Покистон Ташқи ишлар вазири билан учрашув тўғрисида
2018 йилнинг 23 апрель куни Пекин шаҳрида ташриф билан бўлиб турган Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Покистон Ислом Республикаси Ташқи ишлар вазири Хаважа Муҳаммад Асиф билан учрашди.
Бўлиб ўтган суҳбат давомида вазирлар Ўзбекистон-Покистон кун тартибидаги, БМТ, Шанхай ҳамкорлик ташкилоти, Ислом ҳамкорлик ташкилоти каби халқаро тузилмалар доираларидаги алоқаларни ривожлантиришга қаратилган долзарб масалалар борасида фикр алмашдилар.
Учрашувда қайд этилганидек, сўнгги йилларда мамлакатларимиз ўртасидаги муносабатлар деярли барча ўзаро манфаатли соҳаларда фаоллашди. Бўлиб ўтган олий даражадаги учрашувлар ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва ривожлантириш учун янги имкониятларни очиб берди.
Тадбиркор делегацияларининг тез-тез учрашишлари натижасида 100 миллион АҚШ долларига тенг шартномалар имзоланди. Шунингдек, сайёҳлик, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги алоқалар жадал тус олди ва самарали бўлди.
Бўлиб ўтган суҳбат давомида 2018 йилнинг 26-27 март кунлари Тошкент шаҳрида бўлиб ўтган Афғонистон бўйича «Тинчлик жараёни, хавфсизлик соҳасида ҳамкорлик ва минтақавий шериклик» мавзусидаги юқори даражали халқаро конференциянининг муваффақиятли натижалари таъкидланди ва минтақа учун муҳим бўлган ушбу соҳада конструктив ҳамкорлик қилишга томонлар тайёр эканлиги тасдиқланди.

Abdulaziz Kamilov meets with FM of Pakistan
On April 24, 2018, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov met with the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Pakistan, Khawaja Muhammad Asif, in Beijing.  It was reported by the Press Service of the Ministry of Foreign Affairs.
Foreign ministers exchanged views on current issues of Uzbekistan – Pakistan agenda, interaction within the framework of international structures such as the UN, the SCO, the Organization of Islamic Cooperation and other international structures.
As noted, in recent years, relations between the two countries have intensified in almost all areas of mutual interest. The summits opened up new prospects for strengthening and developing cooperation.
In the course of an intensive exchange of business delegations, contracts worth 100 million US dollars were signed. Contacts in tourism, cultural, humanitarian and other spheres also gained momentum.
The sides noted with satisfaction the successful results of the international conference on Afghanistan "Peace process, security cooperation and regional connectivity" held on March 26-27, 2018 in Tashkent, and confirmed readiness for constructive cooperation in this important area for the region.