Термиз халқаро конференцияга тайёр
Жорий йил 18-20 апрель кунлари Термиз шаҳрида “Central Asia 2018. Фан, таълим, маданият ва бизнес соҳаларида интернет ва ахборот-кутубхона ресурсларининг ўрни” мавзусида халқаро конференция бўлиб ўтади.
Сурхондарё вилояти ҳокимлиги, қатор ташкилот ва муассасалар ҳамкорлигида мазкур анжуманни юқори савияда ўтказишга пухта ҳозирлик кўрилмоқда.
Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон Миллий кутубхонаси томонидан ташкил этилаётган халқаро конференцияда мамлакатимиздаги ахборот-кутубхона ва ахборот-ресурс марказлари ходимлари, Россия, Туркия, Қозоғистон, Тожикистон, Туркманистон, Эрон, Покистон, Исроил каби давлатлардан мутахассислар иштирок этиши кутилмоқда.
Вилоятда анжуманни юксак савияда ташкил этиш ва ўтказиш бўйича ташкилий қўмита тузилиб, зарур чора-тадбирлар белгилаб олинди. Масъуллар бириктирилиб, тегишли вазифалар юкланди. Термиз шаҳридаги асосий кўчалар, анжуман тадбирлари бўлиб ўтадиган “Ёшлар маркази” биноси, Термиз давлат университети ва бошқа иншоотлар байрамона безатилиб, конференция мазмун-моҳияти акс эттирилган баннерлар ўрнатилаётир. Тадбир иштирокчилари учун барча қулайлик яратилмоқда.
– Фан, таълим, маданият ва бизнес соҳаларида электрон ахборот-ресурсларини қўллаш ва ривожлантиришда ахборот-кутубхона муассасалари, ўқув юртлари, архивлар, музейлар ва бошқа ташкилотлар ўртасида самарали ҳамкорликни фаоллаштиришга кўмаклашадиган тадбир доирасида амалий семинарлар, маҳорат дарслари ташкил этилади, – дейди Сурхондарё вилояти ахборот-кутубхона маркази раҳбари М.Абдушукуров. – Тажрибали мутахассислар китобхонлик, кутубхоначиликнинг истиқболдаги вазифалари, соҳада ўз ечимини кутаётган муаммоларни илмий шуъбалар йиғилишларида муҳокама қилади.
Конференция иштирокчиларининг бўш вақтини мазмунли ўтказиши учун бир қатор маънавий дам олиш дастурлари тайёрланмоқда. Меҳмонлар вилоятнинг тарихий обидалари ва истиқлол йилларида бунёд этилган диққатга сазовор жойлари билан ҳам таништирилади.

Termez to host an international conference
Termez will host an international conference “Central Asia – 2018. Internet and information library resources in science, education, culture and business”, on April 18-20.
Khokimiyat of Surkhandarya region together with a number of organizations and institutions conducts thorough preparation for holding this event at a high level.
The international conference, organized by the National Library of Uzbekistan named after Alisher Navoi, to be attended by employees of information library and information resource centers operating in Uzbekistan, specialists fr om Russia, Turkey, Kazakhstan, Tajikistan, Turkmenistan, Iran, Pakistan, Israel.
An organizing committee has been established on holding this conference at a high level, necessary measures have been identified. Responsible persons are entrusted with appropriate tasks. Central streets of the city, as well as a building of the youth center, wh ere the main events of the conference will be held, Termez State University and other facilities are festively decorated, banners reflecting the essence and significance of the forthcoming conference are installed. Necessary conditions for participants of the event are created.
Various cultural entertainment programs are prepared for a meaningful organization of leisure time for participants. Guests will also get acquainted with historical monuments of the region, significant structures erected in the years of independence.