“Ўзстандарт” агентлиги томонидан аҳоли ва тадбиркорлар учун яна бир қулайлик яратилди
“Ўзстандарт” агентлиги “Республика синов ва сертификатлаштириш маркази” давлат корхонаси, унинг худудий марказлари ҳамда “Ўзбекистон Миллий Метрология Институти” давлат корхонаси томонидан, олис худудларда жойлашган аҳоли ва тадбиркорларга қулайлик яратиш мақсадида 40 та метрологик хизмат кўрсатиш шахобчалари иш олиб бормоқда.
Ишга туширилган шахобчаларнинг иш самарадорлигини ҳамда кўрсатилаётган хизматларнинг сифати ва тезкорлигини янада ошириш мақсадида 21 та “Дамас” автомобили ҳарид қилинди.
Ушбу ҳарид қилинган автомобилларда мобил лабораториялар ташкил қилиш орқали олис худудларда жойлашган аҳоли ва тадбиркорларга худуднинг ўзида сифатли метрологик хизмат кўрсатилиши йўлга қўйилди.

Улучшение метрологического обслуживания населения и субъектов предпринимательства
В рамках реализации правительственных решений, направленных на улучшение обслуживания населения и субъектов предпринимательства, Государственным предприятием «Республиканский центр испытания и сертификации», его региональными подразделениями, а также Государственным предприятием «Узбекский национальный институт метрологии» агентства «Узстандарт» приобретены 21 единиц автомашин модели “Дамас” для создания мобильных лабораторий. В результате получена возможность оказания метрологических услуг населению и субъектам предпринимательства, проживающим в самых отдаленных районах республики.
Следует отметить, что в настоящее время в регионах республики функционируют уже 40 пунктов приема бытовых приборов учета энергоресурсов (газ, вода, электрическая энергия) и выполняются мобильные услуги, что позволило значительно повысить уровень метрологического обслуживания территориально удаленных пользователей.