«Хьюман Райтс Вотч»нинг Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлигига ташрифи
Ўзбекистон Республикаси ИИВ Халқаро ҳамкорлик бошқармасида «Хьюман Райтс Вотч» офисининг Марказий Осиё бўйича директори Стив Свердлов ва халқаро ташкилот офисининг Қозоғистон Республикаси бўйича маслаҳатчиси Виктория Ким билан учрашув бўлиб ўтди.
Меҳмонларни Ўзбекистон Республикаси ИИВ Жамоатчилик ва оммавий ахборот воситалари билан алоқалар бошқармаси бошлиғи, генерал-майор Қутбидин Бурхонов қабул қилди. Генерал-майор Қ.Бурхонов меҳмонларни юртимизга ташрифи билан қутлаб, Ўзбекистонда ижтимоий, иқтисодий ва сиёсий жабҳаларда кенг кўламли ислоҳотлар, янгиланишлар амалга оширилаётганини таъкидлади. Халқ фаровонлиги, юрт тинчлигини таъминлашга, фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини тўлақонли ва самарали ҳимоя қилишга қаратилган мазкур ислоҳотлар натижаси, аввало, мамлакатимиз ички ишлар органлари фаолиятида яққол кўзга ташланаётганини қайд этди.
Ўз навбатида, Стив Свердлов илиқ ва самимий қабул учун миннатдорчилигини билдирди. Шунингдек, Ўзбекистонда инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш соҳасида амалга оширилаётган туб ислоҳотлар доирасида муҳим ижобий ўзгаришлар кўзга ташланаётгани ва бу жаҳон ҳамжамияти томонидан эътироф этилаётганини таъкидлади. Ишчан муҳитда ўтган суҳбат чоғида яна бир қатор долзарб масалалар муҳокама қилинди.

Визит «Хьюман Райтс Вотч» в МВД Республики Узбекистан
В Управлении международного сотрудничества МВД Республики Узбекистан состоялась встреча с участием Директора офиса «Хьюман Райтс Вотч» по Центральной Азии Стивом Свердловым и Советника офиса данной международной организации по Республике Казахстан Викторий Ким.
Принимал гостей и вел с ними беседу начальник Управления по связям с общественностью и средствами массовой информации МВД Республики Узбекистан генерал-майор Кутбидин Бурхонов. Генерал-майор К.Бурхонов, обращаясь к гостям с приветственной речью, в частности отметил, что в Узбекистане осуществляется ряд масштабных реформ и нововведений практически во всех сферах социальной, экономической и политической жизни. Причем, данные реформы в первую очередь затронули деятельность органов внутренних дел, направленную отныне на сближение с народом, во благо народа, обеспечение высокого уровня безопасности, защиту прав и свобод.
В свою очередь, Стив Свердлов поблагодарил за теплый прием, высказав добрые пожелания в адрес сотрудников органов внутренних дел нашей республики, подчеркнув тот значимый факт, что в свете осуществления в Узбекистане кардинальных реформ в области защиты прав и свобод человека есть существенные позитивные подвижки, что уже особо отмечено мировым сообществом. В ходе конструктивной беседы был обсужден ряд актуальных вопросов.