Марказий Осиё халқаро экология форуми: ҳамкорлик давом этади
Тошкент шаҳрида «Атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва барқарор ривожланиш борасида ҳамкорликни мустаҳкамлаш» мавзусида ўтказилган уч кунлик Марказий Осиё халқаро экология форуми ўз ишини якунлади.
Анжуман ёпилишида Ўзбекистон Республикаси Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси раиси Б.Қўчқоров, Марказий Осиё минтақавий экология маркази ижрочи директори И.Абдуллаев, Тожикистон Республикаси Атроф-муҳитни муҳофаза қилиш қўмитаси раиси Х.Ибодзода, Қозоғистон Республикаси Энергетика вазирлиги экологик тартибга солиш ва назорат қўмитаси раиси ўринбосари З.Жолдасов, Қирғизистон Республикаси Атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва ўрмон хўжалиги давлат агентлиги директори ўринбосари А.Риспеков ва бошқалар ўтказилган халқаро форум атроф-муҳитни муҳофаза қилиш бўйича аниқ лойиҳаларни белгилаб олиш, сув ресурсларидан тежамли ва оқилона фойдаланиш, табиий биохилма-хилликни сақлаш, ҳайвонот ва наботот оламини асраб-авайлашда зарур чораларни амалга оширишда Марказий Осиё давлатлари манфаатларини уйғунлаштиришга хизмат қилишини қайд этди.
Форум доирасида муҳофаза этиладиган табиий ҳудудлар тизимини ривожлантириш, қаттиқ маиший чиқиндиларни комплекс бошқариш, қайта тикланадиган энергия манбаларидан фойдаланиш, сув, энергетика ва озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш масалаларига бағишланган сессиялар ўтказилди. Шунингдек, «Марказий Осиёда сув, таълим ва ҳамкорлик» лойиҳаси асосида Европа Иттифоқи ва Марказий Осиё ишчи гуруҳларининг йиғилишлари бўлиб ўтди.
– Халқаро форумда қизғин баҳс-мунозаралар бўлди, – деди Афғонистон Ислом Республикаси Атроф-муҳитни муҳофаза қилиш миллий агентлиги бош директори Шоҳ Замон Майванди. – Форум биз учун мазмунли ва фойдали бўлди. Атроф-муҳитни муҳофаза қилиш бўйича Ўзбекистон ва Тожикистон билан ҳамкорликка келишиб олдик. Шуни ҳам таъкидлашим керакки, атроф-муҳит ва иқлим ўзгариши масалаларига ёндашувларда Европа Иттифоқи ва Марказий Осиё давлатлари ўртасида муштараклик мавжудлиги Афғонистон учун муҳимдир.
Форум Ўзбекистон учун хорижий давлатлар ва халқаро ташкилотлар билан ҳамкорликка кенг йўл очди. Жумладан, Италия атроф-муҳит вазирлиги билан ҳамкорлик қилишга келишиб олинди, Германия атроф-муҳит вазирлиги билан қўшма ҳужжатлар имзоланди. Қозоғистон, Қирғизистон ва Тожикистон билан атроф-муҳитни муҳофаза қилиш бўйича мақсадли келишувларга эришилди.
Анжуман доирасида “Чиқиндиларни қайта ишлаш технологиялари. Атроф-муҳит муҳофазаси. Энергия тежамкорлиги ва энергия самарадорлиги – GETCA 2018” ихтисослаштирилган кўргазмаси, бизнес-форум, «Марказий Осиё ёшлари» деб номланган тадбир ўтказилди ҳамда Оролбўйи ҳудудига саёҳат уюштирилди.
Форум ёпилишида Марказий Осиё ёшларининг атроф-муҳитни асраш ва экологик муаммоларни бартараф этишда биргаликда курашишга бағишланган мурожаатномаси ўқиб эшиттирилди.

Центральноазиатский международный экологический форум: сотрудничество продолжится
В Ташкенте завершил работу Центральноазиатский международный экологический форум "Укрепление сотрудничества в области охраны окружающей среды и устойчивого развития".
На закрытии мероприятия председатель Государственного комитета Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды Б. Кучкаров, исполнительный директор Регионального экологического центра Центральной Азии И. Абдуллаев, председатель Комитета по охране окружающей среды Республики Таджикистан Х. Ибодзода, заместитель председателя Комитета по экологическому регулированию и контролю Министерства энергетики Республики Казахстан З. Жолдасов, заместитель директора Государственного агентства охраны окружающей среды и лесного хозяйства Кыргызской Республики А. Рыспеков и другие отметили, что прошедший форум послужит определению конкретных проектов в области охраны окружающей среды, объединению интересов стран Центральной Азии в выработке совместных мер для экономного и рационального использования водных ресурсов, сохранения биологического разнообразия, защиты животного и растительного мира.
В рамках форума состоялись сессии по вопросам развития системы охраняемых природных территорий, комплексного управления твердыми бытовыми отходами, использования возобновляемых источников энергии, обеспечения водной, энергетической и продовольственной безопасности. Проведены собрания рабочих групп Европейского Союза и Центральной Азии в рамках проекта "Вода, образование и сотрудничество в Центральной Азии".
– Международный форум сопровождался активными дискуссиями, - говорит генеральный директор Национального агентства по охране окружающей среды Исламской Республики Афганистан Шах Заман Майванди. – Он прошел очень содержательно и был полезным для нас. Мы договорились сотрудничать с Узбекистаном и Таджикистаном в сфере охраны окружающей среды. Единство подходов стран Европейского Союза и Центральной Азии к вопросам окружающей среды и изменения климата очень важно для Афганистана.
Форум открыл широкие возможности для укрепления сотрудничества Узбекистана с иностранными государствами и международными организациями. В частности, была достигнута договоренность о сотрудничестве с Министерством окружающей среды Италии, подписаны двусторонние документы с Федеральным министерством окружающей среды Германии, целевые соглашения по охране окружающей среды с Казахстаном, Кыргызстаном и Таджикистаном.
В рамках трехдневного мероприятия прошли также специализированная выставка "Технологии переработки отходов. Защита окружающей среды. Энергосбережение и энергоэффективность – GETCA 2018", бизнес-форум, была организована поездка в Приаралье.
На закрытии форума зачитано обращение молодежи Центральной Азии с призывом к совместным действиям по охране окружающей среды и устранению экологических проблем.