Покистон Ташқи ишлар вазири билан учрашув тўғрисида
2018 йилнинг 23 апрель куни Пекин шаҳрида ташриф билан бўлиб турган Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Покистон Ислом Республикаси Ташқи ишлар вазири Хаважа Муҳаммад Асиф билан учрашди.
Бўлиб ўтган суҳбат давомида вазирлар Ўзбекистон-Покистон кун тартибидаги, БМТ, Шанхай ҳамкорлик ташкилоти, Ислом ҳамкорлик ташкилоти каби халқаро тузилмалар доираларидаги алоқаларни ривожлантиришга қаратилган долзарб масалалар борасида фикр алмашдилар.
Учрашувда қайд этилганидек, сўнгги йилларда мамлакатларимиз ўртасидаги муносабатлар деярли барча ўзаро манфаатли соҳаларда фаоллашди. Бўлиб ўтган олий даражадаги учрашувлар ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва ривожлантириш учун янги имкониятларни очиб берди.
Тадбиркор делегацияларининг тез-тез учрашишлари натижасида 100 миллион АҚШ долларига тенг шартномалар имзоланди. Шунингдек, сайёҳлик, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги алоқалар жадал тус олди ва самарали бўлди.
Бўлиб ўтган суҳбат давомида 2018 йилнинг 26-27 март кунлари Тошкент шаҳрида бўлиб ўтган Афғонистон бўйича «Тинчлик жараёни, хавфсизлик соҳасида ҳамкорлик ва минтақавий шериклик» мавзусидаги юқори даражали халқаро конференциянининг муваффақиятли натижалари таъкидланди ва минтақа учун муҳим бўлган ушбу соҳада конструктив ҳамкорлик қилишга томонлар тайёр эканлиги тасдиқланди.

24 апреля 2018 года находящийся с визитом в г.Пекине Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов встретился с Министром иностранных дел Исламской Республики Пакистан Хаваджей Мухаммадом Асифом.
Министры обменялись мнениями по актуальным вопросам узбекско-пакистанской повестки дня, взаимодействия в рамках таких международных структур, как ООН, Шанхайская организация сотрудничества, Организация исламского сотрудничества и других.
Как отмечалось, за последние годы отношения между двумя странами активизировались практически во всех областях, представляющих взаимный интерес. Состоявшиеся встречи на высшем уровне открыли новые перспективы для укрепления и развития взаимодействия.
В ходе интенсивного обмена делегациями деловых кругов заключены контракты на 100 млн. долларов США. Также обрели динамику и стали результативными контакты в туристической, культурно-гуманитарной и других сферах.
Стороны с удовлетворением констатировали успешные итоги прошедшей 26-27 марта 2018 года в г.Ташкенте международной конференции по Афганистану «Мирный процесс, сотрудничество в сфере безопасности и региональное взаимодействие» и подтвердили готовность к конструктивному сотрудничеству на этом важном для региона направлении.