Ўзбекистон Республикаси делегацияси Фуқаро Мудофааси Халқаро Ташкилотининг 23 Ассамблеясида иштирок этмоқда
2018-03-29 | Жамият
2018 йилнинг 27-28 март кунлари вазир ўринбосари С.Қудратов бошчилигида Ўзбекистон Республикаси Фавқулодда вазиятлар вазирлиги вакиллари Доха шаҳрида бўлиб ўтаётган Фуқаро Мудофааси Халқаро Ташкилотининг 23 Ассамблеясида иштирок этмоқда.
Тадбирда Фуқаро Мудофааси Халқаро Ташкилот фаолиятининг 2016-2017 йил сарҳисоби, 2019-2020 йиллар учун иш дастурини тасдиқлаш, шунингдек, иқтисодий-ташкилий ҳамда ижро кенгашининг янги аъзоларини тайинлаш каби муҳим масалалар кўриб чиқилди.
Таъкидлаш жоизки, унда 45 та мамлакат делегация ФМХТ иштирокчилари, кузатувчи-мамлакат, кузатувчи ва бошқа боғлиқ ташкилотлар, шу билан бирга Қатардаги халқаро ташкилотлар вакиллари иштирок этмоқдалар.
Шу ўринда Ўзбекистон 2014 йилдан буён ФМХТ фаолияти кузатувчиси ҳамда Фавқулодда вазиятлар вазирлиги ва Фуқаро Мудофааси Халқаро Ташкилоти ўртасида 2018-2020 йилларга мўлжалланган аҳоли ва ҳудудларни табиий ҳамда техноген хусусиятли фавқулодда вазиятлардан муҳофаза қилиш бўйича ҳамкорлик режаси” имзоланганлигини эслаб ўтиш ўринлидир.

Делегация МЧС Республики Узбекистан принимает участие в 23-ой сессии Генеральной Ассамблеи Международной организации гражданской обороны
2018-03-29 | Общество
В период с 27 по 28 марта 2018 года делегация МЧС Республики Узбекистан во главе с заместителем министра С.Кудратовым, принимает участие в работе 23-ой сессии Генеральной Ассамблеи Международной организации гражданской обороны (МОГО), проводимой в г.Доха (Катар).
Цель мероприятия – обсуждение итогов деятельности МОГО за 2016-2017гг., утверждение программы работы на 2019-2020 годы, рассмотрение финансово-организационных вопросов и избрание новых членов Исполнительного совета МОГО.
В мероприятии принимают участие делегации из 45 стран-участниц МОГО, стран-наблюдателей, наблюдателей и аффилированных организаций, а также представители международных организаций в Катаре.
С 2014 года Узбекистан является наблюдателем деятельности МОГО.
24 августа 2017 года по итогам встречи руководства министерства МЧС с Генеральным секретарем МОГО В.Кувшиновым в г.Чолпон-Ате, (Кыргызстан), подписан План сотрудничества в области защиты населения и территорий от чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера между МЧС Республики Узбекистан и МОГО на 2018-2020 годы.