Ҳуқуқбузарликни олдини олишга бағишланди
2017-2021- йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясининг асосий вазифаларидан бири жиноятчиликка қарши курашиш ва унинг олдини олишдир.
Мазкур фаолиятни мувофиқлаштиришнинг самарали тизимини яратиш, жиноятчиликнинг олдини олиш ва унга қарши курашиш бўйича ҳуқуқий механизмларни жорий этиш, шунингдек, жиноятчиликни келиб чиқиш омиллари ва унинг сабабларини аниқлаш мақсадида 2017 йилнинг 14 март куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг «Ҳуқуқбузарликлар профилактикаси ва жиноятчиликка қарши кураш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги ПҚ-2833 – сонли қарори қабул қилинган.
Жорий йилнинг 19 апрель куни Фавқулодда вазиятлар вазирлигида «Ҳуқуқбузарликни олдини олиш профилактикаси куни» доирасида Тошкент ҳарбий суди раиси Одилбек Илҳомжонов билан учрашув ўтказилди. Унда вазирлик марказий аппарати ва таркибий тузилмалари ходимлари иштирок этдилар. Учрашув давомида О.Илҳомжонов Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари тузилмаларида содир бўлган жиноятчиликлар ва уларга қарши курашиш бўйича амалга оширилган чора-тадбирлар борасида нутқ сўзлади. У ўз нутқида кўп учраётган жиноятлар ва уларнинг сабаблари ҳақида атрофлича тўхталиб ўтди.
Фавқулодда вазиятлар вазирлиги ходимлари Ўзбекистон Қуролли Кучларида жиноятчиликни бартараф этиш борасида кўплаб янги ва керакли маълумотларга, шунингдек, Давлатимиз раҳбари томонидан ҳар бир ҳарбий хизматчи олдига мазкур соҳа бўйича қўйилган вазифалар тўғрисидаги ахборотларга эга бўлдилар.

2018-04-20 | Общество
Одним из основных направлений Стратегией действий по дальнейшему развитию Республики Узбекистан на 2017-2021 годы определены борьбе с преступностью и предотвращение правонарушений.
С целью создания эффективной системы координации деятельности по предупреждению преступности и внедрению современных организационных и правовых механизмов её предотвращения, а также выявления и устранения причин и факторов, способствующих совершению правонарушений, 14 марта 2017 года принято постановление Президента Республики Узбекистан №ПП-2833 «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы профилактики правонарушений и борьбы с преступностью», согласно которому каждый четверг недели определён «Днем профилактики правонарушений».
В рамках объявленного «Дня профилактики правонарушений» 19 апреля с.г. в Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан состоялась встреча сотрудников центрального аппарата министерства и его подразделений, расположенных в Ташкентском гарнизоне, с председателем Ташкентского военного суда Одилбеком Илхомжоновым. В ходе встречи О.Илхомжонов выступил с докладом о состоянии преступности в подразделениях Вооруженных Сил и предпринимаемых мерах по её предупреждению. Он подробно остановился на наиболее часто совершаемых преступлениях и их причинно-следственной связи.
В завершении встречи выступавший ответил на вопросы, заинтересовавшие сотрудников министерства. По итогам встречи сотрудники министерства по чрезвычайным ситуациям узнали много новой и полезной информации о проводимых мероприятиях по искоренению преступности в Вооруженных Силах, а также задачах, поставленных руководством страны в данной области перед каждым военнослужащим.