“АвтоВАЗ” автомобиллари эҳтиёт қисмлари Ўзбекистонда ишлаб чиқарилади
Россия ва Шарқий Европадаги энг йирик енгил автомобиль ишлаб чиқарувчиси ҳисобланган “АвтоВАЗ” компаниясининг энг оммабоп автомобиллари ёритиш тизимлари эндиликда Ўзбекистонда ишлаб чиқарилади.
Жорий йилнинг июль ойидан бошлаб Наманган шаҳридаги “UZCHASYS” қўшма корхонасида Россиянинг “АвтоВАЗ” автомобиль компанияси автомобиллари учун ёритиш тизимларини ишлаб чиқариш йўлга қўйилади.
Жумладан, “Lada Granta FL” автомобилининг олд ёритиш чироғи, “Lada Vesta SW/SW Cross”нинг номер ёритиш чироғи, шунингдек, “Lada 2190”, “Lada 2191”, “Lada 8450”, “Lada 1117” ва “Lada 1119” автомобилларининг қарийб ўн хилдаги ёритиш чироқлари ишлаб чиқарилиб, “АвтоВАЗ” корхоналарига етказиб берилади.

Uzbekistan’s automakers will supply spare parts to the largest Russian automobile company
Lighting systems of the most popular cars of AvtoVAZ company – the largest company in Russia and Eastern Europe on production of cars – will now be produced in Uzbekistan.
Since July of this year, production of lighting systems for cars of AvtoVAZ automobile company will be established in the joint venture UZCHASYS, in the city of Namangan.
In particular, the front lights for Lada Granta FL, numbered lamps Lada Vesta SW/SW Cross, and about ten kinds of illuminating lamps for Lada 2190, Lada 2191, Lada 8450, Lada 1117 and Lada 1119 cars will be manufactured and delivered to AvtoVAZ enterprises.
Within the framework of this project, implemented jointly with JSC Uzavtosanoat (Uzbekistan automobile industry) with involvement of foreign partners of Uzbek Industrial and Construction Bank JSCB, modern technologies NEOLITE ZKW Lightings Pvt. Ltd. (India) and Genter Service GmbH (Germany) will be installed in the joint venture UZCHASYS. 35 new jobs will be created.