Иқтисодиёт тармоқларида ҳисоб-китоб тизимини такомиллаштириш бўйича топшириқлар берилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 17 апрель куни иқтисодиёт тармоқларида ҳисоб-китоб тизимини такомиллаштириш, дебитор, кредитор ва бюджет олдидаги қарздорликларни қисқартириш бўйича кўрилаётган чора-тадбирлар таҳлилига бағишланган йиғилиш ўтказди.
Давлатимиз раҳбари узоқ йиллардан бери иқтисодиёт тармоқларида пул оқими самарасиз бошқарилгани ва номутаносиб тақсимлангани оқибатида қарздорлик ҳолатлари кўпайиб кетганини таъкидлади.
Буни бартараф этиш бўйича кейинги вақтларда қатор ишлар амалга оширилди. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 29 майдаги “Электр энергияси ва табиий газ етказиб бериш ҳамда истеъмол қилиш соҳасида тўлов интизомини янада мустаҳкамлаш, шунингдек, ижро иши юритиш тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармонига мувофиқ бу борада янги тизим яратилди. Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси ҳузурида Мажбурий ижро бюроси ташкил этилди.
“Ўзбекнефтегаз” компанияси ва “Ўзбекэнерго” жамиятининг умидсиз дебитор қарздорликлари ҳисобдан чиқарилди. “Ўзагрокимёхимоя” акциядорлик жамиятининг кредитор қарздорликлари бюджет ссудалари орқали камайтирилди. Нефтни қайта ишлаш корхоналари ихтиёрида бир йилда 670 миллиард сўм, электр станциялари ҳисобида 100 миллиард сўм маблағ қолдирилди.
Фермер хўжаликлари тугатилиши ва қайта ташкил этилиши эвазига тижорат банклари йўқотган ликвидлик бюджетдан маблағлари ҳисобига қоплаб берилди.
Йиғилишда кўрилаётган чора-тадбирлар яхши самара бераётгани, лекин бу ҳали етарли эмаслиги таъкидланди. Жорий йил 1 март ҳолатига кўра, иқтисодиёт тармоқларида жами дебитор ва кредитор қарздорлик ўтган йилга нисбатан мос равишда 16 ва 13 фоизга ошгани танқидий таҳлил қилинди.
Президент Шавкат Мирзиёев ҳар бир корхонанинг барқарорлиги аниқ ҳисоб-китобга боғлиқлиги, раҳбарлар фаолияти шунга қараб баҳоланишини таъкидлади.
Айрим тармоқларда маҳсулот ишлаб чиқариш ва реализация қилишда номутаносиблик борлиги, қарздорликни ундириш тизими самарасизлиги, мавжуд жавобгарлик чоралари мансабдор шахслар ва фуқароларнинг тўлов масъулиятини ошириш учун етарли эмаслиги қайд этилди.
Дебитор қарздорлик ҳамон юқорилигича қолаётган компания ва корхоналар кўрсатиб ўтилди. Иқтисодиёт тармоқларида ҳисоб-китоб тизимини такомиллаштириш, дебитор, кредитор ва бюджет олдидаги қарздорликларни қисқартириш, солиқ, банк, хизмат кўрсатувчи ва бошқа идоралар ўртасида ҳар ой якунида ўзаро қарздорлик ҳолатини солиштириб бориш тизимини жорий этиш бўйича топшириқлар берди. Ташкилотлар ўртасида электрон ҳамкорлик ва маълумот алмашинувини ривожлантириш зарурлиги таъкидланди.

Даны поручения по совершенствованию системы взаиморасчетов в отраслях экономики
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 17 апреля провел совещание, посвященное принимаемым мерам по совершенствованию системы взаиморасчетов в отраслях экономики, сокращению дебиторской, кредиторской задолженности и долгов перед бюджетом.
Глава нашего государства отметил, что вследствие неэффективного управления и несбалансированного распределения денежных потоков в отраслях экономики участились случаи возникновения задолженности.
Для устранения этой ситуации в последнее время был принят ряд мер. В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан "О мерах по дальнейшему укреплению платежной дисциплины в сфере поставки и потребления электрической энергии и природного газа, а также коренному совершенствованию системы исполнительного производства" от 29 мая 2017 года создана новая система, образовано Бюро принудительного исполнения при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан.
Списана безнадежная задолженность компании "Узбекнефтегаз" и общества "Узбекэнерго". Путем бюджетных ссуд снижена кредиторская задолженность акционерной компании “Узагрокимёхимоя”. На счету нефтеперерабатывающих предприятий оставлено за год 670 миллиардов сумов, на счету электростанций - 100 миллиардов сумов.
За счет средств из бюджета компенсирована потерянная коммерческими банками ликвидность вследствие ликвидации и реорганизации фермерских хозяйств.
На совещании отмечалось, что принимаемые меры дают хорошие результаты, однако этого недостаточно. Критически проанализирован тот факт, что по состоянию на 1 марта текущего года дебиторская и кредиторская задолженность в отраслях экономики выросла соответственно на 16 и 13 процентов по сравнению с прошлым годом.
Президент Шавкат Мирзиёев отметил, что устойчивость любого предприятия зависит от точности расчетов, исходя из этого будет оцениваться деятельность руководителей.
Было указано, что в некоторых отраслях наблюдается дисбаланс между производством и реализацией продукции, неэффективна система взыскания долгов, действующие меры воздействия недостаточны для повышения платежной дисциплины должностных лиц и граждан.
Перечислены компании и предприятия, дебиторская задолженность которых остается на высоком уровне. Даны поручения по совершенствованию системы взаиморасчетов в отраслях экономики, сокращению дебиторской, кредиторской задолженности и долгов перед бюджетом, внедрению системы, при которой налоговые, банковские, обслуживающие и другие ведомства будут взаимно сопоставлять  состояние задолженности по итогам каждого месяца. Отмечалась необходимость развития электронного взаимодействия и обмена информацией между организациями.