташкилотимиз аҳолиси бирданига бир ярим миллиардга кўпайди, унинг иқтисодий ва интеллектуал салоҳияти сезиларли даражада кенгайди.
Шуни алоҳида таъкидламоқчиманки, Ҳиндистон ва Покистондек давлатларнинг ШҲТ фаолиятида тўла ҳуқуқли аъзо сифатида иштирок этиши кенг кўламли ҳамкорликни янада ривожлантириш ва мустаҳкамлаш учун мутлақо янги имкониятлар яратади.
Айни пайтда Ташкилотимизнинг минтақавий ва глобал сиёсатни шакллантириш, Евроосиё қитъаси хавфсизлиги ва барқарор тараққиётини таъминлашнинг муҳим механизми сифатидаги роли кучайиб бормоқда.
ШҲТ янада муваффақиятли ривожланиб бораверишига қатъий ишонамиз.
Ҳурматли мажлис иштирокчилари!
Марказий Осиё барқарорлиги ва тараққиётини таъминлаш Ташкилотимизнинг асосий мақсадларига эришиш, унинг олдида турган вазифаларни ҳал этишда муҳим омиллардан биридир.
Шу муносабат билан минтақада мутлақо янги сиёсий муҳит шаклланганини катта мамнуният билан таъкидламоқчиман.
Биз қисқа вақт ичида минтақадаги ўткир муаммолар, жумладан, чегара, савдо, транспорт ва сувдан фойдаланиш масалаларини амалий ҳал қилиш йўлида анча катта марраларни босиб ўтишга эришдик.
Шу билан бирга, Афғонистонда тинчликка эришиш, унинг ижтимоий-иқтисодий ривожланишига кўмаклашиш минтақавий хавфсизликни таъминлашнинг муҳим шарти бўлиб қолмоқда.
Барча томонларнинг олдиндан ҳеч қандай шарт қўймасдан тинчлик музокараларини тез фурсатда бошлашни бир овоздан маъқуллагани Сизларнинг қўллаб-қувватлашингиз билан яқинда Тошкентда ўтган Афғонистон бўйича халқаро конференциянинг асосий натижаси бўлди.
Ишончим комил, “ШҲТ – Афғонистон” мулоқот гуруҳи доирасида биз Афғонистоннинг тинч тараққиётини таъминлашга салмоқли ҳисса қўша оламиз.
Муҳтарам делегациялар раҳбарлари!
Биз ШҲТ доирасида кўплаб натижаларга эришдик. Шу билан бирга, Ташкилот доирасидаги шерикликни янада ривожлантириш учун ҳали ишга солинмаган улкан имкониятлар мавжуд.
Шу муносабат билан барчамиз қуйидаги масалаларга эътибор қаратишимиз лозим.
Биринчидан ва энг асосийси – аҳоли, айниқса, ёш авлодда терроризм ва экстремизм мафкурасига қарши қатъий ва барқарор иммунитетни шакллантириш.
ШҲТга аъзо давлатлар раҳбарларининг Ёшларга мурожаати ва уни амалга ошириш бўйича Ҳаракатлар дастурининг қабул қилиниши мана шу эзгу мақсадга хизмат қилади. Ушбу ташаббусни қўллаб-қувватлаганингиз учун барчангизга миннатдорлик билдираман.
Ишонамизки, ушбу Дастурни амалга оширишда ШҲТ Ёшлар кенгаши ҳақиқий "локомотив" вазифасини ўтайди. Ўзбекистон ушбу тузилма фаолиятида фаол иштирок этади.
БМТнинг Ёшлар ҳуқуқлари тўғрисидаги халқаро конвенциясини ишлаб чиқиш ва қабул қилиш йўлидаги ҳамкорлигимизни янада кучайтиришни таклиф этаман.
Иккинчидан, савдо-иқтисодий ҳамкорликни кенгайтириш ва кооперацияни кучайтириш.
Жорий йил бошидан буён Ўзбекистоннинг ШҲТга аъзо давлатлар, унинг кузатувчилари ва шериклари билан савдо ҳажми ўттиз фоиздан зиёд ошди.
Бизнинг фикримизча, товар айирбошлаш ҳажми янада ошишини таъминлаш учун экспорт-импорт тартиб-таомилларини соддалаштириш зарур.
Биз, шунингдек, давлат-хусусий шериклик тамойиллари асосида агросаноат кластерларини шакллантириш тарафдоримиз.
Учинчидан, ШҲТ маконининг транспорт-транзит салоҳиятидан самарали фойдаланиш – стратегик вазифамиздир.
“Бир макон, бир йўл” ташаббуси доирасида минтақалараро транспорт лойиҳаларини амалга ошириш долзарб аҳамиятга эга, деб ҳисоблаймиз. Бизга жаҳоннинг энг йирик бозорларига элтадиган янги ва энг қисқа йўналишлар керак.
Ўзбекистон Мозори Шариф – Ҳирот, Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон темир йўл линияларини қуриш тарафдори.
Айнан шу мақсадда Ўзбекистонда ШҲТга аъзо давлатларнинг темир йўл бўйича идоралари раҳбарларининг биринчи учрашувини ўтказиш режалаштирилмоқда.
Бундан ташқари, ШҲТнинг Халқаро транспорт-логистика ассоциациясини таъсис этиш имкониятини кўриб чиқишни таклиф этамиз.
Тўртинчидан, Инновация дастурлари ва лойиҳаларини ҳамкорликда амалга ошириш учун барча саъй-ҳаракатларни бирлаштиришга даъват этамиз.
Бизнинг шериклигимиз юқори технологиялар, рақамли иқтисодиёт, муқобил энергетика ва замонавий тиббиётни ривожлантириши ва кенг жорий этишга қаратилиши лозим.
Ҳар йили ШҲТ мамлакатлари ҳукуматлари ва ишбилармон доиралари иштирокида Ахборот технологиялари ва инновацион ривожланиш форумини ўтказишни таклиф этамиз
Бешинчидан, Жаҳон сайёҳлик ташкилоти билан амалий ҳамкорликни йўлга қўйишни мақсадга мувофиқ ва ғоят долзарб аҳамиятга эга, деб ҳисоблаймиз.
Ўзбекистон биргаликдаги саъй-ҳаракатлар билан тамаддунлар чорраҳаси – Самарқанд шаҳрида «Ипак йўли» туризм университети ташкил этишни таклиф қилади.
Мазкур ўқув муассасасида туризм соҳасининг энг яхши мутахассислари дарс бериши, барча аъзо мамлакатлардан талабалар таҳсил олиши мумкин бўлади.
ШҲТ Бош котиби лавозимига Владимир Имомович Норов номзодини қўллаб-қувватлаганингиз учун Сизларга самимий миннатдорлик билдираман.
Сўзим якунида Хитой Халқ Республикаси Раиси жаноб Си Цзиньпинга Циндаодаги тарихий Саммитнинг муваффақиятли ўтказилишига шахсан катта ҳисса қўшгани учун яна бир бор чин қалбимдан миннатдорлик билдиришга ижозат бергайсиз.
Қирғизистон Республикаси Президенти Сооронбай Шарипович Жээнбековни ШҲТга раисликни қабул қилгани билан табриклайман ҳамда ушбу шарафли ва масъулиятли миссияни бажаришда унга улкан муваффақиятлар тилайман.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на заседании совета глав государств-членов Шанхайской организации сотрудничества в расширенном составе
Уважаемый господин Си Цзиньпин!
Участники заседания!
От имени делегации Республики Узбекистан приветствую всех участников Саммита и выражаю искреннюю признательность Председателю Китайской Народной Республики господину Си Цзиньпину за теплый прием и прекрасную организацию нашей встречи.
Наши китайские партнеры в период председательства в Шанхайской организации сотрудничества провели очень плодотворную и успешную работу.
Одним из важных ее результатов является принимаемый сегодня План действий по реализации Договора о долгосрочном добрососедстве, дружбе и сотрудничестве государств-членов ШОС.
Наш Саммит в прекрасном городе Циндао войдет в историю как первая встреча лидеров «шанхайской восьмерки».
Это глубоко символично, ведь именно число «8» у китайского народа обозначает удачу и процветание.
Наша Организация стала больше сразу на полтора миллиарда человек, значительно расширился ее экономический и интеллектуальный потенциал.
Подчеркну, что участие в деятельности ШОС в качестве полноправных членов таких держав, как Индия и Пакистан, открывает совершенно новые возможности для дальнейшего развития и углубления полномасштабного сотрудничества.
При этом усиливается роль нашей Организации как важного механизма формирования региональной и глобальной политики, обеспечения безопасности и устойчивого развития Евразийского континента.
Мы твердо убеждены в дальнейшем успешном развитии ШОС.
Одним из ключевых факторов достижения основных целей нашей Организации и решения стоящих перед ней задач являются стабильность и процветание Центральной Азии.
В этой связи с огромным удовлетворением хотел бы отметить формирование в регионе совершенно новой политической атмосферы.
За короткое время нам удалось существенно продвинуться вперед в конструктивном решении острых региональных проблем, включая вопросы границ, торговли, транспорта и водопользования.
Вместе с тем важным условием обеспечения региональной безопасности остаются достижение мира в Афганистане, содействие его социально-экономическому развитию.
Главным итогом Международной конференции по Афганистану, недавно проведенной в Ташкенте при вашей поддержке, стал консолидированный призыв ко всем сторонам конфликта о скорейшем начале мирных переговоров без предварительных условий.
Уверен, что в рамках Контактной группы «ШОС – Афганистан» мы способны внести весомый вклад в обеспечение мирного развития Афганистана.
Мы уже многого достигли в рамках ШОС. Вместе с тем у нас огромный незадействованный потенциал партнерства в рамках Организации.
В этой связи предлагаю сосредоточить наше внимание на следующих вопросах.
Первое и, пожалуй, самое главное – формирование у населения, особенно молодого поколения, устойчивого иммунитета к идеологии терроризма и экстремизма.
Этому будет способствовать принятие Совместного обращения глав государств ШОС к молодежи и Программы действий по его реализации. Мы признательны всем сторонам за поддержку этой инициативы.
Надеемся, что настоящим «локомотивом» в реализации этой Программы станет Молодежный совет ШОС, в деятельности которого Узбекистан будет принимать самое активное участие.
Предлагаю также объединить наши усилия по разработке и принятию Международной конвенции ООН о правах молодежи.
Второе, расширение торгово-экономического сотрудничества и усиление кооперации.
С начала этого года объем торговли Узбекистана с государствами ШОС, наблюдателями и партнерами вырос более чем на треть.
По нашему мнению, для обеспечения дальнейшего роста товарооборота важно упростить процедуры экспортно-импортных операций.
Мы также выступаем за формирование агропромышленных кластеров на основе принципов государственно-частного партнерства.
Третье, стратегическая задача – эффективное использование транспортно-транзитного потенциала пространства ШОС.
Считаем, что в рамках инициативы «Один пояс, один путь» актуальна реализация межрегиональных транспортных проектов: нам нужны новые кратчайшие маршруты до крупнейших мировых рынков.
Узбекистан выступает за строительство железнодорожных линий Мазари-Шариф – Герат, Китай – Кыргызстан – Узбекистан.
Именно в этих целях в Узбекистане планируется провести первую встречу руководителей железнодорожных администраций государств-членов ШОС.
Кроме того, предлагаем рассмотреть возможность учреждения Международной транспортно-логистической ассоциации ШОС.
Четвертое, мы призываем объединить усилия для совместной реализации инновационных программ и проектов.
Наше партнерство должно быть нацелено на развитие и широкое внедрение высоких технологий, цифровой экономики, альтернативной энергетики и современной медицины.
Предлагаем ежегодно проводить Форум информационных технологий и инновационного развития с участием правительстви деловых кругов стран ШОС.
Пятое, считаем целесообразным и весьма актуальным установление практического сотрудничества с Всемирной туристской организацией.
Узбекская сторона предлагает совместными усилиями реализовать идею по созданию в городе Самарканде – на историческом перекрестке цивилизаций – Университета туризма «Шелковый путь».
Здесь могли бы преподавать лучшие специалисты в сфере туризма и проходить обучение студенты из всех наших стран.
Выражаю искреннюю признательность за Вашу поддержку кандидатуры Владимира Имамовича Норова на пост Генерального секретаря ШОС.
В заключение позвольте еще раз сердечно поблагодарить Председателя Китайской Народной Республики господина Си Цзиньпина за его личный вклад в успешное проведение исторического Саммита в Циндао.
Поздравляю Президента Кыргызской Республики Сооранбая Шариповича Жээнбекова с принятием председательства в ШОС и желаю ему больших успехов в выполнении этой почетной и ответственной миссии.