“Қаддимиздан қадримиз баланд ...”
“Қаддимиздан қадримиз баланд ” дейишмоқда Наманган вилояти Янгиқўрғон туманидаги Бекобод қишлоғи Бўстон маҳалласида фойдаланишга топширилган янги уй-жойлар соҳиблари.
Президентимизнинг 2016 йил 21 октябрдаги “2017-2021 йилларда қишлоқ жойларда янгиланган намунавий лойиҳалар бўйича арзон уй-жойлар қуриш дастури тўғрисида”ги қарори асосида барпо этилган уйларни топшириш маросимида давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари, маҳалла фаоллари, кенг жамоатчилик иштирок этди.
Қишлоқларда аҳолининг турмуш маданияти ва фаровонлигини ошириш, кам таъминланган оилалар ва ногиронларни моддий-маънавий қўллаб-қувватлашга алоҳида эътибор қаратилаётгани таъкидланди.
– Бундай ғамхўрлик ва меҳр-мурувват кўнглимизни тоғдек кўтаради, – дейди янги уйлардан бирининг соҳибасига айланган ўн етти ёшли II гуруҳ ногирони Заҳрохон Аҳмаджонова. – Имконияти чекланган биздай инсонларга ҳам ҳаётда ўрни борлигини ҳис қилиш имконини яратиб бераётган давлатимиздан миннатдормиз. Энди мен ўз уйимга эгаман, бундан ташқари, менга тикув машинаси ҳам совға қилишди. Қўлимдан келганча ишлаб, жамиятга наф келтиришга ҳаракат қиламан.
– Қаддимиздан қадримиз баланд бўлаётганига беҳад шукроналар айтамиз, – дейди тандирчи ҳунарманд Мирзамурод Отамирзаев. – Олти фарзандим бор, шунинг учун уй-жойга муҳтож эдим. Мурожаатим эътиборга олиниб, имтиёзли кредит асосида оиламизга уй берилди. Бу биз учун жуда қулай бўлди, ахир кредитни ўн беш йил давомида тўлаш қийинчилик туғдирмайди.
Шу куни ўн нафар кам таъминланган оила ва ногиронлиги бор юртдошларимиз икки сотихли, уч хонали ҳовлига кўчиб кирди. Ҳамжиҳатликда ўтказилган уй тўйида дошқозонда сумалак, иккинчисида ош дамланиб, элга дастурхон ёзилди.
Уй тўйлари бадиий ҳаваскорлик, фольклор жамоаларининг куй-қўшиқ ва рақслари, дорбозларнинг қизиқарли томошаларига уланиб кетди.

Новые дома в селе Бекабад
В махалле "Бустон" села Бекабад Янгикурганского района Наманганской области введены в эксплуатацию новые дома.
В мероприятии по сдаче в эксплуатацию домов, построенных в соответствии с постановлением Президента Шавката Мирзиёева “О Программе по строительству доступных жилых домов по обновленным типовым проектам в сельской местности на 2017-2021 годы” от 21 октября 2016 года, участвовали представители государственных и общественных организаций, активисты махалли, широкая общественность.
Отмечалось, что в сельской местности особое внимание уделяется повышению уровня жизни и благополучия населения, материальной и моральной поддержке малообеспеченных семей и инвалидов.
– Нас очень воодушевляют подобная забота, любовь и милосердие, – говорит 17-летняя хозяйка одного из новых домов, инвалид II группы Захрохон Ахмаджонова. – Мы очень признательны нашему государству за предоставляемые возможности, благодаря чему мы чувствуем себя нужными. Теперь и у меня свой дом, кроме того мне подарили швейную машинку. Постараюсь трудиться изо всех сил и приносить пользу обществу.
– Благодарны за то, что мы удостоились такого счастья, – говорит мастер по изготовлению тандыров Мирзамурод Отамирзаев. – У меня шестеро детей, поэтому я очень нуждался в жилье. Учитывая мое обращение, нашей семье выделили дом на основе льготного кредита. Это очень удобно для нас, так как погашать его на протяжении 15 лет не составит больших трудностей.
В этот день десять малообеспеченных семей и граждане с инвалидностью переехали в трехкомнатные дома, при которых есть участки в две сотки. На состоявшемся в связи с новосельем мероприятии были приготовлены сумаляк, плов, накрыт праздничный дастархан.
Новоселье завершилось песнями и танцами в исполнении коллективов художественной самодеятельности, интересными выступлениями канатоходцев.