Ўзбекистоннинг инвестициявий лойиҳаси “AIM Investment Awards” ғолиби бўлди
Дубайда (БАА) “Тўғридан-тўғри хорижий сармоялар орқали ривожланган ва ривожланаётган бозорларни бирлаштириш: ҳар томонлама ўсиш ҳамда барқарор ривожланиш йўлида шериклик муносабатлари” мавзуида VIII Йиллик сармоявий форумнинг (“Annual Investment Meeting – AIM”) очилиш маросими бўлиб ўтди.
Таъкидлаш жоизки, мазкур форум янги алоқалар ўрнатиш ва салоҳиятли хорижий инвесторларни жалб қилишда муҳим халқаро майдонлардан бири саналади. Бу йилги тадбирга дунёнинг 140 мамлакатидан 19 минг нафардан зиёд меҳмон ташриф буюрди. “AIM” доирасида энергетика ва кон саноати, ишлаб чиқариш, агросаноат, инфратузилма ҳамда логистика тармоқлари, туризм ва меҳмонхона бизнеси, молия, банк иши, савдо, ахборот технологиялари ҳамда телекоммуникациялар, кўчмас мулк ва консалтинг соҳаларининг тараққиёти муҳокама этилади.
Тадбир Бирлашган араб амирлиги Вице-президенти ва Бош вазири, Дубай амирлиги ҳокими - шайҳ Муҳаммад бин Рашид Ал Мактум кўмаги остида БАА иқтисодиёт вазирлиги томонидан ташкил этилди.
Форум доирасида “Дунёнинг турли ҳудуларида 2017 йилнинг энг яхши инвестициявий лойиҳаси” номинациясида “AIM 2018 Investment Awards” тақдирлаш маросими бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистон Республикаси инвестиция қўмитасининг нефть ва газ соҳасидаги инвестициявий лойиҳаси “Марказий Осиё, Россия ва Кавказда 2017 йилнинг энг яхши инвестициявий лойиҳаси учун” номинацияси ғолиби бўлди.
Қайд этиш жоизки, мукофот иқтисодий жиҳатдан фойда келтирувчи хорижий инвестицияларни жалб қилиш бўйича сермашаққатли ишларни амалга оширилишда муносиб ҳисса қўшгани ва умуман олганда, иқтисодиётнинг ривожланиши ҳамда бозорни кенгайтиришда кўрилган чоралар учун берилади.
Тадбирда Ўзбекистон томонидан Навоий вилояти ҳокимининг инвестиция, инновациялар ва туризм бўйича ўринбосари Ўктам Исломов иштирок этди.

Инвестпроект Узбекистана стал победителем AIM Investment Awards в ОАЭ
В Дубае (ОАЭ) открылся VIII Ежегодный инвестиционный форум (Annual Investment Meeting – AIM) на тему «Совмещение развитых и развивающихся рынков посредством прямых иностранных инвестиций: партнерские отношения для всестороннего роста и устойчивого развития».
Отметим, форум считается одной из основных международных площадок для установления контактов и привлечения потенциальных иностранных инвесторов. В этот раз мероприятие посетило более 19 тысяч гостей из 140 стран мира. В рамках AIM рассматривается развитие таких отраслей, как энергетика и добывающая промышленность, производство, агропромышленный сектор, инфраструктура и логистика, туризм и гостиничный бизнес, финансы и банковское дело, торговля, информационные технологии и телекоммуникации, недвижимость, консалтинг.
Организатором мероприятия выступило Министерство экономики ОАЭ под патронажем Вице-президента, Премьер-министра ОАЭ, правителя эмирата Дубай шейха Мухаммада бин Рашида Аль Мактума.
В рамках форума проведена церемония вручения наград «AIM 2018 Investment Awards» в номинации «Лучшие инвестиционные проекты 2017 года в различных регионах мира». Победителем в номинации «За лучший инвестиционный проект 2017 года в Центральной Азии, России и на Кавказе» стал инвестпроект Государственного комитета по инвестициям Республики Узбекистан в сфере нефти и газа.
Как было подчеркнуто модератором форума, награда присуждается за достойный вклад в трудоемкую работу по привлечению приносящих экономическую выгоду прямых иностранных инвестиций в существенных объемах, а также в целом за предпринятые усилия по развитию экономики и расширению рынка.
С узбекской стороны в мероприятии принял участие заместитель хокима Навоийской области по инвестициям, инновациям и туризму Уктам Исламов.