Бутунжаҳон саломатлик куни:«Соғлиқни сақлаш хизматлари билан оммавий қамров: ҳамма учун ва ҳар ерда»
2018-04-10 | Соғлиқни сақлаш
2018 йил 10 апрелда «International» меҳмонхонасида Бутунжаҳон саломатлик кунига бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди. 2018 йилги Бутунжаҳон саломатлик куни мазвуси - «Соғлиқни сақлаш хизматлари билан оммавий қамров: ҳамма учун ва ҳар ерда». Шу билан бирга, бу йилда Бутунжаҳон саломатлик куни 1948 йилда ташкил топган Бутунжаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг (БССТ) 70 йиллигини нишонлайди.
Ушбу матбуот анжумани Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан БССТ Ўзбекистондаги ваколатхонаси техник кўмаклигида ташкил этилди. Тадбирда Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Таълим вазирлиги, Ўзбекистон Хотин-қизлар қўмитаси ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари ва БССТ Ўзбекистондаги ваколатхонаси ходимлари иштирок этдилар.
Бутунжаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти шундай тамойил асосида ташкил этилганки, унга кўра барча инсонлар саломатликнинг имкон қадар юқори даражасини қўлга киритиш ҳуқуқидан фойдалана олиш имкониятига эга бўлмоқлари лозим. Мана етмиш йилдан буён БССТ соғлиқни сақлаш хизматлари билан оммавий қамровни (ССХОҚ) таъминлашга давлатлар қилаётган ҳаракатларни қўллаб-қувватламоқда. ССХОҚ концепцияси анча содда – соғлиқни сақлаш хизматларини олиш имконияти билан инсонларни ҳар замон ва ҳар маконда таъминлаб беришдир. Шундай бўлишига қарамай, соғлиқни сақлаш хизматлари учун тўлаш мажбурияти туфайли дунёда 100 миллионга яқин инсон қашшоқлик чегарасига келиб қоляпти.
Маълумки, саломатлик ҳар ким учун бебаҳо бойлик бўлиб, БССТ Европа минтақаси бюроси директори д-р Zsuzsanna Jakab бундай дейди: «Саломатлик – энг катта бойлигимиз. У фақат айрим имтиёзлилар ўзига эп кўрадиган зеб-зийнатга айланиши керак эмас. Сайёрамиз миқёсида «барчага саломатлик» тамойилига риоя қилиш ижтимоий ва иқтисодий ривожланишга ҳамда атроф-муҳитга ижобий таъсир қилади. Кучларимизни бирлаштириб, буни умумий вазифамизга айлаштириш вақти келди».
Шу муносабат билан, ўзининг етмиш йиллигини нишонлаётган йили БССТ жаҳон етакчиларини 2015 йилда Барқарор тараққиёт мақсадлари (БТМ) юзасидан келишиш жараёнида зиммаларига олган мажбуриятларини бажаришга даъват қилади, ҳамда барча инсонлар саломатлигини мустаҳкамлаш учун муайян чоралар кўришга, яъни дунёдаги ҳар бир инсон соғлиқни сақлаш борасида асосий хизматларни сифатли олиш имкониятига эга бўлиши ва бунда молиявий қийинчиликларга дуч келмаслигини таъминлашга, ундайди.
ССХОҚ қисқартмасидаги «оммавий» сўзи «барча учун» деган маънони, яъни ҳар қандай дискриминациядан ҳоли, ҳеч кимни эътиборсиз қолдирмасликни англатади. Ҳар бир инсон, у қаерда бўлишидан қатъий назар, ўзига керакли бўлган соғлиқни сақлаш хизматларини қашшоқликка тушмаган
ҳолда олиш ҳуқуқига эга. БССТ Бош директори д-р Тедрос Адханом Гебрейесус айтганидек: «Инсонлар соғлом экан, уларнинг оила, жамоа ва давлатлари фаровон бўлади. Ҳеч ким ё дори, ё емак харид қилишни танлашга мажбур бўлиши керак эмас. Барчанинг саломатлиги Барқарор тараққиёт мақсадларига эришишга қаратилган сай-ҳаракатларни ўзига тортувчи марказга айланиши лозим». Бугунги кунга келиб, дунё аҳолисининг камида ярми асосий соғлиқни сақлаш хизматларини ололмайди. 800 миллиондан зиёд инсон (дунё аҳолисининг деярли 12%) оила бюджетининг камида 10 фоизини ўзи, бетоб фарзанди ёки бошқа оила аъзоси учун соғлиқни сақлаш хизматларига сарфлайди.
БССТ Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари д-р Лиан Куппенс ўз нутқида таъкидлади: «Ишончли ва умри боқий соғлиқни сақлаш тизимлари, яъни инсон эҳтиёжлари, соғлиқни мустаҳкамлаш ва касалликлар олдини олишга қаратилган ҳамда хизматларга оммавий эришиш имкониятини таъминлайдиган соғлиқни сақлаш тизимлари, ҳам алоҳида фуқаролар, ҳам бутун ҳамжамиятлар ижтимоий ва иқтисодий фаровонлигига ижобий таъсир кўрсатади».
Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги БССТ Ўзбекистондаги ваколатхонаси билан ҳамкорликда ССХОҚ таъминлаш масаласига 2018 йил мобайнида устувор эътибор қаратишда давом этиб, бу Бутунжаҳон саломатлик куни, соғлиқни сақлаш соҳасидаги ислоҳотларни янада кучайтириш ва чуқурлаштириш, ССХОҚ таъминлаш масаласида барча манфаатдор томонларни кўмагини олиш мақсадида шундай томонларни жалб қилишда ўз аксини топади.
Соғлиқни сақлаш хизматлари билан оммавий қамров нима учун муҳим?
ССХОҚга инвестиция қилиш орқали давлатлар инсон капиталига оқилона маблағ сарфлашади. Сўнгги ўн йиллар давомида ССХОҚ саломатлик ва тараққиёт билан боғлиқ бошқа мақсадларга эришишни таъминлашда муҳим стратегияга айланди. Соғлиқни сақлаш борасида асосий хизматларни сифатли олиш имконияти ва молиявий муҳофаза нафақат саломатлик яхшиланиши ва инсон умри узайишига, балки давлатларни эпидемиялардан ҳимоялаш, камбағаллик ва очлик миқёсини қисқартириш, иш ўринларини яратиш, иқтисодий ривожланиш ва гендер тенгликка ҳам ҳисса қўшади.
Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотлар бирламчи ва шошилинч тиббий ёрдамни яхшилаш ҳамда ихтисослашган тиббий хизматларни олиш имконини яратиш орқали ССХОҚ га эришишга ҳисса қўшмоқда.
Ҳар ким, ҳар ерда соғлиқни сақлаш хизматлари билан оммавий қамров йўлида ҳам ўзи учун, ҳам биров учун жон куйдириши мумкин, зеро кучли миллатни айнан соғлом инсон шакллантиради. Ҳар ким фаол ҳаётий позицияда туриш ва ССХОҚ борасидаги муҳокамада иштирок этиш орқали хизматлар билан оммавий қамровни таъминлашга ўз ҳиссасини қўшиши мумкин.

Всемирный день здоровья 2018: «Всеобщий охват услугами здравоохранения: для всех и везде»
10 апреля 2018 года в гостинице International, прошла пресс-конференция, посвященная Всемирному дню здоровья. Лозунг Всемирного дня здоровья в 2018 году — «Всеобщий охват услугами здравоохранения: для всех и везде». Также Всемирный день здоровья ознаменует в этом году 70-летнюю годовщину основания Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) в 1948 году.
Данная пресс-конференция организована Министерством здравоохранения Республики Узбекистан при технической поддержке Представительства ВОЗ в Узбекистане. В мероприятии приняли участие руководители и специалисты Министерства здравоохранения, Министерства Образования, Комитета женщин Узбекистана, ОДМ «Камолот», представители средств массовой информации и сотрудники Представительств ООН в Узбекистане.
Всемирная организация здравоохранения была создана на основании принципа, заключающегося в том, что все люди должны иметь возможность для реализации своего права на обладание наивысшим достижимым уровнем здоровья. Вот уже более семи десятилетий ВОЗ оказывает поддержку странам в их движении к обеспечению Всеобщего Охвата Услугами Здравоохранения (ВОУЗ). Концепция ВОУЗ достаточно проста – обеспечить всем людям возможность для получения услуг здравоохранения в нужном месте и в нужное время. Тем не менее, около 100 миллионов человек в мире скатываются в нищету из-за того, что они вынуждены оплачивать услуги здравоохранения.
Известно, что здоровье, бесценный ресурс для каждого человека, и как говорит директор Европейского регионального бюро ВОЗ д-р Zsuzsanna Jakab. –" Здоровье – это самое ценное, что у нас есть. Оно не должно стать роскошью, доступной лишь для избранных. Следование принципу "здоровье для всех" в масштабах планеты благоприятно скажется на социальном и экономическом развитии. Пришло время объединить наши усилия и сделать это нашей общей задачей."
В этой связи, в год своего семидесятилетия ВОЗ призывает мировых лидеров выполнить обязательства, принятые ими при согласовании Целей в области устойчивого развития (ЦУР) в 2015 г., и предпринять конкретные шаги для укрепления здоровья всех людей, то есть обеспечить, чтобы каждый человек во всем мире имел доступ к основным услугам здравоохранения и не испытывал бы при этом финансовых трудностей.
Слово «всеобщий» в аббревиатуре Всеобщий охват услугами означает «для всех», без дискриминации, никого не оставляя без внимания. Каждый человек, где бы он не находился, имеет право получать необходимые ему услуги здравоохранения, не впадая при этом в нищету. Как сказал Генеральный директор ВОЗ- д-р Тедрос Адханом Гебрейесус, «Когда люди здоровы, их семьи, общины и страны благополучны. Никто не должен делать выбор между покупкой лекарства и покупкой еды. Здоровье для всех должно стать центром притяжения усилий, направленных на достижение Целей устойчивого развития». На сегодняшний день, по меньшей мере, половина людей в мире не могут получать основные услуги здравоохранения. Более 800 миллионов человек (почти 12% населения мира) расходуют, как минимум, 10% своего семейного бюджета на услуги здравоохранения для себя, больного ребенка или другого члена семьи.
Д-р Лиан Куппенс, глава Представительства ВОЗ в Узбекистане отметила в своей речи: “ Крепкие и жизнестойкие системы здравоохранения, ориентированные на нужды людей, укрепление здоровья и профилактика болезней и обеспечение всеобщего доступа к услугам, положительно сказываются на социальном и экономическом благополучии и отдельных граждан, и целых сообществ.”
Министерство здравоохранения республики Узбекистан совметсно с ВОЗ будет продолжать уделять приоритетное внимание обеспечению ВОУЗ в рамках целого ряда мероприятий на протяжении 2018 г., начиная со Всемирного дня здоровья, дальнейшего усиления и углубления проводимых реформ здравоохранения и вовлечения всех заинтересованных сторон, с тем чтобы они оказали поддержку в обеспечении ВОУЗ.
Почему всеобщий охват услугами здравоохранения важен?
Инвестируя в ВОУЗ, страны делают разумные вложения в человеческий капитал. На протяжении последних десятилетий ВОУЗ стал ключевой стратегией для обеспечения прогресса в достижении других связанных со здоровьем и развитием целей. Доступ к основным качественным услугам здравоохранения и финансовая защита способствуют не только улучшению здоровья и ожидаемой продолжительности жизни людей, но и защите стран от эпидемий, сокращению масштабов нищеты и угрозы голода, созданию рабочих мест, экономическому росту и гендерному равенству.
Проводимые в Узбекистане реформы, вносят вклад по достижению ВОУЗ, посредством улучшения первичной медицинской помощи, экстренной медицинской помощи, обеспечение доступа к специализированным медицинским услугам.
Все и повсюду могут выступать в защиту всеообщего охвата услугами здравоохранения как для себя так и для других людей, ведь именно здоровый человек формирует сильную нацию. Каждый может внести вклад в обеспечение Всеобщего охвата услугами приняв активную жизненную позицию и приняв участие в обсуждениях темы ВОУЗ .