Афғонистон Ташқи ишлар вазирлиги делегацияси билан учрашув тўғрисида
2018 йилнинг 4 май куни Тожикистонга ташриф буюрган Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Душанбе шаҳрида Афғонистон Ислом Республикаси Ташқи ишлар вазири ўринбосари Ҳикмат Халил Карзай билан учрашди.
Ўзбекистон-Афғонистон кун тартибидаги масалаларни муҳокама қилиш чоғида сиёсий, савдо-иқтисодий, сармоявий, транспорт- коммуникация ва бошқа соҳаларда ҳамкорликни ривожлантириш истиқболларига ҳамда қўшма лойиҳаларни амалга оширишга асосий эътибор қаратди.
Суҳбат давомида 2018 йилнинг 26-27 март кунлари «Тинчлик жараёни, хавфсизлик соҳасида ҳамкорлик ва минтақавий шериклик» мавзусида Афғонистон бўйича юқори даражадаги халқаро конференция якунлари бўйича Тошкент декларациясида белгиланган вазифаларни амалга ошириш доирасида ҳамкорлик қилиш юзасидан таклифлар кўриб чиқилди.

Встреча с делегацией МИД Афганистана
4 мая 2018 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов, находящийся в Таджикистане с визитом, в г.Душанбе встретился с заместителем Министра иностранных дел Исламской Республики Афганистан Хекматом Халилом Карзаем.
В ходе обсуждения вопросов узбекско-афганской повестки дня стороны основное внимание уделили перспективам развития сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-коммуникационной и других сферах, реализации совместных проектов.
На встрече также рассмотрены предложения по взаимодействию в рамках реализации задач, определенных Ташкентской декларацией по итогам состоявшейся 26-27 марта 2018 года международной конференции высокого уровня по Афганистану «Мирный процесс, сотрудничество в сфере безопасности и региональное взаимодействие».