Вазирликлараро Ҳамкорлик дастури имзоланди
2018 йилнинг 28 март куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Афғонистон бўйича «Тинчлик жараёни, хавфсизлик соҳасида ҳамкорлик ва минтақавий шериклик» мавзусидаги халқаро конференцияда иштирок этиш учун Тошкент шаҳрига келган Қирғизистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Эрлан Абдилдаев билан учрашди.
Вазирлар 27 март куни ниҳоясига етган Тошкент форуми натижалари юзасидан фикр алмашдилар.
Қирғизистон ТИВ раҳбари таъкидлаганидек, конференциянинг муваффақиятли якунланиши Афғонистон можаросининг тезда ҳал этилиши учун конструктив асос яратди.
Суҳбат чоғида икки томонлама ва минтақавий кун тартибининг долзарб масалалари ҳам муҳокама қилинди.
Музокаралар якунига кўра Абдулазиз Камилов ва Эрлан Абдилдаев томонидан Ўзбекистон ва Қирғизистон ташқи сиёсат идоралари ўртасида 2018-2019-йилларга мўлжалланган Ҳамкорлик дастури имзоланди.

Подписана межмидовская Программа сотрудничества
28 марта 2018 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов встретился с Министром иностранных дел Кыргызской Республики Эрланом Абдылдаевым, прибывшим в г.Ташкент для участия в международной конференции высокого уровня по Афганистану «Мирный процесс, сотрудничество в сфере безопасности и региональное взаимодействие».
Министры обменялись мнениями об итогах завершившегося 27 марта Ташкентского форума.
Как подчеркнул глава МИД Кыргызстана, успешное завершение конференции заложило конструктивную основу для скорейшего урегулирования афганского конфликта.
Стороны обсудили также актуальные вопросы двусторонней и региональной повестки дня.
По завершении переговоров Абдулазиз Камилов и Эрлан Абдылдаев подписали Программу сотрудничества между внешнеполитическими ведомствами Узбекистана и Кыргызстана на 2018-2019 годы.