Ўзбекистон ва Бангладеш: иқтисодий ҳамкорлик истиқболлари
Ўзбекистон Савдо-саноат палатасида 10 апрель куни “Ўзбекистон билан Бангладеш ўртасидаги савдо-иқтисодий ҳамкорликнинг истиқболли йўналишлари” мавзуида семинар бўлиб ўтди.
Савдо-саноат палатаси ҳамда Бангладеш Халқ Республикасининг мамлакатимиздаги элчихонаси ҳамкорлигида ташкил этилган тадбирда тегишли вазирлик ва идоралар, кимё, фармацевтика, туризм каби қатор соҳаларда фаолият юритаётган компаниялар вакиллари иштирок этди.
Савдо-саноат палатаси раисининг биринчи ўринбосари Ислом Жасимов, Бангладеш Халқ Республикаси ташқи ишлар вазири Шахриёр Алам ва бошқалар Ўзбекистон билан Бангладеш ўртасидаги ўзаро ишонч ва тенг манфаатдорликка асосланган савдо-иқтисодий, сармоявий ҳамкорлик тобора мустаҳкамланиб бораётганини таъкидлади. Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотлар мамлакатнинг сармоявий жозибадорлигини ошириб, истиқболли лойиҳаларни амалга ошириш, саноат тармоқларини модернизация ва диверсификация қилишда хорижий капитал қўйилмаларини кенг жалб қилиш учун қулай шароит яратилаётгани қайд этилди.
Ўзбекистон Республикасида Бангладеш инвестициялари иштирокида тузилган 6 корхона фаолият кўрсатади. Бугун бангладешлик тадбиркорлар мамлакатимизда тайёр текстиль маҳсулотлари ишлаб чиқариш, қора металлургия, кимё ва фармацевтика саноатида, кўчмас мулк билан боғлиқ хизматлар тақдим этиш соҳаларида фаолият юритмоқда.
Учрашувда меҳмонларга мамлакатимизда амалга оширилаётган иқтисодий ислоҳотлар, хорижий компаниялар ва сармоядорлар учун яратилаётган имкониятлар, иқтисодиёт ва валюта бозорини либераллаштириш, ишбилармонлик муҳитини яхшилаш, бизнесни қўллаб-қувватлаш борасидаги ўзгаришлар ҳақида сўзлаб берилди. Икки мамлакат ишбилармонлари иштирокида қўшма корхоналар ташкил этишни рағбатлантириш, янги ташкил этилган эркин иқтисодий зоналарда чет эллик инвесторлар учун таклиф этилаётган қулайлик ва имтиёзлар юзасидан фикр алмашилди.
Сайёҳлик соҳаси икки давлат ўртасидаги алоқаларнинг муҳим йўналишларидан. Мамлакатимизга ҳар йили кўплаб бангладешликлар ташриф буюради. Тошкентда ўтадиган сайёҳлик ярмаркаларида Бангладеш фирма ва компаниялари фаол қатнашиб келади.
Мулоқот чоғида иштирокчилар Президентимиз ташаббуси билан туризм соҳасини янада кенгайтириш, янги йўналиш ва тармоқлар ҳисобига сайёҳлик салоҳиятини ошириш бўйича олиб борилаётган ишлар билан яқиндан таништирилди.
Бангладешнинг мамлакатимиздаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Мосуд Маннан Ўзбекистонда иқтисодиётни либераллаштириш борасида олиб борилаётган ислоҳотларни юқори баҳолади.
Тадбирда Ўзбекистон ва Бангладеш тадбиркорлари ўртасидаги муносабатларни мустаҳкамлаш бўйича ўзаро ҳамкорликнинг янги йўналишлари муҳокама қилинди.

Узбекистан - Бангладеш: перспективы экономического сотрудничества
В Торгово-промышленной палате Узбекистана 10 апреля состоялся семинар "Перспективные направления торгово-экономического сотрудничества между Узбекистаном и Бангладеш".
В мероприятии, организованном Торгово-промышленной палатой Узбекистана и посольством Народной Республики Бангладеш в нашей стране, приняли участие представители соответствующих министерств и ведомств, компаний, действующих в сферах химической, фармацевтической промышленности, туризма и другие.
Первый заместитель председателя Торгово-промышленной палаты Ислам Жасимов, министр иностранных дел Народной Республики Бангладеш Шахрияр Алам и другие отметили, что основанное на взаимном доверии и заинтересованности торгово-экономическое, инвестиционное сотрудничество между Узбекистаном и Бангладеш все более укрепляется. Подчеркивалось, что осуществляемые в Узбекистане реформы повысили инвестиционную привлекательность страны, создают благоприятные условия для широкого привлечения иностранного капитала в целях модернизации и диверсификации промышленных предприятий.
В Узбекистане действуют 6 предприятий, созданных с участием бангладешских инвестиций. Предприниматели Бангладеш ведут в нашей стране бизнес в сферах производства готовой текстильной продукции, черной металлургии, химической и фармацевтической промышленности, оказания услуг, связанных с недвижимостью.
В ходе мероприятия гостям было рассказано о реализуемых в нашей стране экономических реформах, создаваемых условиях для иностранных компаний и инвесторов, проводимой работе по либерализации экономики и валютного рынка, улучшению делового климата, поддержке бизнеса, льготах и преференциях, предлагаемых иностранным инвесторам в новых свободных экономических зонах. Участники обменялись мнениями по стимулированию создания совместных предприятий.
Туризм является одним из важных направлений двустороннего сотрудничества. Нашу страну ежегодно посещает множество бангладешских туристов. Фирмы и компании этой страны - активные участники проходящих в Ташкенте туристических ярмарок.
В ходе беседы участникам была представлена подробная информация о принимаемых по инициативе Президента нашей страны мерах по дальнейшему развитию туризма, повышению туристического потенциала за счет новых направлений.
Чрезвычайный и Полномочный посол Бангладеш в нашей стране Мосуд Маннан высоко оценил реализуемые в Узбекистане реформы по либерализации экономики.
На мероприятии обсуждены перспективы укрепления отношений между деловыми кругами Узбекистана и Бангладеш.