Ўзбекистон-Польша сиёсий маслаҳатлашувлари тўғрисида
2018 йилнинг 7 июнь куни Тошкент шаҳрида Ўзбекистон ва Польша ташқи ишлар вазирлари вакиллари сиёсий маслаҳатлашувларининг еттинчи раунди бўлиб ўтди.
Польша Республикаси ташқи ишлар вазири ўринбосари Анджей Папеж бошчилигидаги делегация билан ТИВда бўлиб ўтган учрашув давомида сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестиция, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги икки томонлама алоқаларнинг ҳозирги ҳолати ва уларни янада ривожлантиришнинг истиқболли йўналишлари биргаликда таҳлил қилинди.
Учрашувда олий ва юқори даражалардаги икки томонлама алоқаларни фаоллаштириш, парламентлараро алмашинув, Иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссиянинг навбатдаги мажлисини Варшава шаҳрида ўтказиш масалалари муҳокама қилинди.
Қайд этилганидек, шу кунга қадар Ўзбекистон-Польша муносабатларида 41 ҳужжатдан иборат мустаҳкам шартномавий-ҳуқуқий асос яратилди. Томонлар Ўзбекистон ва Польшанинг давлат ва жамоатчилик тузилмалари, бизнес, фан ва таълим муассасалари, маданият ва санъат вакиллари ўртасида улкан ижобий ҳамкорлик тажрибаси орттирилди.
Учрашувда алоҳида эътибор ўзаро савдо ва инвестицион ҳамкорликни кенгайтириш бўйича амалий қадамларга қаратилди. Шу ўринда Польша делегацияси таркибида ўзбекистонлик ҳамкорлари билан тўғридан-тўғри алоқа ўрнатишдан манфаатдор Польша етакчи компаниялари вакиллари борлиги, Тошкент ва Бухорода бизнес форумлари режалаштирилганлиги муҳим аҳамиятга эга. Шу нуқтайи назардан Польша инвестиция ва савдо агентлиги ваколатхонасини Тошкент шаҳрида очиш бўйича Польша томони қарорини Ўзбекистон томони қўллаб-қувватлади.
Маслаҳатлашувлар доирасида томонларни қизиқтирган айрим халқаро ва минтақавий муаммолар юзасидан батафсил фикр алмашилди.

Об узбекско-польских политконсультациях
7 июня 2018 года в г.Ташкенте состоялся седьмой раунд политических консультаций представителей министерств иностранных дел Узбекистана и Польши.
В ходе встречи в МИД с делегацией Республики Польша во главе с заместителем министра иностранных дел Анджеем Папежом совместно проанализированы текущее состояние и перспективные направления дальнейшего развития двусторонних связей в политической, торгово-экономической, инвестиционной, культурно-гуманитарной и других сферах.
Стороны обсудили вопросы активизации двусторонних контактов на высшем и высоком уровнях, расширения межпарламентских обменов, проведения в г.Варшаве очередного заседания Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству.
Как отмечалось, к настоящему времени в узбекско-польских отношениях создана прочная договорно-правовая база из 41 документа. Стороны накопили значительный позитивный опыт взаимодействия между государственными и общественными структурами, представителями бизнеса, науки и образовательных учреждений, культуры и искусства Узбекистана и Польши.
Отдельное внимание на встрече было уделено практическим шагам по наращиванию взаимной торговли, расширению инвестиционного сотрудничества. В этом плане важное значение имеет включение в состав польской делегации представителей ведущих компаний, заинтересованных в установлении прямых связей с узбекскими партнерами, запланированные бизнес-форумы в Ташкенте и Бухаре. В данном контексте узбекская сторона поддержала решение польской стороны об открытии в г.Ташкенте представительства Польского агентства инвестиций и торговли.
В рамках консультаций состоялся обстоятельный обмен мнениями по отдельным международным и региональным проблемам, представляющим обоюдный интерес.