Тадбиркорлик субъектлари ҳам тавсия этиш ҳуқуқига эга бўлди
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат бошқаруви академияси томонидан “Мамлакатимизда бошқарув соҳасидаги кадрларни тайёрлаш ва қайта тайёрлаш борасидаги долзарб масалалар ва истиқболдаги вазифалар” мавзусида матбуот анжумани ўтказилди.
Давлат бошқаруви академиясининг ўқув ишлар бўйича проректори Х.Азизовнинг сўзларига кўра, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 8 августдаги “Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат бошқаруви академиясида бошқарув кадрларни тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш тизимини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармонига мувофиқ академиянинг таркибий бўлинмаларида фаолият юритувчи раҳбар кадрлар 68,6 фоизга янгиланган. Амалий машғулотлар улуши 70 фоизгача оширилиб, ўқув режалари ҳамда фан дастурлари такомиллаштирилган.
Матбуот анжуманида 2018-2019 ўқув йили учун қабул тартиби ва квоталари ҳақида маълумот берилди. Унга кўра, академия магистратурасига грант асосида ўқишга фақат давлат ҳокимияти ва бошқарув органлари, шунингдек, давлат муассасалари ва давлат ташкилотлари ходимлари қабул қилинади. Магистратурага, қайта тайёрлаш курсларига қабул қилиш учун шахсларни тавсия этиш ҳуқуқига нафақат давлат ҳокимияти ва бошқаруви, хўжалик бошқаруви органлари, ННТлар балки тадбиркорлик субъектлари ҳам эга бўлди.
Магистратура, ишлаб чиқаришдан ажралган ҳолда кадрларни қайта тайёрлаш курслари ҳамда ишлаб чиқаришдан ажралмаган ҳолда кадрларни қайта тайёрлаш курслари учун 180 нафардан номзод қабул қилиниши режалаштирилган. Ҳозирда академияга ўқиш учун ҳужжатлар тақдим этилмоқда.
Анжуманда академиянинг халқаро ҳамкорлиги тўғрисида ҳам маълумот тақдим этилди. Унга кўра, академия 6 халқаро ташкилот, 9 хорижий таълим муассасалари билан ўзаро ҳамкорликни йўлга қўйган. Жаҳоннинг турли мамлакатлари муассасаларида академиянинг 37 ўқитувчиси ва ходимлари малака оширган, 97 нафар магистратура тингловчилари амалиёт ўтаган.

Entrepreneurs can also be trained in APA
The Academy of Public Administration under the President of the Republic of Uzbekistan held a press conference on “Actual issues and priorities for training and retraining managerial personnel in the country”.
Vice-rector of the Academy of Public Administration for Academic Affairs H.Azizov noted that according to the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan “On measures for further development of the system of training, retraining and advanced training of managerial personnel in the Academy of Public Administration under the President of the Republic of Uzbekistan” of August 8, 2017, the governing staff of structural divisions of the Academy was updated by 68.6 percent. The share of practical courses has been increased to 70 percent, curricula and subject programs have been improved.
At the press conference, information was provided on the rules and quotas for admission to the Academy in 2018/2019 academic year. Only officials of the state governing bodies and administration, public agencies and organizations will be admitted to the Academy for a master’s degree on a grant basis. Not only state governing bodies and administration, economic management, NGOs, but also business entities can recommend students for training in a master’s program and retraining courses.
International cooperation of the Academy was also noted at the conference. The Academy has established cooperation with 6 international organizations, 9 foreign education institutions. 37 teachers and academicians attended the advanced training courses in institutions of different countries of the world, 97 students of master’s degree attended practical courses.