Ҳиндистон Давлат ташқи ишлар вазири билан учрашув тўғрисида
2018 йилнинг 4 май куни “Терроризм ва зўравонлик экстремизмига қарши кураш” мавзусидаги халқаро конференцияда (Душанбе, 2018 йил 3-4 май кунлари) иштирок этаётган Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Ҳиндистон Республикаси Давлат ташқи ишлар вазири Мобашер Жавед Акбар билан учрашди.
Суҳбат давомида Ўзбекистон-Ҳиндистон ҳамкорлигининг амалий жиҳатлари, жумладан Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Ҳиндистонга бўлажак давлат ташрифига тайёргарлик жараёни муҳокама қилинди.
Музокараларда 27 март куни Афғонистон бўйича "Тинчлик жараёни, хавфсизлик соҳасида ҳамкорлик ва минтақавий шериклик" мавзусидаги халқаро конференцияда қабул қилинган Тошкент декларациясини амалга ошириш доирасидаги ҳамкорликнинг муайян механизмлари юзасидан фикр алмашилди.
Учрашув чоғида ШҲТга аъзо давлатлар раҳбарлари кенгаши мажлиси кун тартибининг долзарб масалалари кўриб чиқилди. Ушбу тадбирда Ҳиндистон томони биринчи марта ташкилотнинг тўлиқ аъзоси сифатида иштирок этади.

Встреча с Государственным министром иностранных дел Индии
4 апреля 2018 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов, принимающий участие в работе Международной конференции «Противодействие терроризму и насильственному экстремизму» (г.Душанбе, 3-4 мая 2018 года), встретился с Государственным министром иностранных дел Республики Индия Мобашарем Джаведом Акбаром.
В беседе обсуждены практические аспекты узбекско-индийского сотрудничества, прежде всего ход подготовки к предстоящему государственному визиту Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Индию.
Стороны обменялись мнениями по конкретным механизмам взаимодействия в рамках реализации Ташкентской декларации, принятой 27 марта 2018 года по итогам международной конференции высокого уровня по Афганистану «Мирный процесс, сотрудничество в сфере безопасности и региональное взаимодействие».
На встрече также рассмотрены актуальные вопросы повестки дня заседания Совета глав государств-членов ШОС, в работе которого впервые индийская сторона примет участие в качестве полноправного члена организации.