Ўзбекистон касаба уюшмалари Федерацияси ташаббуси билан ҳамкор ташкилотлар иштирокида “Ҳаракатлар стратегияси ва кучли ижтимоий сиёсат: халқаро амалиёт ва Ўзбекистон тажрибаси” мавзуида халқаро конференция ўтказилади
2018-04-13 | Жамият
2018 йилнинг 12 апрель куни Ўзбекистон касаба уюшмалари Федерацияси томонидан  жорий йилнинг 24-26 апрель кунлари Касаба уюшмалари Федерацияси ташаббуси билан ҳамкор ташкилотлар иштирокида ўтказиладиган “Ҳаракатлар стратегияси ва кучли ижтимоий сиёсат: халқаро амалиёт ва Ўзбекистон тажрибаси” мавзуидаги халқаро конференция олдидан Брифинг ташкил этилди.
Унда журналистларга халқаро анжумандан кўзланган мақсад ва унинг мазмун-моҳияти, конференция якуни бўйича қабул қилиниши кўзда тутилган тавсиялар тўғрисида таҳлилий ахборот ва маълумотлар тақдим этилди. Хусусан, мазкур халқаро конференцияга тайёргарлик ишлари юқори савияда бораётгани таъкидланди.
Брифингда мазкур нуфузли халқаро анжуманни ўтказиш ғояси Халқаро меҳнат ташкилоти (ХМТ), Халқаро касаба уюшмалари Конфедерацияси (ХКУК), Халқаро касаба уюшмалари Конфедерациясининг Умумевропа ҳудудий кенгаши, Халқаро иш берувчилар ташкилоти томонидан тўла қўллаб-қувватлангани, конференция ишида мазкур нуфузли халқаро ташкилотлар ҳамда хорижий давлатларнинг касаба уюшма марказлари, Ўзбекистонда аккредитациядан ўтган дипломатик корпус вакиллари ва халқаро ташкилотлар раҳбарлари, дунё миқёсида обрў-эътиборга эга бўлган ҳорижий экспертлар ва олимлар иштирок этиши алоҳида қайд этилди. Сирасини айтганда конференцияда 30 дан ортиқ мамлакатдан нуфузли ҳорижий экспертлар ва олимлар, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Парламенти аъзолари, мамлакатимиздаги суд ва ҳуқуқ-тартибот органлари, вазирлик ва идоралар, фуқаролик жамияти институтлари вакиллари, Республика ва хорижий оммавий ахборот воситалари ҳамда Ахборот агентликлари журналистлари иштирок этишлари маълум қилинди.
Халқаро конференцияни ўтказишдан кўзланган асосий мақсад – Ўзбекистонда муҳтарам Президентимиз ташаббуслари билан ишлаб чиқилган ва амалда изчил татбиқ этилаётган “2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси” асосида мамлакатимизда охирги 1,5 йил давомида фуқароларнинг ижтимоий-иқтисодий муаммоларини ҳал этиш борасида амалга оширилган тизимли ислоҳотлар ва уларнинг ижобий натижасини, мамлакатимизнинг янги иқтисодий ва сиёсий қиёфасини халқаро ҳамжамиятга намоён этиш, ҳорижий экспертларни бу борада амалга оширилаётган катта кўламдаги ижобий ишлар билан яқиндан таништириш ҳамда мазкур йўналишдаги халқаро тажрибани ўрганиш, шунингдек, аҳолини кучли ижтимоий ҳимоялаш соҳасида давлат органлари, Касаба уюшма ташкилотлари, Савдо саноат палатаси ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтлари ўртасидаги ижтимоий шерикликни янада ривожлантириш истиқболларини белгилаб олишдир.
Тадбирда худди шу мақсадларда ялпи мажлисдан бир кун аввал барча ҳорижий иштирокчиларнинг Самарқанд, Бухоро ва Тошкент вилоятларига ташрифлари режалаштирилгани қайд этилди. Ҳорижий экспертлар мазкур ҳудудларга ташрифлари давомида Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан мамлакатимизда олиб борилаётган кучли ижтимоий сиёсат ва инсон манфаатлари йўлидаги ислоҳотларнинг натижаларини оддий одамлар ҳаётида ўз кўзлари билан кўриш имконига эга бўладилар. Хусусан, ҳорижий иштирокчилар кучли ижтимоий ҳимоя борасида олиб борилаётган тизимли ишларнинг самарали натижалари билан танишиш мақсадида соғлиқни сақлаш, таълим муассасалари, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари фаолияти, ижтимоий инфратузилма объектлари, аҳолининг кам таъминланган тоифалари учун қурилаётган арзон уй-жой мажмуалари, меҳнат жамоалари ва аҳоли хонадонларида бўладилар. Ушбу ижтимоий объектларда улар фуқаролар учун яратилган қулайлик ва имтиёзлар, меҳнат жамоаларида ходимлар учун яратилган муносиб меҳнат шароитлари, давлат органлари, касаба уюшмалари ва иш берувчиларнинг самарали ижтимоий шериклиги натижасида ходимлар ижтимоий ҳимоясини кучайтириш борасида эришилаётган ижобий натижалар билан танишадилар. Шунингдек, тарихий обидаларга ташриф буюрадилар.
Брифингда кўзланган мақсадларга кўра мазкур халқаро конференция бевосита ижтимоий-меҳнат масалаларини ҳал этиш билан шуғулланувчи анжуман иштирокчиларининг таклифлари, фикрлари ва тажрибаларини конструктив муҳокама қилиш учун халқаро майдон вазифасини ўташи алоҳида таъкидланди. Анжуманниг айнан шу форматда ўтиши сўзсиз Ўзбекистоннинг халқаро ҳамжамиятга очиқлигини, мазкур йўналишда илғор халқаро ва ҳорижий тажрибани ўрганиш ҳамда ҳаётга татбиқ этишга тайёр эканлигини намоён этиши эътироф этилди.
Тадбирда таъкидланганидек, Халқаро анжуманнинг биринчи Ялпи мажлиси 25 апрель куни «International Hotel Tashkent» меҳмонхонасининг «Амир Темур» конференц-залида ўз ишини бошлайди.
Ялпи мажлисдан сўнг иштирокчилар 4 гуруҳга бўлинган ҳолда секциялар бўйича йиғилишларда иштирок этадилар. Секциялар бўйича йиғилишлар «International Hotel Tashkent» меҳмонхонасининг “Амир Темур” ва “Самарқанд” залларида ҳамда «Xalqaro Hamkorlik Markazi» АК Халқаро бизнес марказининг “Навоий” ва “Тошкент” залларида бўлиб ўтади.
Секция йиғилишларида аҳолининг реал даромадлари ва бандлиги даражасини ошириш орқали ижтимоий ҳимояни кучайтириш, фуқаролар ва улар саломатлигини ижтимоий ҳимоялаш, арзон уй-жойлар қуриш, йўл-транспорт, муҳандислик-коммуникация ва ижтимоий инфратузилмаларни ривожлантиришнинг мақсадли дастурларини амалга ошириш, фан ва таълим соҳасини ривожлантириш истиқболлари, хотин-қизларнинг ижтимоий-сиёсий фаоллигини ошириш, ёшларга оид давлат сиёсатини такомиллаштириш йўналишларидаги ишлар хусусида фикр юритилади.
26 апрель куни ялпи мажлис ва секциялар бўйича йиғилишлар давом эттирилади. Якуний ялпи мажлисда секциялар модераторларининг тақдимотлари эшитилади ҳамда халқаро конференциянинг якуни бўйича Тавсиялар қабул қилинади.

Федерацией профсоюзов Узбекистана совместно с социальными партнерами будет проведена Международная конференция на тему: «Стратегия действий и сильная социальная политика: международная практика и опыт Узбекистана»
2018-04-13 | Общество
12 апреля 2018 года Федерацией профсоюзов Узбекистана организован Брифинг перед Международной конференцией «Стратегия действий и сильная социальная политика: международная практика и опыт Узбекистана», которая будет проведена 24-26 апреля нынешнего года в Ташкенте под эгидой Федерации профсоюзов Узбекистана совместно с социальными партнерами.
На Брифинге журналистам предоставлена подробная аналитическая информация о предстоящем международном форуме, его целях, сути и значении, принимаемых рекомендациях по итогам конференции. В частности, отмечено, что подготовка данной Международной конференции идет на высоком уровне.
Идея проведения конференции  была поддержана  Международной организацией труда (МОТ), Международной Конфедерацией профсоюзов (МКП), Всеевропейским региональным  советом Международной конфедерации профсоюзов, Международной организацией работодателей и в ее работе примут участие руководители этих авторитетных международных организаций, а также всемирно признанные зарубежные  эксперты  и ученые в области социального развития, экономики и права.
Как было отмечено на Брифинге, в конференции будут участвовать эксперты из более чем 30 стран мира, а также представители дипломатического корпуса, руководители международных организаций, аккредитованных в Узбекистане, зарубежных профцентров. В работе международного форума также примут участие члены Парламента, представители судебных и правоохранительных органов, министерств и ведомств, научных учреждений и институтов гражданского общества Республики, представители республиканских и зарубежных СМИ и Информационных агентств.
Основной целью международной конференции является доведение до сведения мировой общественности достижений и результатов системных и широкомасштабных реформ, проводимых на основе разработанной Президентом Республики Узбекистан “Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах” и динамично реализуемой в течение 1,5 года в целях решения социально-экономических проблем граждан, представление международному сообществу нового экономического и политического облика нашей страны и изучение международного опыта в этой сфере, а также определение перспектив дальнейшего развития социального партнерства государственных органов, профсоюзных организаций, Торгово-промышленной палаты и других институтов гражданского общества в работе по социальной защите населения.
В этих же целях организаторы запланировали поездки всех зарубежных участников в Самаркандскую, Бухарскую и Ташкентскую области. В ходе этих визитов в регионы у зарубежных гостей будет возможность на примере жизни обычных людей своими глазами увидеть результаты проводимой под руководством Главы государства сильной социальной политики и широкомасштабных реформ, направленных на интересы человека.
В частности, эксперты посетят здравоохранительные, образовательные учреждения, органы самоуправления граждан, а также побывают на объектах социальной инфраструктуры, жилых комплексах, возведенных для малообеспеченных категорий населения, в трудовых коллективах и домах граждан. На данных социальных объектах они смогут ознакомиться с условиями и льготами, созданными для населения, достойными условиями труда для работников предприятий, организаций и учреждений, результатами социального партнерства государственных органов, профсоюзов и работодателей. Также гости посетят исторические достопримечательности.
На Брифинге особо отмечено, что в соответствии с намеченными целями данная конференция  будет служить международной платформой для  конструктивного обсуждения предложений, мнений и опыта участников мероприятия, непосредственно занимающихся решением социально-трудовых вопросов. Такой формат, несомненно, продемонстрирует открытость Узбекистана, его готовность к изучению и внедрению в жизнь передового международного и зарубежного опыта в этом направлении.
Первое пленарное заседание Международной конференции начнет свою работу 25 апреля. Помимо пленарных заседаний  запланировано проведение секционных заседаний по таким вопросам, как проведение активной социальной защиты  путем  повышения реальных доходов и занятости  населения,  совершенствование  системы социальной защиты населения и его здоровья,  строительство доступного жилья,   реализация целевых программ развития  дорожно-транспортной, инженерно-коммуникационной и социальной инфраструктуры, перспективы развития сферы науки и образования, повышение социально-политической активности женщин, совершенствование государственной молодежной политики.
На Брифинге журналистам была предоставлена подробная информация о месте проведения Международного форума. Местом проведения пленарного заседания международной конференции определен конференц-зал “Амир Темур” гостиницы «International Hotel Tashkent», секционные заседания будут организованы в конференц-залах гостиницы «International Hotel Tashkent» и Международного Бизнес центра АК «Xalqaro Hamkorlik Markazi».