Тошкентда Роструд ва Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги ўртасида ахборот алмашувига оид Битимни амалга ошириш масалалари бўйича Ишчи гуруҳи ва Мувофиқлаштирувчи кенгаш мажлислари ўтказилди
2018 йил 5 апрелда Россия Федерацияси Меҳнат ва бандлик бўйича федерал хизмати делегациясининг Ўзбекистон Республикасига ташрифи доирасида Тошкентда Роструд ва Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги ўртасида ахборот алмашувига оид Битимни амалга ошириш масалалари бўйича Ишчи гуруҳи ва Мувофиқлаштирувчи кенгаш мажлислари ўтказилди.
Россия Федерацияси Меҳнат ва бандлик бўйича федерал хизмати делегациясига мазкур идора раҳбарининг ўринбосари М.Иванков раҳбарлик қилмоқда. Мажлисларда, шунингдек, Россия Федерацияси Меҳнат ва бандлик бўйича федерал хизмати Назорат, тафтиш ва аҳоли бандлиги, ижтимоий ҳимоя ва давлат кафолатлари бўйича лойиҳалар Бошқармаси бошлиғи Д.Францев, Россия Федерацияси Меҳнат ва бандлик бўйича федерал хизмати Юридик Бошқармаси бошлиғи ўринбосари, Мувофиқлаштирувчи кенгаш котибаси О.Корчемкина ва Россия Федерацияси Меҳнат ва бандлик бўйича федерал хизмати нинг Меҳнат муносабатлари соҳасида лойиҳалаш фаолияти Бошқармаси бошлиғи И.Зубкова иштирок этдилар.
Ишчи гуруҳи ва Мувофиқлаштирувчи кенгаш мажлисларида Ўзбекистон томонидан Бандлик ва ме=нат муносабатлари вазирининг биринчи щринбосари Э.Му=иддинов, вазир щринбосари З.Умаров, Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги бошлиғи Р.Ибрагимов, Агентлик раҳбарининг ўринбосари Б.Турсунов ва бошқа масъул ходимлар иштирок этдилар.
Маълумки, “Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати билан Россия Федерацияси Ҳукумати ўртасида Россия Федерацияси ҳудудида вақтинчалик меҳнат фаолиятини амалга ошириш учун Ўзбекистон Республикаси фуқароларини ташкилий жалб этиш ва ишга қабул қилиш тўғрисида” Битимга мувофиқ Меҳнат ва бандлик бўйича Федерал хизмат Россия Федерацияси қонун ҳужжатларида белгиланган тартибда: ишчиларга эхтиёжи бўлган Россия иш берувчилари, бўш иш ўринлари ва вакант лавозимлар, иш хусусияти, иш ҳақи, иш режими, таълим, касбий билимлар, кўникмалар, иш стажига бўлган малака талаблари, иш берувчи томонидан чет эллик ишчига тақдим этиладиган қўшимча ижтимоий кафолатлар тўғрисида ахборотни ахборот-таҳлилий тизимда жойлаштириш бўйича фаолиятни ташкиллаштиради; меҳнат қонунчилиги ва меҳнат ҳуқуқи нормалари мавжуд бўлган бошқа норматив-ҳуқуқий ҳужжатларга риоя этилиши устидан давлат назоратини амалга оширади.
Роструд ва Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги ўртасида ахборот алмашувига оид Битимни амалга ошириш масалалари бўйича Ишчи гуруҳи ва Мувофиқлаштирувчи кенгаш мажлисларида Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати билан Россия Федерацияси Ҳукумати ўртасида Россия Федерацияси ҳудудида вақтинчалик меҳнат фаолиятини амалга ошириш учун Ўзбекистон Республикаси фуқароларини ташкилий жалб этиш ва ишга қабул қилиш бўйича механизмни ташкил этиш жараёнида юзага келган ва аниқланган муаммолар ва масалалар муҳокама этилди ва уларни ҳал этишнинг биргаликдаги йўллари ҳамда ечимлари ишлаб чиқилди.
Ишчи гуруҳи ва Мувофилаштирувчи кенгаш аъзолари шунингдек Самарқанд шаҳридаги Меҳнат мигрантларини тайёрлаш ва жўнатиш марказига ташриф буюрадилар ҳамда шаҳарнинг эътиборга лойиҳ ёдгорликларини зиёрат қиладилар.

В Ташкенте прошли заседания Рабочей группы и Координационного совета по вопросам реализации соглашения об обмене информацией между Рострудом и Агентством внешней трудовой миграции
5 апреля 2018 года в рамках пребывания в Республике Узбекистан делегации Федеральной службы по труду и занятости Российской Федерации 5 апреля в Ташкенте прошли заседания Рабочей группы и Координационного совета по вопросам реализации соглашения об обмене информацией между Федеральной службой по труду и занятости Российской Федерации и Агентством внешней трудовой миграции Республики Узбекистан.
Делегацию Федеральной службы по труду и занятости Российской Федерации возглавляет заместитель руководителя ведомства М.Иванков. В составе делегации на заседаниях участвуют также начальник Управления надзора, контроля и проектов в сферах занятости населения, социальной защиты и госгарантий Федеральной службы по труду и занятости Д.Францев, заместитель начальника Юридического Управления Федеральной службы по труду и занятости, секретарь Координационного совета О.Корчемкина, и начальник отдела Управления проектной деятельности в сфере трудовых отношений Федеральной службы по труду и занятости И.Зубкова.
На заседаниях Рабочей группы и Координационного совета с узбекской стороны участвовали первый заместитель Министра занятости и трудовых отношений Э.Мухиддинов, заместитель Министра З.Умаров, начальник Агентства внешней трудовой миграции Р.Ибрагимов, заместитель начальника Агентства Б.Турсунов и другие ответственные сотрудники организации.
Как известно, согласно «Соглашения между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Российской Федерации об организованном наборе и привлечении граждан Республики Узбекистан для осуществления временной трудовой деятельности на территории Российской Федерации» Федеральная служба по труду и занятости организуют деятельность по размещению в информационно-аналитической системе информации о российских работодателях, испытывающих потребность в работниках, наличии свободных мест и вакантных должностей, характере работы, заработной плате, режиме работы, квалификационных требованиях и требованиях к образованию, профессиональным знаниям, навыкам, опыту работы, предоставлении работодателем дополнительных социальных гарантий, а также осуществляет контроль за соблюдением трудового законодательства и иных нормативных актов, содержащих нормы трудового права.
На заседании Рабочей группы и Координационного совета по вопросам реализации Соглашения об обмене информацией между ведомствами обсуждались вопросы, возникающие и выявленные в ходе организации механизма по организованному набору и привлечению граждан Узбекистана для временной трудовой деятельности в России и вырабатывались совместные пути их решения.
Члены Рабочей группы и Координационного совета посещают также Центр предвыездной подготовки и оправки трудовых мигрантов в Самарканде, ознакомятся с достопримечательностями Самарканда.