Ўзбекистон ва Қирғизистоннинг чегарадош вилоятлари раҳбарлари кенгашининг биринчи мажлиси тўғрисида
2018 йилнинг 29 март куни Фарғона шаҳрида Ўзбекистон ва Қирғизистоннинг чегарадош вилоятлари ҳокимлари (ҳукуматнинг ваколатли вакиллари) кенгашининг биринчи мажлиси бўлиб ўтди.
Мажлисда Ўзбекистон Республикаси Бош вазири Абдулла Арипов ва Қирғизистон Республикаси Бош вазири Сапар Исаков раислик қилдилар.
Ҳамкорликнинг мазкур шакли Ўзбекистон Республикаси ва Қирғизистон Республикаси президентларининг ташаббусларига кўра ташкил этилган ва 2017 йил сентябрь ойида тегишли Меморандум билан мустаҳкамланган.
Кенгаш чегарадош вилоятлар ўртасида икки томонлама муносабатлар ҳолатини мониторинг ва таҳлил қилади, шунингдек, ҳамкорликни чуқурлаштиришга қаратилган таклифлар ишлаб чиқади.
Кенгаш мажлиси давомида минтақалараро ҳамкорлик, савдо-иқтисодий ва инновацион шериклик, маданий-гуманитар алоқаларни чуқурлаштириш, фуқароларнинг Ўзбекистон-Қирғизистон давлат чегарасини кесиб ўтиши ҳамда ўтказиш пунктларининг амал қилиш шароитларини яхшилаш тўғрисидаги қатор битимларни тадбиқ этиш масалалари ва икки томонлама муносабатларнинг бошқа долзарб жиҳатлари кўриб чиқилди.
Қайд этилганидек, ўтган қисқа муддат давомида икки давлатнинг чегарадош вилоятлари ўртасидаги ҳамкорлик фаол тус олди. Хусусан, 2018 йили Наврўз байрамини нишонлаш арафасида Боткен вилояти, Жалол-Обод вилояти ва Ўш шаҳри делегациялари мос равишда Фарғона вилояти, Наманган вилояти ва Андижон шаҳрига ташриф буюрди. Ўз навбатида вилоятлар ўртасида ўзаро савдо ва маданий-гуманитар алоқалар ривожланмоқда.
Шунингдек, Кенгаш доирасида Фарғона, Наманган ва Андижон вилоятларининг экспортга йўналтирилган маҳсулотлари қўшма кўргазмаси ҳамда «Б2Б» – тўғридан-тўғри бизнес-диалог шаклида икки мамлакат ишбилармон доиралари вакиллари мулоқоти ташкил этилди.
Инсонлараро алоқаларни ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратган ҳолда чегарадош минтақалар ўртасида барча йўналишларда ҳамкорликни янада чуқурлаштириш ва кенгайтиришга барча саъй-ҳаракатларни бундан кейин ҳам йўналтиришдан томонлар манфаатдор эканлиги изҳор этилди. Ҳозирги вақтда Давлат чегарасида бир нечта ўтказиш пунктлари очилди. Мазкур йўналишдаги иш давом эттирилади.
Учрашув якунига кўра Кенгашнинг навбатдаги мажлисини Қирғизистон Республикаси ҳудудида ўзаро келишилган муддатда ўтказиш тўғрисида келишилди.

О первом заседании Совета глав приграничных областей Узбекистана и Кыргызстана
29 марта 2018 года в г.Фергане состоялось первое заседание Совета хокимов (полномочных представителей правительства) приграничных областей Узбекистана и Кыргызстана.
Председательствовали на заседании Премьер-министр Республики Узбекистан Абдулла Арипов и Премьер-министр Кыргызской Республики Сапар Исаков.
Данный новый формат сотрудничества создан по инициативе президентов Республики Узбекистан и Кыргызской Республики и закреплен соответствующим Меморандумом в сентябре 2017 года.
Совет призван осуществлять постоянный мониторинг и анализ состояния двусторонних отношений между приграничными областями, а также разрабатывать предложения, направленные на углубление сотрудничества.
В ходе заседания Совета рассмотрены вопросы реализации ряда соглашений о межрегиональном сотрудничестве, расширении торгово-экономического и инвестиционного взаимодействия, углублении культурно-гуманитарных связей, улучшении условий пересечения гражданами государств сторон узбекско-кыргызской государственной границы и функционирования пунктов пропуска, а также другие актуальные аспекты двусторонних отношений.
Отмечено, что за прошедший сравнительно небольшой период сотрудничество между приграничными областями двух стран приобрело динамичный характер. В частности, в 2018 году в преддверии празднования Навруза состоялись визиты делегаций Баткенской области в Ферганскую область, Джалал-Абадской области в Наманганскую область и города Ош в г.Андижан. В то же время между областями развиваются взаимная торговля и культурно-гуманитарные связи.
Также в рамках Совета организованы совместная выставка экспортоориентированной продукции Ферганской, Наманганской и Андижанской областей, а также диалог представителей деловых кругов двух стран в формате непосредственного бизнес-диалога - «В2В».
Стороны выразили обоюдную заинтересованность и далее направлять все усилия на дальнейшее углубление и расширение сотрудничества по всем направлениям между приграничными регионами, уделив особое внимание развитию человеческих связей. В настоящее время открылись несколько пунктов пропуска на Государственной границе. Работа в данном направлении будет продолжена.
По итогам встречи достигнута договоренность о проведении очередного заседания Совета на территории Кыргызской Республики во взаимосогласованные сроки.