2018 йилнинг 3 май куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов мамлакатимизга ташриф буюрган Корея Республикасининг Шимол билан иқтисодий ҳамкорлик қўмитаси раиси Сонг Ёунг-гил бошчилигидаги делегация билан учрашди.
Суҳбат чоғида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил 22-25 ноябрь кунлари Корея Республикасига давлат ташрифи ва Президент Мун Же Ин ва Жанубий Кореянинг бошқа раҳбарлари билан музокаралари доирасида эришилган келишувларни амалга ошириш нуқтайи назаридан турли соҳалардаги икки томонлама ҳамкорликни янада ривожлантиришнинг истиқболли йўналишлари юзасидан фикр алмашилди.
Учрашувда бўлиб ўтган кореялараро саммит ва унинг муваффақиятли якунлари кўп жиҳатдан Корея Республикасининг «Янги шимолий сиёсати»ни босқичма-босқич ва ҳар томонлама ўйлаб амалга ошириши натижасида эришилгани таъкидланди.

Meeting with the South Korean delegation
On May 3, 2018, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov met with the delegation of the Republic of Korea led by the Chairman of the Committee on Northern Economic Cooperation, Song Young-gil.
At the meeting, the sides exchanged views on promising areas of further development of bilateral cooperation in various spheres in the context of implementing the agreements reached on November 22-25, 2017 within the framework of the state visit of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to the Republic of Korea and negotiations with President Moon Jae-in and other South Korean leaders.
It was emphasized that the recent inter-Korean summit and its successful results became possible largely thanks to the phased and balanced implementation of the New North Policy by the Republic of Korea.
Other current issues of bilateral agenda were also discussed at the meeting.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Korea to Uzbekistan Kwon Yong-woo attended the meeting.