Ўзбекистон ва Туркия имтиёзли савдо шартномасини тайёрлашмоқда
Ўзбекистон ташқи савдо вазирлигида, Туркия Республикасининг иқтисодиёт вазирлиги ва божхона қўмитаси билан биргаликда Ўзбекистон ва Туркия Республикалари ўртасида имтиёзли савдо келишуви лойиҳаси бўйича музокараларнинг иккинчи босқичи бўлиб ўтди. Музокараларда ўзбек томонидан Ташқи савдо вазирлиги, Ташқи ишлар вазирлиги, Адлия вазирлиги, Иқтисодиёт вазирлиги, Давлат божхона қўмитаси, «Ўзстандарт» агентлиги ва «Ўзбекекспертиза» АЖ дан экспертлар қатнашди.
Музокаралар давомида имтиёзли савдо тўғрисидаги битим лойиҳасининг матни, шунингдек, икки давлат ўртасидаги савдо муносабатлари доирасида имтиёзлар тақдим этиладиган товарлар рўйхати кўриб чиқилди.
Йиғилиш натижасида ўзаро манфаатли шартларни келишиш ва битим матнини тайёрлаш мақсадида экспертлар иштирокидаги музокараларни давом эттириш режалаштирилган.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.Мирзиёевнинг Туркия Республикасига ташрифи чоғида, 2017-йил 25-октябр куни Ўзбекистон Республикаси ташқи савдо вазирлиги ва Туркия Республикаси иқтисодиёт вазирлиги ўртасида икки мамлакатнинг ўзаро савдо-иқтисодий соҳадаги алоқаларини янада ривожлантириш мақсадида ўзаро келишув Меморандуми имзоланган.

Узбекистан и Турция готовят Соглашение о преференциальной торговле
В Министерстве внешней торговли РУ прошел второй раунд переговоров с представителями Министерства экономики и таможенного ведомства Турецкой Республики по обсуждению проекта Соглашения о преференциальной торговле между Республикой Узбекистан и Турецкой Республикой. От узбекской стороны в переговорах участвовали эксперты Минвнешторга, МИДа, Минюста, Минэкономики, Государственного таможенного комитета, Агентства «Узстандарт» и АО «Узбекэкспертиза».
В ходе переговоров был обсужден текст проекта Соглашения о преференциальной торговле, а также прилагаемый к нему перечень товаров, к которым будет применены льготы и другие привилегии в рамках торговых отношений между обеими странами.
По итогам встречи было запланировано продолжить переговоры на экспертном уровне с целью достижения взаимовыгодных условий и подготовки текста Соглашения к подписанию.
Напомним, 25 октября 2017 года, в рамках визита Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева в Турецкую Республику, был подписан Меморандум о взаимопонимании между Министерством внешней торговли Республики Узбекистан и Министерством экономики Турецкой Республики, направленный на дальнейшее развитие узбекско-турецкого сотрудничества в торгово-экономической сфере.