Ўзбекистон халқ артисти Шуҳрат Аббосов
Миллий кинематографиямизнинг атоқли намояндаси, устоз санъаткор, Ўзбекистон халқ артисти Шуҳрат Аббосов шу йил 25 апрелда 87 ёшида вафот этди.
Шуҳрат Солиҳович Аббосов 1931 йил 16 январда Фарғона вилоятининг Қўқон шаҳрида туғилди. Ўрта мактабни тамомлагач, 1949 йили Тошкент тиббиёт техникуми, 1954 йили Тошкент театр санъати давлат институти (ҳозирги Ўзбекистон давлат санъат ва маданият институти)нинг режиссёрлик факультетини тамомлади.
Истеъдодли санъаткор ўз меҳнат фаолиятини Янгийўл шаҳридаги Тошкент вилояти мусиқий драма театрида режиссёр сифатида бошлади. 1958 йили "Мосфильм" студияси қошидаги Олий режиссёрлик курсини тамомлади. 1982-1986 йилларда "Ўзбекфильм" киностудиясида режиссёр, кейинчалик директор, Ўзбекистон кинематографлари уюшмаси раисининг биринчи ўринбосари, Ўзбекистон давлат санъат ва маданият институти профессори каби масъул лавозимларда самарали меҳнат қилди.
Ўзининг 60 йилдан зиёд ижодий фаолияти давомида миллий театр ва кино санъати ривожига катта ҳисса қўшган Ш.Аббосов томонидан яратилган "Майсаранинг иши", "Оғриқ тишлар" каби спектакллар, "Сен етим эмассан", "Маҳаллада дув-дув гап", "Тошкент – нон шаҳри", "Абу Райҳон Беруний" сингари бадиий фильмлар санъатимизнинг "олтин фонди"дан муносиб ва мустаҳкам ўрин эгаллади. Бетакрор ижодий маҳорат билан йўғрилган ушбу асарлар ўзбек халқининг қадимий ва бой тарихини, унинг олижаноб инсоний фазилатларини бутун дунёга тараннум этишга улкан ҳисса қўшди.
Ўзбек маданияти тарихида муҳим воқеа бўлган мазкур киноленталар кўплаб нуфузли халқаро кинофестивалларда совринли ўринлар ва дипломлар билан тақдирланган эди.
Шуҳрат Аббосов моҳир ва тажрибали педагог, талабчан устоз сифатида ҳам самарали фаолият кўрсатиб, кино санъати соҳасида ўнлаб истеъдодли ёшларни тарбиялашда билим ва истеъдоди, куч-ғайратини аямасдан меҳнат қилди.
Шуҳрат Аббосовнинг ўзбек кино ва театр санъатини ривожлантириш борасидаги хизматлари давлатимиз томонидан муносиб тақдирланди. У "Ўзбекистон халқ артисти" фахрий унвони, Давлат мукофоти, "Эл-юрт ҳурмати" ордени ва бошқа қатор орден ва медаллар билан мукофотланган эди.
Камтарин инсон, таниқли санъаткор, меҳрибон устоз Шуҳрат Аббосовнинг хотираси қалбларимизда доимо сақланиб қолади.

Народный артист Узбекистана Шухрат Аббасов
25 апреля этого года на 87-м году жизни скончался выдающийся деятель национальной кинематографии, народный артист Узбекистана Шухрат Аббасов.
Шухрат Салихович Аббасов родился 16 января 1931 года в городе Коканде Ферганской области. После завершения учебы в средней школе окончил в 1949 году Ташкентский медицинский техникум, в 1954 году – режиссерский факультет Ташкентского государственного института театрального искусства (ныне – Государственный институт искусств и культуры Узбекистана).
Обладая ярким талантом, он начал свою трудовую деятельность режиссером в Ташкентском областном театре музыкальной драмы в Янгиюле. В 1958 году окончил Высшие режиссерские курсы при студии "Мосфильм". В 1982-1986 годах плодотворно трудился как режиссер, затем на ответственных должностях директора киностудии "Узбекфильм", первого заместителя председателя Союза кинематографистов Узбекистана, профессора Государственного института искусств и культуры Узбекистана.
За 60 с лишним лет своей творческой деятельности Ш. Аббасов внес огромный вклад в развитие национального искусства театра и кино. Созданные им спектакли "Проделки Майсары", "Исчезающие виды" и другие театральные постановки, такие художественные фильмы, как "Ты - не сирота", "Об этом говорит вся махалля", "Ташкент - город хлебный", "Абу Райхан Беруни", прочно заняли достойное место в "золотом фонде" искусства Узбекистана. Эти неповторимые по своей художественной глубине произведения большого мастера способствовали прославлению древней и богатой истории узбекского народа, его благородных качеств во всем мире.
Киноленты известного режиссера, каждая из которых вошла в историю узбекской культуры, занимали призовые места и были отмечены дипломами на многих престижных международных кинофестивалях.
Шухрат Аббасов, не жалея своих знаний, сил и энергии, вел также плодотворную деятельность как опытный педагог, требовательный наставник и воспитал десятки талантливых кинематографистов.
Заслуги Шухрата Аббасова в развитии узбекского кино и театра по достоинству оценены нашим государством. Ему было присвоено звание народного артиста Узбекистана, он награжден Государственной премией, орденом "Эл-юрт хурмати", рядом других орденов и медалей.
Память о скромном человеке, выдающемся деятеле культуры, заботливом наставнике Шухрате Салиховиче Аббасове навсегда сохранится в наших сердцах.