Президент аҳолига давлат хизматлари кўрсатиш сифатини ошириш бўйича топшириқлар берди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 4 апрель куни аҳоли ва тадбиркорлик субъектларига давлат хизматлари кўрсатиш борасидаги ишларни таҳлил қилиш ва энг муҳим вазифаларни белгилаб олишга бағишланган йиғилиш ўтказди.
Давлатимиз раҳбарининг 2017 йил 12 декабрдаги “Аҳолига давлат хизматлари кўрсатишнинг миллий тизимини тубдан ислоҳ қилиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармонига мувофиқ Адлия вазирлиги ҳузурида Давлат хизматлари агентлиги ташкил этилди. 2018 йил 1 январдан “ягона дарча” марказлари Халқ қабулхоналари ҳузуридаги Давлат хизматлари марказларига айлантирилди.
Бугунги кунда мамлакатимиз бўйича 201 та ана шундай марказлар ташкил этилган. Улар томонидан болаларни мактабгача таълим муассасаларига қабул қилиш бўйича ариза бериш, фуқарони жамғариб бориладиган пенсия тизимида ҳисобга қўйиш, муҳандислик-коммуникация тармоқларига уланиш, лойиҳа ҳужжатларини келишиш, қурилиш-монтаж ишларини амалга оширишга рухсат бериш, якка тартибда уй-жой қуришга рухсат бериш, сувдан махсус фойдаланиш ёки сувни махсус истеъмол қилиш учун рухсат бериш каби хизматлар кўрсатиш йўлга қўйилган.
Бундай хизмат турлари босқичма-босқич кўпайтириб борилади. Бу барча вазирлик ва идораларда бутун фаолиятни автоматлаштириш, улар ўртасида электрон ахборот алмашувини тўлиқ йўлга қўйишни талаб этади.
Йиғилишда бу борадаги муаммолар танқидий таҳлил қилиниб, Адлия вазирлиги, Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ҳамда бошқа тегишли идораларга давлат хизматлари бўйича электрон ахборот тизими ва электрон маълумотлар базасини яратиш, барча давлат хизматлари марказларини оптик толали интернетга улаш бўйича топшириқлар берилди.
Давлат хизматлари кўрсатиш қамрови ва сифати аҳолининг ахборот технологияларидан фойдаланиш малакасига ҳам боғлиқ. Шу боис жисмоний ва юридик шахсларнинг бу борадаги билим ва кўникмаларини ошириш, ҳужжатларни электрон тарзда тақдим этиш ва олишга ўргатиш масаласига ҳам алоҳида эътибор қаратилди.
Тадбиркорларга қулайликларни янада ошириш, лицензиялар ва рухсат бериш тартиб-қоидаларини кескин қисқартириш ва соддалаштириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Хусусан, барча рухсатнома ва лицензияларни электрон тизим орқали тақдим этиш имконини берадиган “Лицензия” ахборот комплексини тўлиқ ишга тушириш вазифаси қўйилди.
Йиғилишда соҳага масъул раҳбарларнинг ҳисоботлари эшитилди. Давлат хизматлари кўрсатиш тизимини такомиллаштириш бўйича муҳим вазифалар белгилаб берилди.

Devoted to improvement of public services
On April 4, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev chaired a meeting devoted to the analysis of activities and further important tasks in the field of public services provision to the population and business entities.
The lack of information and communication resources and databases in a number of government bodies still creates difficulties in provision of public services. Low level of introduction of information and communication technologies, the remaining preference of paper workflow management lead to unreasonable financial expenses, increase in waiting time by citizens and formation of queues and, as a result, – in some cases to the facts of corruption and bureaucracy.
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan “On measures for radical reforming the national system of rendering public services to the population” of December 12, 2017, the Agency of public services at the Ministry of Justice has been organized. Since January 1, 2018 all “one window” centers are transformed to the centers of public services at the National receptions.
Currently, these centers are providing services such as receiving applications for defining children in preschool education institutions, registration of citizens in the funded pension system, connection to engineering and communication networks, coordination of project documentation, issuance of permits for construction and installation works, individual housing construction (reconstruction), special water use or special water consumption. The Prosecutor General’s Office and the Ministry of Justice are instructed to further expand the list of public services provided by these centers.