Президент Шавкат Мирзиёев Пханмунжомда кореялараро саммит муваффақиятли ўтгани муносабати билан Корея Республикаси Президенти Мун Чжэ Инга табрик йўллади
2018-04-28 | Сиёсат
Мун Чжэ Ин Жаноби Олийларига
Сизни 2018 йил 27 апрель куни корейс халқи тарихида том маънода унутилмас воқеага айланган Пханмунжом саммитининг муваффақиятли ўтгани билан самимий қутлайман.
Ушбу учрашувнинг бутун дунё ҳамжамияти диққат марказида бўлган инқилобий натижага Сизнинг қатъий иродангиз, Корея Республикаси ҳамда Корея Халқ Демократик Республикаси ўртасидаги муносабатларни яхшилаш, глобал хавфсизлик ва барқарорликни таъминлаш, шунингдек, минтақада ўзаро ишонч муҳитини мустаҳкамлашга қаратилган тинчликпарварлик сиёсатини амалга ошириш йўлидаги тинимсиз саъй-ҳаракатларингиз туфайли эришилди.
Музокаралар самимий ва дўстона муҳитда ўтгани, унинг якунлари бўйича қабул қилинган икки давлатни яқинлаштириш, сиёсий, савдо-иқтисодий ва маданий-гуманитар алоқаларни ривожлантириш юзасидан муҳим келишувларни кўзда тутувчи тинчлик, тараққиёт ва Корея ярим оролининг бирлашиши ҳақидаги Пханмунжом декларацияси Корея Республикаси ва КХДР ўртасидаги ҳамкорликнинг янги даври бошланишига умид ва ишонч уйғотмоқда.
Ўзбекистон Марказий Осиёда ядро қуролидан ҳоли ҳудуд яратиш ташаббускори сифатида Корея ярим оролидаги денуклеаризация жараёнини тўлиқ қўллаб-қувватлайди, бу эса, шубҳасиз, икки давлат ўртасидаги муносабатларни янада ривожлантириш ва минтақада интеграцияни мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Сизнинг темир йўл ва автомобиль қатновини тиклаш тўғрисидаги ташаббусингизни алоҳида таъкидлашни истардим. Бу Корея ярим оролининг бутун Евроосиё минтақаси, хусусан, Марказий Осиё мамлакатлари билан ҳамкорлигини кенгайтириш, уни ягона логистика тизими ва жадал савдо-иқтисодий алоқаларга эга минтақага айлантириш учун янги истиқболлар тақдим этади.
Муҳтарам жаноб Президент,
Корея Республикасининг стратегик шериги бўлган Ўзбекистон Республикаси бундан буён ҳам Корея халқининг яқинлик, Корея ярим оролида умумий тараққиёт ва фаровонлик, барқарорлик ва хавфсизликни таъминлаш йўлидаги фаол амалий қадамларини қатъий қўллаб-қувватлайди.
Корея халқининг бўлиниб кетган оилаларни бирлаштириш, алоқаларни тиклаш ҳақидаги кўп йиллик орзуси бир кун келиб албатта амалга ошади, минтақада эса барқарор тинчлик ва фаровонликка эришилади.
Сиз, қадрдон дўстим ва азиз биродаримга мустаҳкам соғлик, Корея саммитида эришилган келишувларни амалга оширишда улкан муваффақиятлар тилайман. Зеро, бу келишувлар минтақада ва бутун дунёда вазиятни ижобий томонга ўзгартиришга тарихий таъсир кўрсатиши шубҳасиз.

President Shavkat Mirziyoyev sent a message to the President of the Republic of Korea Moon Jae-in on the occasion of successful holding the Inter-Korean summit in Panmunjom
2018-04-28 | Politics
The President of Uzbekistan sincerely congratulated the President of South Korea on successful holding the Inter-Korean summit on April 27, 2018 in Panmunjom, which became a truly historic event in the annals of Korean people.
In the message it is noted that breakthrough results of this meeting, which was in the center of attention of the entire world community, became possible due to the resolute position and tireless efforts of President Moon Jae-in on implementation of peaceful course aimed at improving relations between the Republic of Korea and the Democratic People’s Republic of Korea, ensuring global security and stability, as well as strengthening confidence in the region.
The warm and friendly atmosphere of the negotiations and the Panmunjom Declaration for Peace, Prosperity and Unification of the Korean Peninsula, adopted following the results, and which has fixed the major arrangements on rapprochement of the two states, development of political, trade-economic and cultural-humanitarian contacts give hope and confidence to the beginning of a new era of partnership between the Republic of Korea and DPRK.
Uzbekistan, as the initiator of creation of a nuclear-weapon-free zone in Central Asia, fully supports the process of denuclearization on the Korean peninsula, which will undoubtedly serve to further develop Inter-Korean relations and promote integration in the region.
President Shavkat Mirziyoyev also especially noted the President Moon Jae-in’s initiative to restore rail and road traffic. This will open new prospects for expanding the cooperation of the Korean peninsula with the countries of the vast Eurasian region, including Central Asia, its transformation into a continent with a single logistics system, intensive trade and economic ties.
Shavkat Mirziyoyev emphasized that the Republic of Uzbekistan, being a strategic partner of the Republic of Korea, will continue to firmly support active practical steps of Korean people on the way to rapprochement, ensuring stability and security on the Korean peninsula in the name of common prosperity and progress.
The President of the Republic of Uzbekistan wished the President of the Republic of Korea a good health and great success in implementation of arrangements of the Inter-Korean summit, which, certainly, will have a historical impact on development of the situation in the region and the world.