Иштван Тарлош: Венгрия халқи Самарқандни яхши билади
Мамлакатимизда меҳмон бўлиб турган Венгрия пойтахти Будапешт шаҳри мэри Иштван Тарлош бошчилигидаги делегация Самарқанд шаҳрига ташриф буюрди.
Самарқанд вилояти ҳокими Т.Жўраев Венгрия делегациясини ушбу ташриф билан қутлаб, вилоятнинг иқтисодий салоҳияти, туризм имкониятлари ҳақида маълумот берди. Самарқанд ва Будепешт шаҳарлари ўртасида савдо-иқтисодий, сайёҳлик ва бошқа соҳаларда ҳамкорликни кенгайтириш истиқболлари муҳокама этилди.
–Венгрия халқи Ўзбекистоннинг тарихий шаҳарлари, хусусан, Самарқандни яхши билади, – деди И.Тарлош. – Самарқанд тарихий ёдгорликларга бой, чиройли, бир сўз билан айтганда, туризмни янада ривожлантириш учун улкан имкониятларга эга шаҳар экан. Келажакда бу қадимий шаҳар билан яқин алоқалар ўрнатиш ниятидамиз.
Венгриялик меҳмонлар Самарқанд шаҳридаги тарихий-маданий ёдгорликлар, диққатга сазовор жойларни томоша қилди.

Делегация Венгрии посетила Самарканд
Прибывшая в нашу страну делегация во главе с мэром столицы Венгрии Будапешта Иштваном Тарлошем побывала в городе Самарканде.
Хоким Самаркандской области Т.Жураев, поприветствовав венгерскую делегацию с визитом в Самарканд, рассказал им об экономическом потенциале, туристических возможностях региона. Обсуждены перспективы расширения торгово-экономического, туристического и иного сотрудничества между Самаркандом и Будапештом.
– Жители Венгрии хорошо знают об исторических городах Узбекистана, в частности, о Самарканде, - говорит И.Тарлош. - Самарканд оказался очень уникальным, красивым, насыщенным историей городом, в целом здесь огромные возможности для развития туризма. В дальнейшем намерены установить тесные связи с этим древним городом.
Гости из Венгрии ознакомились с историко-культурными памятниками, достопримечательностями Самарканда.