Хитой Ташқи ишлар вазири ўринбосари билан учрашув
2018 йилнинг 28 март куни Ўзбекистон Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Тошкент шаҳрида бўлиб ўтган Афғонистон бўйича «Тинчлик жараёни, хавфсизлик соҳасида ҳамкорлик ва минтақавий шериклик» мавзусидаги халқаро конференцияда Хитой делегациясига раҳбарлик қилган Хитой Халқ Республикаси Ташқи ишлар вазири ўринбосари Ли Баодунни қабул қилди.
Хитой Ташқи ишлар вазири ўринбосари Ўзбекистон ҳукуматини кўп йиллик Афғонистон муаммосига бағишланган Тошкент форумининг муваффақиятли натижалари билан табриклади.
Учрашувда таъкидланганидек, Афғонистондаги тинчлик улкан минтақанинг барча мамлакатларига сезиларли фойда келтириши, барча йўналишларда минтақавий ва транс-минтақавий савдони ривожлантириши юзасидан Ўзбекистон ва Хитойнинг фикрлари бирдек эканлиги қайд этилди.
Учрашувда ҳозирги пайтда Хитой раислик қилаётган Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Давлат раҳбарлари кенгашининг навбатдаги йиғилиши доирасида олий даражадаги учрашувга тайёргарлик кўриш нуқтайи назаридан икки томонлама ҳамкорликнинг ҳолати ва ривожланиш истиқболлари юзасидан фикр алмашилди.

Встреча с заместителем Министра иностранных дел КНР
28 марта 2018 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял заместителя Министра иностранных дел Китайской Народной Республики Ли Баодуна, возглавившего представительную делегацию своей страны на международной конференции по Афганистану «Мирный процесс, сотрудничество в сфере безопасности и региональное взаимодействие» в г.Ташкенте.
Заместитель главы МИД КНР поздравил руководство Узбекистана с успешными итогами Ташкентского форума по многолетней острой афганской проблеме.
Как было подчеркнуто в беседе, Узбекистан и КНР едины во мнении о том, что мир в Афганистане принесет всем странам обширного региона ощутимую выгоду, развитие региональной и трансрегиональной торговли на всех направлениях.
На встрече состоялся обмен мнениями относительно состояния и перспектив развития двустороннего сотрудничества в контексте подготовки к встрече на высшем уровнях в рамках предстоящего заседания Совета глав государств Шанхайской организации сотрудничества, в которой в настоящее время председательствует КНР.