Ўзбекистон ва Бангладеш: иқтисодий ҳамкорлик истиқболлари
Ўзбекистон Савдо-саноат палатасида 10 апрель куни “Ўзбекистон билан Бангладеш ўртасидаги савдо-иқтисодий ҳамкорликнинг истиқболли йўналишлари” мавзуида семинар бўлиб ўтди.
Савдо-саноат палатаси ҳамда Бангладеш Халқ Республикасининг мамлакатимиздаги элчихонаси ҳамкорлигида ташкил этилган тадбирда тегишли вазирлик ва идоралар, кимё, фармацевтика, туризм каби қатор соҳаларда фаолият юритаётган компаниялар вакиллари иштирок этди.
Савдо-саноат палатаси раисининг биринчи ўринбосари Ислом Жасимов, Бангладеш Халқ Республикаси ташқи ишлар вазири Шахриёр Алам ва бошқалар Ўзбекистон билан Бангладеш ўртасидаги ўзаро ишонч ва тенг манфаатдорликка асосланган савдо-иқтисодий, сармоявий ҳамкорлик тобора мустаҳкамланиб бораётганини таъкидлади. Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотлар мамлакатнинг сармоявий жозибадорлигини ошириб, истиқболли лойиҳаларни амалга ошириш, саноат тармоқларини модернизация ва диверсификация қилишда хорижий капитал қўйилмаларини кенг жалб қилиш учун қулай шароит яратилаётгани қайд этилди.
Ўзбекистон Республикасида Бангладеш инвестициялари иштирокида тузилган 6 корхона фаолият кўрсатади. Бугун бангладешлик тадбиркорлар мамлакатимизда тайёр текстиль маҳсулотлари ишлаб чиқариш, қора металлургия, кимё ва фармацевтика саноатида, кўчмас мулк билан боғлиқ хизматлар тақдим этиш соҳаларида фаолият юритмоқда.
Учрашувда меҳмонларга мамлакатимизда амалга оширилаётган иқтисодий ислоҳотлар, хорижий компаниялар ва сармоядорлар учун яратилаётган имкониятлар, иқтисодиёт ва валюта бозорини либераллаштириш, ишбилармонлик муҳитини яхшилаш, бизнесни қўллаб-қувватлаш борасидаги ўзгаришлар ҳақида сўзлаб берилди. Икки мамлакат ишбилармонлари иштирокида қўшма корхоналар ташкил этишни рағбатлантириш, янги ташкил этилган эркин иқтисодий зоналарда чет эллик инвесторлар учун таклиф этилаётган қулайлик ва имтиёзлар юзасидан фикр алмашилди.
Сайёҳлик соҳаси икки давлат ўртасидаги алоқаларнинг муҳим йўналишларидан. Мамлакатимизга ҳар йили кўплаб бангладешликлар ташриф буюради. Тошкентда ўтадиган сайёҳлик ярмаркаларида Бангладеш фирма ва компаниялари фаол қатнашиб келади.
Мулоқот чоғида иштирокчилар Президентимиз ташаббуси билан туризм соҳасини янада кенгайтириш, янги йўналиш ва тармоқлар ҳисобига сайёҳлик салоҳиятини ошириш бўйича олиб борилаётган ишлар билан яқиндан таништирилди.
Бангладешнинг мамлакатимиздаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Мосуд Маннан Ўзбекистонда иқтисодиётни либераллаштириш борасида олиб борилаётган ислоҳотларни юқори баҳолади.
Тадбирда Ўзбекистон ва Бангладеш тадбиркорлари ўртасидаги муносабатларни мустаҳкамлаш бўйича ўзаро ҳамкорликнинг янги йўналишлари муҳокама қилинди.

Uzbekistan – Bangladesh: prospects for economic cooperation
On April 10, a workshop on "Perspective directions of trade and economic cooperation between Uzbekistan and Bangladesh" was held at the Chamber of Commerce and Industry of Uzbekistan.
Representatives of relevant ministries and departments, companies operating in the fields of chemical, pharmaceutical industry, tourism and others took part in the event organized by the Chamber of Commerce and Industry of Uzbekistan and the Embassy of the People's Republic of Bangladesh in Uzbekistan.
First Deputy Chairman of the Chamber of Commerce and Industry Islam Jasimov, Minister of Foreign Affairs of the People's Republic of Bangladesh Shahriyar Alam and others noted that trade and economic, investment cooperation between Uzbekistan and Bangladesh, based on mutual trust and interest, is becoming stronger. It was emphasized that reforms carried out in Uzbekistan increased the investment attractiveness of the country, created favorable conditions for the broad attraction of foreign capital in order to modernize and diversify industrial enterprises.
There are six enterprises with participation of Bangladeshi investments in Uzbekistan. Bangladesh entrepreneurs are conducting business in the fields of production of finished textile products, ferrous metallurgy, chemical and pharmaceutical industries, provision of services related to real estate in Uzbekistan.
Tourism is one of the important areas of bilateral cooperation. The country is visited annually by many tourists from Bangladesh. Companies of this country are active participants of tourism fairs taking place in Tashkent.
During the conversation, the participants were provided with detailed information on measures taken at the initiative of the President of Uzbekistan on further development of tourism, increasing tourism potential through new directions.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Bangladesh to Uzbekistan, Mosud Mannan highly appreciated the reforms that are being implemented in Uzbekistan on liberalization of the economy.
Prospects of strengthening relations between business circles of Uzbekistan and Bangladesh were discussed at the event.