2018 йилнинг 30 март куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов мамлакатимизга ташриф буюрган БМТ Бош котиби Махсус вакили, БМТнинг Марказий Осиёда превентив дипломатия бўйича Минтақавий маркази (МОПДММ) раҳбари Наталя Германни қабул қилди.
Афғонистон бўйича “Тинчлик жараёни, хавфсизлик соҳасида ҳамкорлик ва минтақавий шериклик” мавзусидаги халқаро конференцияда БМТ делегацияси таркибида иштирок этган Наталя Герман Ўзбекистон раҳбариятини минтақамиз учун муҳим бўлган Тошкент форумининг муваффақиятли ўтказилиши муносабати билан табриклади. Наталя Герман қайд этганидек, конференция декларациясининг якдиллик билан қабул қилиниши – Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Афғонистон муаммосини ҳал қилиш бўйича узоқ истиқболни кўзлаган ташаббусларини қўллаб қувватланишидир.
Бўлиб ўтган суҳбат давомида Ўзбекистон ва МОПДММ ўртасидаги ҳамкорликнинг долзарб жиҳатлари юзасидан фикр алмашилди.
Ўзбекистон ТИВ раҳбари Марказий Осиёдаги трансчегаравий сув муаммосини ҳал қилиш бўйича БМТнинг ва шахсан Бош котибнинг саъй-ҳаракатлари, жумладан Амударё ва Сирдарё бассейнидаги сув ресурсларидан фойдаланиш тўғрисидаги МОПДММ томонидан ишлаб чиқилган конвенциялар лойиҳаларини қўллаб-қувватлади.

Встреча со Специальным представителем Генсека ООН
30 марта 2018 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял Специального представителя Генерального секретаря ООН, главу Регионального центра ООН по превентивной дипломатии для Центральной Азии (РЦПДЦА) Наталью Герман, находящуюся с визитом в нашей стране.
Наталья Герман, принявшая участие в составе делегации ООН в международной конференции по Афганистану «Мирный процесс, сотрудничество в сфере безопасности и региональное взаимодействие», поздравила руководство Узбекистана с успешным проведением столь важного для обширного региона Ташкентского форума. Как она отметила, единогласное принятие итоговой декларации конференции, – отражение поддержки инициативы Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева по афганскому урегулированию, нацеленной на долгосрочную перспективу.
В ходе состоявшейся беседы стороны обменялись мнениями по актуальным аспектам сотрудничества между Узбекистаном и РЦПДЦА.
Глава МИД Узбекистана поддержал усилия ООН и лично ее Генерального секретаря по решению трансграничных водных проблем в Центральной Азии, в том числе разработанные РЦПДЦА проекты конвенций об использовании водных ресурсов бассейнов Амударьи и Сырдарьи.