Ўзбекистон Республикаси Давлат солиқ қўмитаси ва ҳудудий солиқ хизмати органларида фаолият кўрсатаётган “Ишонч телефон“лари ҳамда электрон хизматлар орқали фуқаролар, барча тоифадаги солиқ тўловчилар ва тадбиркорлик субъектларидан бўлаётган мурожаатлар, хат ва аризалар ўз вақтида қабул қилиниб, изчил ўрганиб, таҳлил этиб борилмоқда.
Хусусан, ўтган ҳафта давомида “Ишонч телефон“лари орқали 97 та, шундан 7 та юридик ва 90 та жисмоний шахсларнинг мурожаатлари қабул қилинди. Ушбу мурожаатларнинг барчаси рўйхатга олиниб, белгиланган тартибда ижрога қаратилган.
Ҳуқуқбузарлик учун жавоб бериш керак
Фуқаролар ва жамоатчиликнинг мурожаатлари юзасидан Давлат солиқ хизмати органлари томонидан амалга оширилган солиқ назорати тадбирлари натижаларига кўра, ўтган ҳафта давомида 1538 та ҳуқуқбузарлик ҳолатлари аниқланган.
Ўтказилган профилактик ва тушунтириш ишлари натижасида тўғри хулоса чиқариб, ҳуқуқбузарлик оқибатларини бартараф этган ҳамда солиқлар ва бошқа мажбурий тўловлар, шу жумладан, пенялар ва бошқа молиявий санкциялар тарзида давлатга етказилган зарарнинг ўрнини тўлиқ қоплаган 362 нафар тадбиркорлик субъектининг мансабдор шахслари ва якка тартибдаги тадбиркорлар маъмурий жавобгарликдан озод этилди.
Амалдаги қонунчилик талабларини қўпол равишда бузиб, солиққа оид ҳуқуқбузарликлар содир этган 1176 нафар шахсга нисбатан 335,1 миллион сўм маъмурий жарима қўлланилди.
- савдо ва хизмат кўрсатиш қоидаларини бузган 4 нафар шахсга нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 164-моддасига асосан 0,7 миллион сўм, шундан:
а) харидорга товарлар, маҳсулотларни (хизматларни) чек (квитанция, счет) бермасдан сотиш (хизмат кўрсатиш) ҳолатлари бўйича 1 нафар шахсга нисбатан 0,1 миллион сўм;
б) назорат-касса машиналарини қўллаш тартибига риоя этмаслик ҳолатлари бўйича 1 нафар шахсга нисбатан 0,2 миллион сўм;
в) тўлов терминаллари билан жиҳозлаш ва пул ҳисоб-китобларини амалга оширишда уларни қўллаш тартибига риоя этмаслик ҳолатлари бўйича 1 нафар шахсга нисбатан 0,2 миллион сўм;
г) нархларни асоссиз равишда ошириш ҳолатлари бўйича 1 нафар шахсга нисбатан 0,2 миллион сўм маъмурий жарималар;
- бинони, иншоотни ёки уларнинг бир қисмини, турар жойни нотариал тасдиқланган шартномасиз ижарага ёки текин фойдаланишга берган 53 нафар фуқарога нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 1591-моддасига асосан 45,6 миллион сўм;
- уй-жойга доир мулк ҳуқуқини кўчмас мулкка бўлган ҳуқуқларни давлат рўйхатидан ўтказишни амалга оширувчи органларда ўз вақтида расмийлаштирмаган 231 нафар фуқарога нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 160-моддаси 2-қисмига асосан 39,7 миллион сўм;
- даромадлар тўғрисида декларацияни солиқ органига ўз вақтида тақдим этмаган 202 нафар фуқарога нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 174-моддаси 3-қисмига асосан 34,8 миллион сўм;
- ноқонуний тадбиркорлик фаолияти билан шуғулланган 164 нафар фуқарога нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 176-моддаси 1-қисмига асосан 28,2 миллион сўм;
- автомобиль транспортида йўловчилар ташиш фаолияти билан лицензиясиз шуғулланган 1 нафар фуқарога нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 1763-моддасига асосан 0,9 миллион сўм;
- солиқ ҳисоботини солиқ органига ўз вақтида тақдим этмаган корхоналарнинг 325 нафар мансабдор шахсларига нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 175-моддаси 1-қисмига асосан 56 миллион сўм;
- дебиторлик қарзи муддатлари ўтказиб юборилган корхоналарнинг 23 нафар мансабдор шахсларига нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 175-моддаси 3-қисмига асосан 39,6 миллион сўм;
- солиқлар ва бошқа мажбурий тўловларни тўлаш учун тўлов топшириқномасини хизмат кўрсатаётган банкка ўз вақтида тақдим этмаган корхоналарнинг 173 нафар мансабдор шахсларига нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 175-моддаси 6-қисмига асосан 89,4 миллион сўм маъмурий жарималар қўлланилди.

Обращения не остаются без внимания
Обращения по "телефонам доверия", работающим в органах государственной налоговой службы, своевременно принимаются, изучаются и анализируются. В частности, в течение прошедшей недели по "телефонам доверия" органов государственной налоговой службы поступило 97 обращений, из них 7 – от юридических лиц, 90 – от физических лиц.
По результатам налогового контроля, проведенного органами государственной налоговой службы, за прошедшую неделю было выявлено 1 538 случаев правонарушений.
Кроме этого, 362 индивидуальных предпринимателя и должностных лица субъектов предпринимательства, впервые совершившие налоговое правонарушение и устранившие его последствия в течение тридцати дней со дня обнаружения, а также полностью возместившие ущерб, нанесенный государству, в виде налогов и других обязательных платежей, пени и других финансовых санкций, а также сделавшие правильные выводы в результате профилактических и разъяснительных работ, освобождены от административной ответственности.
В отношении 1 176 лиц, грубо нарушивших требования действующего законодательства и допустивших случаи правонарушения, применены административные штрафы в размере 335,1 млн. сумов.
- в отношении 4 лиц, нарушивших правила осуществления торговли и оказания услуг, согласно статье 164 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности, применен административный штраф в размере 0,7 млн. сумов, из них:
а) за реализацию (оказание услуг) покупателям товаров, продукции (услуг) без выдачи чеков (квитанции, счетов) в отношении 1 лица – 0,1 млн. сумов;
- за сдачу в аренду или безвозмездное пользование зданий, сооружений, жилых помещений без нотариально заверенного договора в отношении 53 граждан, согласно статье 1591 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности, применен административный штраф в размере 45,6 млн. сумов;
- за несвоевременное оформление имущественных прав на жилье в органах, осуществляющих государственную регистрацию прав на недвижимость, в отношении 231 лица, согласно части второй статьи 160 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности, применен административный штраф в размере 39,7 млн. сумов;
- за несвоевременную сдачу деклараций о доходах в налоговые органы в отношении 202 граждан, согласно части третьей статьи 174 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности, применен административный штраф в размере 34,8 млн. сумов;
- за незаконное осуществление предпринимательской деятельности в отношении 164 лиц, согласно части первой статьи 176 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности, применен административный штраф в размере 28,2 млн. сумов;
- за осуществление деятельности по перевозке пассажиров в автомобильном транспорте без лицензии в отношении 1 гражданина, согласно статье 1763 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности, применен административный штраф в размере 0,9 млн. сумов;
- за несвоевременное представление налоговой отчетности в налоговые органы в отношении 325 должностных лиц предприятий, согласно части первой статьи 175 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности, применен административный штраф в размере 56 млн. сумов;
- за просроченную дебиторскую задолженность в отношении 23 должностных лиц предприятий, согласно части третьей статьи 175 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности, применен административный штраф в размере 39,6 млн. сумов;
- за несвоевременное представление в обслуживающий банк платежного поручения для уплаты налогов и обязательных платежей в отношении 173 должностных лиц предприятий, согласно части шестой статьи 175 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности, применен административный штраф в размере 89,4 млн. сумов.