Давлат ёнғин хавфсизлиги хизматидаги илғор ва ташаббускор ёш ходимлар моддий ва маънавий қўллаб қувватланмоқда
2018-04-03 | Жамият
Ўзбекистон Республикасининг «Ёшларга оид давлат сиёсати тўғрисида»ги Қонуни ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 23 майдаги «Ички ишлар органлари ёнғин хавфсизлиги бўлинмалари фаолиятини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарорига мувофиқ 2018 йилнинг 13 март куни Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги Давлат ёнғин хавфсизлиги хизматининг ёш ходимлари ўртасида «Энг фаол ёш ходим» кўрик-танловини ташкил этиш ва ўтказиш тўғрисидаги низомни тасдиқлаш ҳақида»ги Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги ва Ўзбекистон ёшлар иттифоқи Марказий Кенгашининг қўшма қарори қабул қилинди.
Ушбу қарорнинг асосий мақсади, Давлат ёнғин хавфсизлиги бўлинмалари ёш ходимларини маънавий, интеллектуал, жисмоний ва аҳлоқий жиҳатдан камол топишига кўмаклашиш ҳамда уларни моддий ва ижтимоий рағбатлантиришдан иборатдир.
Мазкур қарорга асосан ҳар йили «Энг фаол ёш ходим» кўрик-танлови икки босқичда (ҳудудий ва республика миқёсида) ўтказилади. Кўрик-танловда Давлат ёнғин хавфсизлиги хизматининг 30 ёшгача бўлган (мазкур ёшдагилар ҳам) барча ходимлари иштирок этиши мумкин.
Кўрик-танлов шартларига кўра, иштирокчилардан эгаллаб турган лавозими бўйича билим даражаси синовдан ўтказилиб, ёнғин хавфсизлигини таъминлаш борасида мактаб ва ўрта махсус, касб-ҳунар таълими муассасаларида ўқувчилар билан ўтказилган викториналарнинг савияси ва сифатига, иштирокчиларнинг жисмоний тайёргарлик даражаси бўйича синов натижалари ҳамда соҳага оид инновацион ғояларнинг мавжудлигига алоҳида эътибор қаратилади. Давлат ёнғин хавфсизлиги хизмати ва Ўзбекистон ёшлар иттифоқи кўрик-танловининг ташкилотчилари ҳисобланади. Ҳудудий босқич ғолиби ва совриндорлари диплом, пул мукофоти ва эсдалик совғалари билан тақдирланадилар.
Республика босқичи ғолиби пул мукофоти, Ўзбекистон ёшлар иттифоқи Марказий Кенгаши раиси томонидан тасдиқланган биринчи даражали диплом ҳамда Ўзбекистон ёшлар иттифоқи Марказий Кенгаши томонидан ҳар йили фаол ва иқтидорли ёшларга тақдим этиладиган «Ўзбекистон белгиси» кўкрак нишонини олиш имтиёзи ҳуқуқига эга бўлади.
«Энг фаол ёш ходим» кўрик-танловнинг республика босқичи совриндорлари «Ёшлар уйлари»ни имтиёзли ипотека кредити асосида сотиб олиш учун ҳисобда турган ёки «Энг фаол ёш ходим» кўрик-танловидан сўнг ҳисобга олинган бўлса, Ўзбекистон ёшлар иттифоқи Марказий Кенгаши томонидан Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2017 йил 19 сентябрдаги «Мамлакат ижтимоий ҳаётида фаол иштирок этаётган ёш оилаларни уй-жой билан таъминлашда қўллаб-қувватлашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарори доирасида қурилаётган «Ёшлар уйлари»ни навбатсиз сотиб олиш учун тавсия этилади.

Активным и инициативным молодым сотрудникам Государственной службы пожарной безопасности оказывается материальная и моральная поддержка
В соответствии с Законом Республики Узбекистан «О государственной молодежной политике» и постановлением Президента Республики Узбекистан от 23 мая 2017 года «О мерах по коренному совершенствованию деятельности подразделений пожарной безопасности органов внутренних дел» 13 марта 2018 года Министерством внутренних дел и Центральным советом Союза молодежи Узбекистана принято совместное постановление «Об утверждении положения об организации и проведении конкурса «Самый активный молодой сотрудник» среди молодых сотрудников Государственной службы пожарной безопасности Министерства внутренних дел Республики Узбекистан».
Основная цель данного решения заключается в содействии молодым сотрудникам подразделений Государственной службы пожарной безопаности в духовном, интеллектуальном, физическом развитии, оказании им материального и социального стимулирования. Согласно данному постановлению конкурс «Самый активный молодой сотрудник» будет проводиться каждый год в два этапа (региональном и республиканском). В конкурсе могут участвовать все сотрудники Государственной службы пожарной безопасности в возрасте до 30 лет включительно.
По условиям конкурса, особое внимание при оценивании участников будет уделяться их уровню знаний по занимаемой должности, качеству проведенных им викторин по пожарной безопасности среди учащихся школ, учреждений среднего специального, профессионального образования, уровню физической подготовки, предлагаемым ими инновационным идеям. Организаторами конкурса являются Государственная служба пожарной безопасности и Союз молодежи Узбекистана. Победители и призеры региональных этапов будут награждены дипломами, денежными призами и памятными подарками.
Победитель республиканского этапа будет награжден денежным призом, дипломом первой степени, утвержденным председателем Центрального Совета Союза молодежи Узбекистана, а также получит право льготного присуждения нагрудного знака «Узбекистон белгиси», которым ежегодно награждается талантливая молодежь нашей страны.
Призеры республиканского этапа конкурса «Самый активный молодой сотрудник», если они состоят в очереди на приобретение жилья в Домах молодежи на основе льготного ипотечного кредита или встали в очередь после конкурса, будут рекомендованы Центральным Советом к приобретению без очереди квартир в Домах молодежи, возводимых в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 19 сентября 2017 года «О дополнительных мерах по поддержке в обеспечении жильем молодых семей, активно участвующих в общественной жизни страны».